Niedługo na świat przyjdą nowi Lubuszanie poczęci metodą in vitro

0
351
Designed by Freepik
W tym roku program in vitro w województwie zaowocował pięcioma potwierdzonymi ciążami. 
Jest to trzecia edycja programy finansowanego przez samorząd województwa. Na pierwszą, pilotażową przekazano z budżetu samorządu 100 tys. zł, a w drugiej 200 tys. zł. Natomiast w roku 2020 ta kwota wyniosła 500 tys. zł.

– Mieszkańcy województwa wykazują duże zainteresowanie leczeniem niepłodności metodą in vitro. Efekty wcześniejszych edycji pokazują, że było warto. W tym roku kontynuujemy ten program i już mamy pierwsze sukcesy – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Dzieci z in vitro nie dla każdego

Od pierwszego dnia programu, czyli od 1 czerwca, zaczęto wykonywać procedury i do dnia dzisiejszego wykonano ich 42. Jednorazowe dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro wynosi 5 tys. zł. Uczestnicy mają możliwość wykonania trzykrotnego zapłodnienia tą metodą. Aby wziąć udział w programie należy także przedłożyć dokumentację medyczną potwierdzającą, że para starała się leczyć niepłodność co najmniej przez rok. Kobiety, które będą poddane zapłodnieniu pozaustrojowemu muszą być w wieku od 20 do 40 lat.

Cel programu: ograniczenie bezdzietności

Realizacją programu zajmuje się Medi Partner sp. z o.o. z Warszawy, a miejscem wykonywania świadczeń jest InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa w Poznaniu.

Program ma na celu ograniczenie zjawiska niepłodności i bezdzietności u par kwalifikujących się do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – stanowiących populację docelową – w okresie objętym Programem tj. do 15 grudnia 2020 r.

Dla kogo program?

Aby zakwalifikować się do programu:

– pary muszą być zameldowane na pobyt stały i mieszkać na terenie województwa lubuskiego;

– powinny rok wcześniej starać się o potomstwo metodą naturalną;

– kobieta nie może być młodsza niż 20 lat i starsza niż 40 (wg rocznika urodzenia);

– para musi spełnić ustawowe warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpić do procedury dawstwa zarodka.

Wysokość dofinansowania programu polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców województwa lubuskiego w 2020 roku” wynosi 499 000 zł.

Docelowo program planuje dofinansowanie ok 100 procedur in vitro. Jeśli środki nie zostaną wykorzystane, liczba ta zostanie zwiększona.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here