Wyjazd na wakacje z dziećmi – sprawy, o których warto pamiętać

0
43
ekuz
fot. materiały prasowe

Wakacje to czas, w którym można odpocząć, nabrać sił do nowych wyzwań, a także zwiedzić interesujące miejsca i zyskać masę ciekawych doświadczeń. Przed wyjazdem na urlop warto jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach, szczególnie jeśli w jego trakcie będą towarzyszyć Ci dzieci. Oto przydatne wskazówki!

Bezpieczne wakacje z dziećmi – o tym pamiętaj przed wyjazdem

Wybierając się na wakacje z dziećmi samochodem, zadbaj o to, by był on w pełni sprawny. Sprawdź stan dziecięcego fotelika i pasów bezpieczeństwa. Upewnij się też, że Twoja pociecha będzie czuć się komfortowo — zadbaj o ulubione napoje, poduszkę czy zabawy. Pamiętaj też, by dziecko znało adres hotelu oraz Twój numer telefonu. Oprócz tego bardzo istotne jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego i wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ.

Czym jest EKUZ?

Zachorowanie w obcym kraju wiązać może się z wysokimi kosztami leczenia, wizyt czy badań. Aby się odpowiednio zabezpieczyć, warto wyrobić EKUZ sobie oraz dziecku. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana jest bezpłatnie w oddziałach NFZ. Zapewnia możliwość skorzystania z publicznej opieki medycznej w państwach należących do Unii Europejskiej, EFTA (Islandii, Szwajcarii, Liechtensteinu i Norwegii) oraz w Wielkiej Brytanii.

Jak wyrobić EKUZ dla dziecka?

Aby możliwe było wyrobienie EKUZ, konieczne jest posiadanie państwowego ubezpieczenia zdrowotnego, np. z tytułu umowy o pracę lub zlecenie. Ubiegając się o EKUZ dla swojego dziecka, można to zrobić w ramach własnego ubezpieczenia. Otrzyma ono wówczas standardowy dokument, który zapewni mu taki sam zakres ochrony, jak osobom dorosłym.

Procedura wyrobienia karty EKUZ jest bardzo prosta:

  1. Wypełnij wniosek – znajdziesz go w placówkach stacjonarnych NFZ, jak i online, np. tutaj: https://ekuz.com.pl/. Ubiegając się o EKUZ dla dziecka, wpisz dane dziecka w odpowiedniej rubryce, jak i zaznacz opcję “członek rodziny osoby ubezpieczonej”. Wniosek może podpisać jeden z rodziców.

  2. Złóż wniosek – możesz tego dokonać w najbliższym oddziale NFZ, drogą pocztową, mailem oraz w Internecie (przez platformę ePUAP lub IKP). Podczas wizyty stacjonarnej, urzędnik poprosi Cię o dokument tożsamości. Nie musisz do oddziału przychodzić z dzieckiem.

  3. Odbiór dokumentu – jeśli wniosek składasz w oddziale NFZ, kartę otrzymasz od ręki. Wysyłając go online lub pocztą, otrzymasz ją na wskazany adres w ciągu kilku dni.

Co zapewnia EKUZ?

EKUZ pozwala na skorzystanie z publicznej opieki medycznej na terytorium jednego z krajów UE, EFTA lub Wielkiej Brytanii. Obejmuje koszty leczenia, a także nie ma ograniczeń co do gwarantowanych sum. Jeśli konieczna będzie wizyta z dzieckiem u lekarza podczas wakacji, pamiętaj o odpowiednim udokumentowaniu wydatków. Po powrocie do kraju będziesz mógł zwrócić się do NFZ z prośbą o zwrot poniesionych kosztów.

Warto pamiętać, że dostępna darmowa opieka medyczna różni się w zależnie od kraju, w którym przebywasz. Obowiązujące tam zasady nie muszą być takie same jak w Polsce. Np. niektóre leki będą refundowane u nas, podczas gdy w innym państwie trzeba będzie za nie zapłacić 100%. Podobnie jest w przypadku transportu medycznego do Polski – EKUZ nie obejmuje tego typu wydatku.

Polisa turystyczna – co zapewnia?

EKUZ ma swoje zalety, jednak także i wady. Przede wszystkim zapewnia dość ograniczony zakres ochrony, a do tego działa tylko w państwach Unii Europejskiej, EFTA i Wielkiej Brytanii. Jeśli zależy Ci na większym bezpieczeństwie swojego dziecka i gwarancji uzyskania szerszej pomocy medycznej i innej, postaw na polisę turystyczną. Zadziała nie tylko na terenie Europy, ale też w krajach poza nią.

Polisa turystyczna umożliwia skorzystanie z prywatnej opieki medycznej, a do tego obejmuje też inne usługi, takie jak transport medyczny, NNW, OC, Assistance czy ubezpieczenie bagażu. Do tego możliwa będzie refundacja wszystkich kosztów leczenia, w tym transportu medycznego do Polski. Pamiętaj, by przeczytać OWU i zapoznać się z usługami, które są wykluczone z ochrony.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne dla dziecka?

Wybierając polisę ubezpieczeniową dla dziecka, najważniejsze jest, aby zapewnić mu pełną ochronę podczas wakacyjnego wyjazdu. Zwróć uwagę przede wszystkim na takie kwestie, jak:

  • Potrzeby oraz rodzaj podróży – zastanów się, dokąd będziesz podróżować z dzieckiem oraz jakie aktywności planujecie podczas wakacji. Dzięki temu określisz, jakie zagrożenia oraz ryzyka powinny być uwzględnione w ubezpieczeniu.

  • Przejrzyj oferty firm ubezpieczeniowych – przeczytaj opinie nad ich temat oraz doświadczenia, jakie mieli, korzystając z danej oferty. Wybieraj polisy tylko od wiarygodnych i renomowanych firm.

  • Sprawdź zakres ochrony – ubezpieczenie turystyczne powinno zaoferować takie usługi jak transport medyczny, pokrycie kosztów leków, utraty bagażu czy opóźnień.

Wakacje, mimo że to czas na odpoczynek i relaks, nie zawsze muszą przebiegać zgodnie z założeniami. Dlatego też warto przygotować się na wszelkie ewentualności i zapewnić sobie oraz dziecku odpowiednią ochronę. W tym pomoże Ci karta EKUZ oraz ubezpieczenie turystyczne.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here