Odkrywaliśmy lubuskie koleją. To była fantastyczna wyprawa! (ZDJĘCIA)

0
1157
fot. ZielonaNews.pl

W sobotę z Zielonej Góry wyruszył pierwszy specjalny pociąg Polregio w ramach akcji Odkryj lubuskie koleją. Kolejny wyjechał w niedzielę. I to właśnie nim o godz. 9.05 wyruszyliśmy do Bytomia Odrzańskiego

Plan wycieczki był taki: najpierw podróż pociągiem do Bytomia Odrzańskiego, potem zwiedzanie z burmistrzem miasta i rejs statkiem do Nowej Soli, gdzie mieliśmy zobaczyć nowo otwarty Park Fizyki, a przy okazji uczestniczyć w tzw. Zielonych Ogrodach nad Odrą. Z planów wiele udało się zrealizować. Jednak rejs statkiem (na który bardzo czekaliśmy) niestety się nie odbył, bo stan wód był za niski. Mimo to wycieczka była znakomita. Pogoda i humory podróżującym dopisały.

Odkryj lubuskie koleją. Najpierw Bytom Odrzański

Ale od początku. Godz. 9.05 wsiadamy do pociągu. Na dworze niebo bez najmniejszej chmurki, a pociąg przygotowany tylko dla nas, uczestników wycieczki. Każdy zajął wygodne miejsca. Ruszyliśmy. Na początek Polregio uraczyło nas drobnymi upominkami: była woda, wafelek, a także smycz na klucze czy mokre chusteczki . Podróż wcale się nie dłużyła, zwłaszcza tym, dla których jazda pociągiem, to nie jest codzienność. Przed 10.00 byliśmy już w Bytomiu Odrzańskim.

Takie widoki można zobaczyć w Bytomiu Odrzańskim fot. ZielonaNews.pl

Pełni energii ruszyliśmy w kierunku rynku. To tu czekał na nas gospodarz, który przyjął podróżnych uśmiechem, opowiedział o historii miasta a także o swoich planach zrealizowanych i tych, wobec których kroki realizacji zostały już podjęte.  Na pierwszy rzut oka widać, że miasto jest zadbane, a w szczególności dużą wagę przywiązuje się tu do roślinności, pięknych i zadbanych skwerów. – To moja idée fixe, by to miasto było zielone, pełne kwiatów – mówił burmistrz Jacek Sauter. Już niebawem zostaną także uruchomione błonia przy Odrze.

fot. ZielonaNews.pl

Bytom z turystów żyć nie będzie. Bo to nie jest Wrocław, gdzie moglibyśmy 3-4 dni spacerować. Bytom ma być miasteczkiem na trasie, żeby przyjechać na godzinę, dwie – mówił burmistrz. I rzeczywiście jest to idealne miejsce na popołudniowy spacer.  Poza rynkiem zobaczyliśmy ruinę zamku ewangelickiego, który już w przyszłym roku będzie wyremontowany i będzie można go zwiedzać. Poszliśmy w kierunku Odry, gdzie widzieliśmy pięknie zagospodarowane skarpy. Oko cieszą cudnie wyglądające, zadbane skwery, a przy drogach nie brakuje nowych nasadzeń.

Nowa Sól

I wróciliśmy do pociągu, który raptem w osiem minut dowiózł nas do celu podróży. Tam ruszyliśmy do Parku Fizyki.

fot. ZielonaNews.pl

Przewodnicy, którzy towarzyszyli nam w podróży opowiadali o mieście, pokazywali zabytkowe, stylowe kamienice. To kolejne miasto, w którym rzuca się w oczy dbałość o jego wygląd i roślinność. Skwery zachęcają do zatrzymania się na chwilę i cieszenia się zielenią. Przespacerowaliśmy się także promenadą wzdłuż kanału portowego. Udało się zobaczyć Park Fizyki, który z pewnością jest nie lada gratką dla dużych i małych. A na zakończenie było ognisko.

Subiektywnie oceniamy wycieczkę pozytywnie. Dzięki takim pieszym spacerom można zobaczyć o wiele więcej, niż zza szyb samochodów. I niewątpliwie jest to odkrywanie lubuskiego i niezwykła przygoda. Zobaczcie fotorelację z tej wyprawy!

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here