Filharmonię Zielonogórską i Teatr Lubuski czekają zmiany. Jest dofinansowanie

0
932

31 mln zł przekaże zarząd woj. lubuskiego na sześć projektów związanych z kulturą. Wśród beneficjantów jest Filharmonia Zielonogórska i teatr w Zielonej Górze.

Instytucje kultury samorządu województwa zyskają zupełnie nowe oblicze, bo to nie tylko modernizacja, rewitalizacją i rozbudowa, ale przede wszystkim sprostanie oczekiwaniom mieszkańców regionu i gości, którzy nie wyobrażają sobie regionu bez nowoczesnej oferty kulturalnej na europejskim poziomie – podkreśla. Lubuski Teatr w Zielonej Górze pieniądze, czyli 12,1 mln zł (z tego 8,4 mln zł to dofinansowanie) przeznaczy na modernizację. Podobną inwestycję ma zamiar zrealizować Filharmonia Zielonogórska, która przeprowadzi I etap rozbudowy warty niespełna 4,3 mln zł (pomoc z RPO Lubuskie 2020 to 3,1 mln zł) – tłumaczy marszałek Elżbieta Anna Polak.

Dofinansowanie otrzyma także teatr w Gorzowie Wlkp., muzeum w Gorzowie Wlkp., Gminny Krosno Odrzańskie i Strzelce Krajeńskie.  – Rozwój gospodarczy nie jest możliwy bez nowoczesnej infrastruktury społecznej – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.Wartość planowanych projektów to ponad 40,5 mln zł.

Modernizacja Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze

Przypomnijmy, że nowy budynek połączony będzie łącznikiem z częścią już istniejącą. Wieczorami na elewacji mają pojawiać się tzw. mappingi. Będzie to żywy, artystyczny budynek. Do tej pory w budynku wymieniono system grzewczy, drzwi i okna, wybudowano zaplecze socjalne tj. nowe garderoby i miejsce do profesjonalnej pracy, pojawiły się windy. Ale zmiany mają iść dużo dalej.  – Ten drugi etap to szansa na wskrzeszenie idei teatru dziecięcego: teatru lalek. Będzie tu scena lalkowa z prawdziwego zdarzenia. Odtworzymy tkankę, która tutaj się rozpoczęła w 1962 r. i funkcjonowała do 1991 roku. Powstanie scena eksperymentalna, gdzie będzie można poszukiwać zupełnie nowej formy sztuki teatralnej oraz scena letnia – mówił Robert Czechowski, dyrektor teatru. Poniżej znajdziecie wizualizacje tego, jak teatr miałby wyglądać po zmianach. O zmianach w muzeum także przeczytasz na naszym portalu: Muzeum Ziemi Lubuskiej czeka rozbudowa.

 

Źródło: UMWL

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here