Darmowe parkingi dla części studentów? Jest taki pomysł (SONDA)

1
258
fot. ZielonaNews.pl

Do urzędu miasta trafiła petycja w sprawie parkingów w centrum miasta. Studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego za parkowanie pod uczelnią muszą płacić, bo miejsca postojowe znajdują się w ścisłym centrum miasta. – Taki wydatek stanowi problem dla osób utrzymujących się samodzielnie, a także tych, którzy korzystają z pomocy rodziców lub opiekunów, narażając ich tym samym na jeszcze większe koszty utrzymania – czytamy w petycji.

Studenci zwolnieni za opłat za parkingi?

Petycję złożyli Członkinie i członkowie Komisji ds. Edukacji i Kultury Młodzieżowego Sejmiku Województwa Lubuskiego. W petycji podkreślają, że budynek wydziału Prawa i Administracji UZ znajduje się w samym centrum miasta i otaczają go jedynie płatne parkingi.

Jest to spore utrudnienie dla studentów oraz studentek, którzy dojeżdżają na zajęcia
samochodem. Wielu z nich ze względu na brak transportu publicznego lub związane z nim utrudnienia, musi wybrać prywatny samochód, przez co nie tylko są obciążeni kosztami paliwa, ale również sporą opłatą parkingową pod wydziałem. Obecnie jedna godzina postoju kosztuje aż 3 zł, kolejna to 3,60 zł, a trzecia to już 4,30 zł. W związku z tym spędzenie na uczelni kilku godzin zajęć kosztuje studentów średnio 20 zł dziennie, co w skali miesiąca wynosi naprawdę sporo – czytamy w petycji.

Powszechny, równy dostęp do kształcenia

Wnioskodawcy podkreślają, powołując się na Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, że władze publiczne powinny gwarantować obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia. – W tym przypadku dokształcanie zawiera ograniczenia w postaci wysokich opłat parkingowych, ale również nierówność względem studentów uczęszczających na zajęcia na Campusach A i B, gdzie znajdują się duże, bezpłatne parkingi. Studenci Wydziału Prawa i Administracji wielokrotnie prosili Rektora o wprowadzenie udogodnień zmniejszających spore koszty, lecz parkingi wokół uczelni należą do władz miasta – czytamy w petycji. Zdaniem studentów i radnych Młodzieżowego Sejmiku Województwa Lubuskiego rozwiązaniem byłoby wprowadzenie specjalnych kart parkingowych umożliwiających bezpłatne parkowanie pojazdu w strefie wokół Wydziału Prawa i Administracji – W przypadku braku takiej możliwości prosimy o wprowadzenie zniżek dla studentów oraz studentek na zakup biletu parkingowego w strefie wokół Wydziału Prawa i Administracji. Wierzymy, że takie rozwiązania ułatwią studentom i studentkom tego wydziału pobyt na uczelni, zapewnią równe i sprawiedliwe pobieranie nauki oraz zachęcą przyszłych kandydatów i kandydatki do wybrania Wydziału Prawa i Administracji podczas rekrutacji na studia – czytamy w petycji. Całą treść petycji znajdziecie tutaj: PETYCJA.

Co na to urząd miasta?

W odpowiedzi na petycję urząd miasta poinformował, że zakres przedmiotowej petycji pozostaje poza kompetencjami prezydenta miasta Zielona Góra. Petycja została przekazana do Rady Miasta i ta ma zająć się jej rozpatrzeniem.

A czy Waszym zdaniem parkingi dla studentów powinny być darmowe?

Czy studenci Wydziału Prawa i Administracji powinni mieć karty umożliwiające bezpłatne lub tańsze parkowanie?

 

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. To może zapewnijmy darmowe parkingi również osobom pracującym w centrum miasta? Wierzymy, że takie rozwiązania ułatwią pracownikom pobyt na miejscu pracy, zapewnią równe i sprawiedliwe wykonywanie zawodu oraz zachęcą przyszłych pracowników do pracowania w centrum miasta.
    Studenci mają darmowe autobusy, więc dla nich to nie problem zaparkować gdzieś na peryferiach miasta a do centrum dojechać autobusem.
    Dają udogodnienia by więcej studentów przybywało do miasta, ale zapominają, że gdy skończą oni studia to uciekną stąd bo nikt nie pomyśli o udogodnieniach dla ludzi pracujących.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here