Szykujesz się do budowy kotłowni na paliwo stałe? Koniecznie sprawdź przepisy

0
105
fot. materiały prasowe

Budując dom prędzej czy później będziemy musieli zdecydować o tym, w jaki sposób go ogrzejemy. Jeśli postawimy na paliwa stałe, koniecznym wymogiem okaże się posiadanie wydzielonego pomieszczenia, w którym zainstalujemy piec. Parametry techniczne takiej kotłowni zostały ścisle określone w przepisach prawa. Z poniższego poradnika dowiesz się, o czym należy pamiętać wybierając instalację grzewczą na węgiel, koks czy ekogroszek.

Instalacja na paliwo stałe wymaga budowy kotłowni o odpowiedniej kubaturze

Jak czytamy w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, kotły na paliwo stałe o mocy cieplnej nominalnej do 25 kW należy zainstalować w wydzielonych pomieszczeniach technicznych. Najlepiej, by kotłownia mieściła się na kondygnacji podziemnej lub na poziomie ogrzewanych pomieszczeń. Przepisy mówią też o tym, by skład opału, a więc węgla, koksu, pelletu czy ekgroszku, może znajdować się zarówno w pomieszczeniu z kotłem, jak i osobnym pomieszczeniu technicznym. Jeśli do ogrzewania domu wybierzemy piec o mocy do 10 kW kubatura kotłowni nie może wynosić mniej niż 30 m3. Musimy pamiętać też o tym, że jeśli pomieszczenia wyposażone w instalację grzewczą na paliwo stałe lub gazowe zlokalizujemy nad inną kondygnacją użytkową, podłoga i ściany do wysokości 10 cm oraz progi drzwiowe o wysokości 4 cm powinny być wodoszczelne.

Wentylacja do podstawa. O czym jeszcze należy pamiętać przy budowie kotłowni?

Efektem spalania paliw stałych jest – poza wytworzeniem ciepła – powstanie niebezpiecznych dla zdrowia substancji, takich jak tlenek węgla. Te jednak są odprowadzane na zewnątrz domu przez samą instalację grzewczą. Nie zmienia to jednak faktu, że dla zachowania pełnego bezpieczeństwa w kotłowni musi być zapewniony nawiew i wywiew powietrza dla jak najlepszej wentylacji – przepisy dokładnie określają m.in. powierzchnię i usytuowanie otworów kanałów nawiewnych i dymowych. Pomieszczenie powinno posiadać też okna, z których połowa się otwiera. Innymi elementami wyposażenia kotłowni, o jakich nie należy zapominać, jest wpust kanalizacyjny oraz niepalne podłoga i drzwi (otwierane na zewnątrz). Szerokość tych ostatnich winna wynosić co najmniej 0,8 m. Po spełnieniu tych podstawowych warunków i zainstalowaniu pieca, pozostaje już tylko zasilić go odpowiednim odpowiednim. Jeśli wybierzemy paliwo o wysokiej kaloryczności, skutecznie zapewnimy ciepło w całym domu, bez konieczności użerania się z dogrzewaniem lokum. Najwyższej jakości węgiel, koks, ekogroszek i pellet zakupisz w Składzie Opału „STACH”, działającym w branży od ponad 20 lat. Więcej informacji uzyskasz, wchodząc na stronę wegiel-stach.pl/wegiel-olesnica/.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here