Muzeum Ziemi Lubuskiej czeka rozbudowa Zobacz wizualizacje! (WIDEO)

0
690

Muzeum Ziemi Lubuskiej szykuje się do poważnych zmian. Są już na ten cel pieniądze, jest też projekt, a teraz kolej na wykonawcę. – Ogłosiliśmy już jeden przetarg, niestety oferenci zaproponowali za wysoką kwotę. Lada dzień ogłosimy drugi i liczymy, że tym razem się uda – mówił dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej, Leszek Kania.

Muzeum Ziemi Lubuskiej posiada bogaty zbiór eksponatów, ale nie ma ich jaj wyeksponować. – Posiadamy niezwykłe dzieła, które niestety są trzymane w magazynach, bo nie mamy ich jak pokazać. Teraz to się zmieni. Chcemy, żeby ekspozycje były multimedialne, na miarę XXI wieku – mówił dyrektor MZL. Na pierwszym piętrze będzie wystawa historyczna, nawiązująca do historii regionu. Ma cieszyć się zainteresowaniem nie tylko starszych osób, ale także dzieci. – Będzie między innymi specjalna, dziecięca ścieżka – zapowiadała Alicja Szaton przedstawicielka firmy VIDIFILM, która zajęła się projektem ekspozycji historycznej w muzeum. – Współpracowaliśmy przy tworzeniu ekspozycji z pracownikami muzeum, inaczej to by się nie udało. Skupiamy się i wychodzimy najpierw od artefaktów, a multimedia są jakby tle, dodatkiem. Multimedia odgrywają wielką rolę w muzeach, gdzie brak jest obiektów. Muzeum Ziemi Lubuskiej posiada bardzo bogate zbiory, które postanowiliśmy wydobyć – wyjaśniała Szaton.

Przebudowa Muzuem Ziemi Lubuskiej. Jakie będą zmiany?

Zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz będzie wiele zmian. Dzięki inwestycji muzeum zyska 2 tys. metrów powierzchni użytkowej.  Będzie miało cztery kondygnacje (łącznie z piwnicą). Na parterze zostanie powiększony hall wejściowy, a w nim zostanie umieszczony Kamienny Portal z Przytoku, jedyny renesansowy zabytek architektury w Zielonej Górze. Powstanie także sala wielofunkcyjna z zapleczem, która w zależności od potrzeb może być kinowa lub pełnić funkcję sali konferencyjnej i edukacyjnej. Na parterze będą także nowe pokoje biurowe dla pracowników.

Na pierwszym piętrze zostaną utworzone dwa zupełnie nowe ciągi ekspozycyjne: Historia i tradycja Ziemi Lubuskiej oraz Zielonej Góry.  Ekspozycja będzie prezentowała historię Zielonej Góry i regionu z uwzględnieniem osadnictwa na tych terenach po 1945 roku. Planowane rozwiązania techniczne zakładają wykorzystanie innowacyjnych środków np. makiet interaktywnych, ekranów dotykowych, gablot i portretów i portali interaktywnych.

Na drugim piętrze znajdzie się ekspozycja związana ze sztuką współczesną, w tym kolekcja Złotego Grona.  Będą tutaj sale ekspozycyjne, gdzie będzie prezentowana sztuka współczesna, a przede wszystkim dorobek sympozjów plastycznych Złotego Grona odbywający się w Zielonej Górze od sześćdziesiątych do osiemdziesiątych lat ubiegłego stulecia. Na II piętrze będą znajdować się także pokoje biurowe/socjalne dla pracowników i pracownia plastyczna oraz fotograficzna.

Koszt modernizacji obiektu to 18,2 mln zł, z czego 12,6 mln zł to dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here