Jaką rolę w układzie mechanicznym pełnią łożyska ślizgowe?

0
28
fot. materiały prasowe

W układach mechanicznych stosuje się różnego rodzaju łożyska. Elementy te dobierane są bezpośrednio do specyfiki pracy danego układu oraz łączonych ze sobą elementów ruchomych. Od lat powszechnie wykorzystuje się m.in. łożyska ślizgowe, które dostępne są w różnych rodzajach i pełnią określoną funkcję w całym systemie. Dowiedz się, czym dokładnie są łożyska ślizgowe i kiedy się je stosuje!

Czym są łożyska ślizgowe?

Łożysko ślizgowe to element układu mechanicznego, który w swojej budowie nie posiada ruchomych elementów pośredniczących w pracy. Tego typu łożyska umożliwiają wprawianie mechanizmu w ruch posuwisto-zwrotny lub obrotowy oscylacyjny. Stosuje się je przede wszystkim tam, gdzie mamy do czynienia z niskimi prędkościami obrotowymi oraz obciążenie całego układu jest relatywnie małe. W konstrukcji tego łożyska uwzględnia się element obrotowy. Ten umieszcza się bezpośrednio w panewce cylindrycznej, gdzie możliwe jest jego luźne poruszanie się. Tak przygotowane łożyska ślizgowe gwarantują bardzo dobre tłumienie drgań w trakcie pracy układu mechanicznego, cichą pracę oraz dużą odporność na proces korozji.

Podstawowe rodzaje łożysk ślizgowych

Obecnie wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów łożysk ślizgowych. Podział obejmuje rodzaj aplikacji środka smarnego. Zgodnie z nim na rynku dostępne są:

 • łożyska suche (wymagają smarowania okresowego lub wcale go nie wymagają);
 • łożyska hydrostatyczne (smar dostarczany jest pod ciśnieniem do panewki);
 • łożyska powietrzne (zamiast smaru stosuje się poduszkę powietrzną);
 • łożyska hydrodynamiczne (smar tworzy warstwę ochronną na skutek przemieszczania się środka)
 • łożyska olejowe (smarowane olejem lub smarem).

Drugi podział wskazuje na to, jaki jest kierunek obciążeń. Zgodnie z nim wyróżnia się:

 • łożyska ślizgowe poprzeczne;
 • łożyska ślizgowe skośne;
 • łożyska ślizgowe wzdłużne.

Ostatni z podziałów wskazuje na to, jaka jest prędkość obrotowa układu. Tu dostępne są:

 • łożyska o prędkości obwodowej zmiennej;
 • łożyska o prędkości obwodowej stałej;
 • łożyska o ruchu obrotowym oscylacyjnym.

Rola łożysk ślizgowych w układzie mechanicznym

Łożyska ślizgowe stosuje się po to, aby zadbać o prawidłową pracę układu mechanicznego oraz zminimalizować drgania wału na połączeniu ruchomych elementów maszyny lub innego urządzenia. Kluczem jest to, aby były idealnie dobrane pod daną maszynę. Po zastosowaniu w konstrukcji łożyska ślizgowego możliwe są ruch posuwisto-zwrotny i ruch obrotowy oscylacyjny. Elementy te są powszechnie wykorzystywane ze względu na ich proste użycie i dobry stosunek ceny do jakości wykonania.

Gdzie stosuje się łożyska ślizgowe?

Obecnie łożyska ślizgowe stosuje się na szeroką skalę przy budowie różnego rodzaju urządzeń i maszyn przemysłowych. Stanowią jeden z podstawowych elementów konstrukcji układów mechanicznych w: wózkach widłowych, samochodach i maszynach rolniczych. Znaleźć je można też m.in. w: komputerach, zegarkach i rowerach. Sprawdzą się tam, gdzie występują: relatywnie małe obciążenie, konieczność eliminacji hałasu i drgań wału, duża prędkość obrotowa przy małym obciążeniu oraz przenoszenie ciężarów. Wysokiej jakości łożyska ślizgowe znajdziesz w Grupie Marat.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here