3,5 mln zł na profilaktykę raka. Będą zwroty kosztów za dojazdy na badania

0
218
fot. Freepik.com

Lubuskie będzie miało działania związane  z profilaktyką raka 3,5 mln zł. – Tak dużych pieniędzy na profilaktykę jeszcze nie mieliśmy. Te pieniądze będą skierowane przede wszystkim do mieszkańców w tych obszarach naszego województwa, gdzie jest najtrudniej, bo pacjenci się nie zgłaszają na badania lub tych badań przeprowadzono najmniej– wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak. Dzięki temu podjęte będą działania informacyjno-edukacyjne, które w założeniu mają spowodować to, że chorzy szybciej będą zgłaszać się do lekarza, a dzięki temu szybsza diagnostyka umożliwi skuteczniejszą walkę z nowotworami.

Kto może skorzystać z badań w ramach projektu?

  1. Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi: kobiety w wieku od 50 do 69 lat;
  2. Programu profilaktyki raka szyjki macicy: kobiety w wieku 25 do 59 lat;
  3. Programu profilaktyki raka jelita grubego: osoby w wieku 55-64 lata lub osoby w wieku 25-65 lat z potwierdzonym obciążeniem genetycznym pochodzące z rodziny HNPCC lub FAP;

Zwrot kosztów dojazdu

Umowa na realizację projektu już jest podpisana. A jej realizacja ma ruszyć lada chwila. – W ramach projektu będą finansowane również koszty dojazdu na takie badania – wyjaśnia Tomasz Wróblewski Dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia UMWL. Aby jeszcze bardziej ułatwić pacjentom skorzystanie z badań w ramach projektu, utworzonych zostanie 16 punktów konsultacyjnych, w których zainteresowani otrzymają wszelką pomoc oraz informacje.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here