Remont ul. Zjednoczenia. Yanosik sprawdził, czy jego omijanie ma sens!

0
677
fot. ZielonaNews.pl

We wrześniu rozczęły się prace remontowe 17 września 2020 roku rozpoczęły się prace remontowe na ul. Zjednoczenia. Zgodnie z założeniami, przebudowa tej zielonogórskiej arterii potrwać ma do 18 grudnia br. Do tego czasu, kierowcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Jak sobie z nimi radzić? Czy warto je omijać? My już wiemy! Sprawdźcie analizę, która jednoznacznie wskazuje najlepsze rozwiązanie!

Czytaj więcej: Do kiedy potrwa remont ul. Zjednoczenia?

Firma Yanosik bierze pod lupę utrudnienia przy ul. Zjednoczenia
Remont ul. Zjednoczenia postanowili wziąć pod lupę specjaliści z firmy Yanosik oraz belgijskiego Be-Mobile. Platforma Flow Check, z której korzystają, pozwala im bowiem na zweryfikowanie płynności przejazdu na konkretnych odcinkach drogi.

– Każdego miesiąca przetwarzamy ok. 50 mld próbek GPS, dzięki którym możemy sprawdzić, jak kształtuje się ruch w poszczególnych punktach miasta. Tym sposobem jesteśmy w stanie podpowiedzieć kierowcom, którą drogę obrać, aby jak najszybciej dojechać do celu – mówi Jakub Wesołowski z firmy Yanosik.

Jak analizowano?
Aby zweryfikować, jak kształtuje się ruch w okolicy remontowanej ul. Zjednoczenia, specjaliści z Yanosika oraz Be-Mobile wyznaczyli na mapie miasta dwa punkty – początkowy i końcowy, które połączyli dwoma różnymi wariantami trasy.

– Za punkt startowy przyjęliśmy elektrociepłownię, za końcowy natomiast – Planetarium Wenus. Między tymi dwoma miejscami wyznaczyliśmy dwie drogi. Pierwsza prowadziła przez remontowaną ul. Zjednoczenia, druga natomiast omijała ją – wiodła przez ul. Energetyków, ul. Stefana Batorego i ul. Kupiecką – wyjaśnia Jacek Saczuk z Be-Mobile.

fot. materiąły prasowe

Czy omijanie ul. Zjednoczenia ma sens?
Tak przygotowana analiza pozwoliła na zweryfikowanie, czy omijanie remontu ul. Zjednoczenia ma sens – czy wybranie trasy alternatywnej sprawi, że kierowca dotrze do punktu docelowego szybciej.

– Aby zebrane przez nas dane były jak najbardziej wiarygodne, nasze badania przeprowadziliśmy w godzinach 15:00-17:00, czyli wtedy, gdy zielonogórzanie wracają do domów po pracy. Co równie ważne, analizę wykonaliśmy w dniach: 17 września – 1 października z wyłączeniem dni weekendowych. To także pozwoliło na uzyskanie miarodajnych wyników – dodaje Wesołowski.

Wyniki analizy prezentuje poniższy wykres. Wynika z niego jednoznacznie, że pomimo remontu, przejazd ul. Zjednoczenia będzie szybszy.

– Na wykresie widać doskonale, że różnice w czasie trwania przejazdów są znaczące. W najbardziej skrajnym momencie sięgają one nawet 4 minut. Jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że trasa elektrociepłownia – planetarium ma ok. 3 km, a jej przejechanie zajmuje średnio ok. 10 minut, to nie da się ukryć, że przejazd ul. Zjednoczenia pozwoli na skrócenie czasu podróży nawet o ⅓ – wyjaśnia Jacek Saczuk z Be-Mobile.

Informacje te nie są jednak cenne wyłącznie dla kierowców. Przygotowana przez Yanosik i Be-Mobile analiza to także zbiór danych wartościowych np. dla operatorów dróg czy władz miasta.

– Wyniki tego typu analiz można wykorzystać na wiele sposobów. Pozwalają one bowiem nie tylko na obieranie szybszych tras przez kierowców, ale też na monitorowanie płynności przejazdu na konkretnym obszarze. To natomiast może być pierwszym krokiem do podjęcia próby usprawnienia ruchu, a w dalszej perspektywie – tworzenia tzw. Smart City, czyli miast wykorzystujących nowoczesne technologie do zwiększenia wydajności infrastruktury miejskiej – podsumowuje Jakub Wesołowski z firmy Yanosik.

Źródło: materiały prasowe

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here