Święto Niepodległości. Jak je spędzić? (PROPOZYCJE)

3
2024
fot. ZielonaNews.pl

Ten weekend będzie obfitował w imprezy związane ze świętowaniem setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Poza oficjalnymi obchodami przygotowano wiele imprez towarzyszących. Już w piątek, 9 listopada, odbędzie się sadzenie “Dębu Niepodległości”. Z kolei w sobotę, 10 listopada, na Wzgórzach Piastowskich będziemy mogli zobaczyć inscenizację grupy rekonstrukcyjnej z Wielkopolski, gdzie odbędą się pokazy konne i nie zabraknie spektakularnych wystrzałów. W ten sam dzień również skansen w Ochli będzie świętował setną rocznicę odzyskania niepodległości, a biegacze uczczą święto biegiem. Na niedzielę, 11 listopada zaplanowano uroczyste, miejskie obchodu Święta Niepodległości na pl. Matejki, które będą połączone z odsłonięciem pomnika. Poniżej znajdziecie szczegóły poszczególnych wydarzeń.

Piątek 9 listopada

Sadzenie “Dębu Niepodległości” 

W obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości włączył się także Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzonkowie. W najbliższy piątek (9 listopada) w WOSiR zasadzony zostanie „DĄB NIEPODLEGŁOŚCI”. Wspólne sadzenie rozpocznie się o godz. 14:00.

Podczas uroczystości rozdane zostaną kotyliony. W planach jest także wspólne odśpiewanie hymnu Polski. Po uroczystości będzie można skorzystać z poczęstunku, który dla uczestników zostanie przygotowany w ECO OGRÓDKU.

Sobota 10 listopada

Drogi do Niepodległości

10 listopada o godz. 12.15 zapraszamy na Wzgórza Piastowskie, gdzie podziwiać będziemy inscenizację historyczną grupy rekonstrukcyjnej z Wielkopolski. Czeka nas dużo wystrzałów, pokazy konne, klimat sprzed 100 lat i poczęstunek. Zapraszamy całe rodziny!

Wigilia Święta Niepodległości w skansenie

Serdecznie zapraszamy na wspólne świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
W programie:
16.00 – 16.15 „ Kultura ludowa – kultura narodowa” – wprowadzenie Dyrektor Irena Lew
16.15 – 16.45 „ Historia niepodległości dłutem pisana” – spotkanie z autorem prac rzeźbiarskich Janem Papiną
16.45 – 17.10 „ Powstanie wielkopolskie w Łomnicy 1918 – 1919” – prezentacja multimedialna
17.10 – 17.30 „Powstanie wielkopolskie 1918 – 1919 – potrafimy zwyciężać” – zwiedzanie wystawy
17.30 – 19.00 słowo i muzyka:
„Ojczyzna jest moim domem” – wybrane wiersze w interpretacji Małgorzaty Wower
„ Patriotycznie i romantycznie” – koncert zespołu Łazar & Massier

miejsce: zagroda kamienna, stodoła z Siecieborzyc
wstęp wolny

Zielonogórski Bieg Niepodległości

Zielonogórski Bieg Niepodległości odbędzie się 10 listopada 2018 roku (sobota) w Zielonej Górze. Start godz. 17.00. Bieg przeprowadzony zostanie ulicami miasta: Bohaterów Westerplatte (start), Zjednoczenia, Aglomeracyjna, Dworcowa, Ułańska, Bohaterów Westerplatte (meta). Dystans to 9,6 km (więcej informacji znajdziecie: Zielonogórski Bieg Niepodległościowy)

Niedziela 11 listopada Święto Niepodległości 

Niepodległościowy turniej szachowy

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości już po raz siódmy 11 listopada br. w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego odbędzie się Turniej Szachowy. Wydarzenie organizowane jest pod patronatem honorowym marszałek Elżbiety Anny Polak, która spotka się z uczestnikami turnieju.

Rozpoczęcie szachowych zmagań zaplanowano na godz. 10:30, a uroczyste zakończenie na 15.15.

Swój udział zapowiedziało ponad 140 zawodników z Zielonej Góry, Gorzowa Wlkp., Żar, Kożuchowa, Lubska, Świebodzina, Sulechowa, Bytnicy, Krosna Odrzańskiego, Międzyrzecza, Strzelec Krajeńskich  i innych miejscowości naszego regionu. Uczestnikami są głównie dzieci i młodzież.

Organizatorem spotkania jest Fundacja Mistrzostwa Szachowego w Zielonej Górze. Celem Fundacji jest m.in. wspieranie i propagowanie gry szachowej oraz organizowanie zajęć szkoleniowych zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Fundacja realizuje swoje cele m.in. poprzez organizowanie imprez szachowych oraz organizowanie zgrupowań szachowych.

 

Narodowe Święto Niepodległości

Prezydent Miasta Zielona Góra serdecznie zaprasza na uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 2018 r.

Program uroczystości:

godz.   11.00   Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele konkatedralnym pw. św. Jadwigi Śląskiej,

godz. 12.00   Wspólne odśpiewanie hymnu państwowego przez mieszkańców miasta oraz gości zgromadzonych w kościele i na placu przy Konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej,

godz.   12.15   Przemarsz z kościoła orkiestry, kompanii honorowej, pocztów sztandarowych oraz pozostałych uczestników uroczystości na Plac Matejki,

godz. 12.20     Zgromadzenie mieszkańców miasta na Placu Matejki:

 uroczyste podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu państwowego,

 uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego setną rocznicę Odzyskania Niepodległości,

 montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ekologicznych im. Unii Europejskiej w Zielonej Górze,

– apel pamięci,

– złożenie wiązanek kwiatów.

Żywe zwierzęta na deptaku

Stowarzyszenie “Ludzie dla Ludzi” Mecenat Złotego Serca w Zielonej Górze
uprzejmie zaprasza na deptak 11 listopada w godzinach od 13:00 do 16:00 i 12 listopada.

Uroczystości na deptaku dotyczą obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości. Atrakcją będzie spotkanie dzieci z niecodziennymi gośćmi, jakimi będą żywe zwierzęta (alpaki i osiołki).

VI Rajd Rowerowa Niepodległa!

Po raz kolejny serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w biało-czerwonym rajdzie rowerowym, który 11.11.2018 wystartuje o symbolicznej godzinie 11:11 z zielonogórskiego Placu Bohaterów i dojedzie do Lubuskiego Muzeum Wojskowego.

Na miejscu na rowerzystów czekać będą:
– gorące napoje i wojskowa grochówka
– pokaz grupy rekonstrukcyjnej
– odsłonięcie “Wielkiego muralu na wielką rocznicę odzyskania Niepodległości”
– rozstrzygnięcie konkursu plastycznego “Drogi do Niepodległości”
– wystawy czasowe:
“Wybić się na niepodległość 1914-1921. Drzonowskie muzealia”
“Stulecie polskiego lotnictwa wojskowego”
“Wystawa pokonkursowa – Drogi do niepodległości”

Muzeum w Narodowe Święto Niepodległości czynne będzie od godziny 10:00 do 16:00. Wstęp dla uczestników Rajdu bezpłatny, pozostali bilet promocyjny w cenie 6 zł.

Zadanie współfinansowane jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Widowisko sceniczno-plenerowe „Sen o Niepodległej”

W Zielonej Górze na scenie głównej Lubuskiego Teatru oraz na deptaku odbędzie się widowisko sceniczno-plenerowe „Sen o Niepodległej”. Początek o godz. 17.00 Wezmą w niej udział aktorzy teatru oraz tancerze z Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca. Spektakl zaprojektowany jest w konwencji ruchomego korowodu przesuwającego się dookoła scen, z którego wyłaniają się obrazy.  Na widowisko wstęp jest wolny.

Od godz. 16.00 przed budynkiem teatru będzie działać kawiarenka niepodległościowa z kawą, herbatą, słodkościami i patriotycznymi upominkami.

Święto Niepodległości w Kiełpinie

Zapraszamy do udziału w obchodach Święta Niepodległości w Kisielinie.

Program:
11:00 Marsz Niepodległości.
Biało-czerwony przemarsz ulicami Starego Kisielina. Rozpoczęcie na parkingu przy Dworcu Kolejowym. 

11:30 Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym w Starym Kisielinie

16:00 Koncert Patriotyczny w wykonaniu Studia Piosenki Rezonans w Pałac

 

PODZIEL SIĘ

3 KOMENTARZE

  1. Henio, święta nie obchodzą budynki, tylko ludzie, którzy tu mieszkają. W większości przesiedleńcy (lub ich potomkowie), którzy zostali pozbawieni domów i wszystkiego, co posiadali, tylko dlatego, że byli Polakami.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here