Winobranie 2018 program na sobotę. 8 września startują Dni Zielonej Góry 2018. Przez tydzień na terenie miasta odbywać się będzie wiele imprez, koncertów i wydarzeń zarówno kulturalnych, jak i sportowych. Nie zabraknie także wyjazdów na lubuskie winnice i oczywiście wina. Poniżej przedstawiamy program na sobotę Winobrania 2018.
Winobranie 2018. Program na sobotę
KOŚCIÓŁ PATRONALNY P.W. ŚWIĘTEGO URBANA I (ul. Braniborska 17)
godz. 2000 Uroczysta msza święta ku czci Patrona Miasta – Św. Urbana I. Po mszy przeniesienie relikwii w orszaku wiernych do konkatedry p.w. Świętej Jadwigi Śląskiej (ul. Mickiewicza 14)
SCENA WINOBRANIOWA (parking plac Powstańców Wielkopolskich)
godz. 1200 – 1500 Ogólnopolski Winobraniowy Maraton Indoor Cycling
godz. 2000 „Tanecznie i filmowo” koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej, dyrygent Czesław Grabowski
MIASTECZKO WINIARSKIE (Stary Rynek przy ratuszu)
godz. 1000 – 2100 Prezentacje winnic: „Bachusowe Pole” (Wilkanów), „Cantina” (Mozów k. Sulechowa), „Folwark Pszczew” (Pszczew), „Equus” (Zabór),
„Gostchorze” (Krosno Odrzańskie), „Hiki” (Bycz k. Bytomia Odrzańskiego), „Ingrid” (Łaz), „Jakubów” (Jakubów), „Julia” (Stary Kisielin–Zielona
Góra) „Katarzyna” (Grodzisk Wielkopolski), „Kinga” (Stara Wieś k. Nowej Soli), „Krucza” (Buchałów), „Łukasz” (Wityń), „Marcus” (Sterków k. Nowogrodu Bobrzańskiego), „Miłosz” (Łaz), „Mozów” (Mozów k. Sulechowa), „Na Leśnej Polanie” (Proczki k. Zaboru), „Pałac Wiechlice” (Wiechlice), „Pasieka Dziki Miód” (Dargomyśl), „Pod Lubuskim Słońcem” (Łaski k. Przełaz), „Saint Vincent” (Borów Wielki), „Senator” (Niedoradz), „Stara Winna Góra” (Górzykowo), „Świętej Jadwigi” (Świdnica), „Trojan” (Zabór), „U Romana” (Łężyca–Zielona Góra), „Vae Soli” (Łaz), „Żelazny” (Maszewo) oraz Restauracja Palmiarnia
FESTIWAL KULTURY WINIARSKIEJ (bilety w cenie 35,00 zł, w dniu wyjazdu 40,00 zł do nabycia w systemie sprzedaży www.abilet.pl oraz w punkcie obsługi przed Zielonogórską Palmiarnią ul. Wrocławska 12a, czynnym w godzinach 900 – 1700 – odjazd WinoBusów z parkingu przy Palmiarni)
Winnica „Julia” w Starym Kisielinie-Zielonej Górze – WinoBus nr 1: odjazd godz. 1100, powrót ok. godz. 13.30
Winnica „Na Leśnej Polanie” w Proczkach k. Zaboru – WinoBus nr 2: odjazd godz. 1100, powrót ok. godz. 13.30
Winnica „Krucza” w Buchałowie – WinoBus nr 3: odjazd godz. 1100, powrót ok. godz. 1330
Winnica „Bachusowe Pole” w Zaborze – WinoBus nr 4: odjazd godz. 1100, powrót ok. godz. 1330
Winnica „Na Leśnej Polanie” w Proczkach k. Zaboru – WinoBus nr 1: odjazd godz. 1400, powrót ok. godz. 1630
Winnica „Ingrid” w Łazie – WinoBus nr 2: odjazd godz. 1400, powrót ok. godz. 1630
Winnica „Mozów” w Mozowie k. Sulechowa – WinoBus nr 3: odjazd godz. 1400, powrót ok. godz. 1630
Winnica „Bachusowe Pole” w Zaborze – WinoBus nr 4: odjazd godz. 14.00, powrót ok. godz. 1630
Winnica „Miłosz” w Łazie – WinoBus nr 1: odjazd godz. 17.00, powrót ok. godz. 19.30
Winnica „Senator” w Niedoradzu – WinoBus nr 2: odjazd godz. 17.00, powrót ok. godz. 19.30
Winnica „Equus” w Zaborze – WinoBus nr 3: odjazd godz. 17.00, powrót ok. godz. 19.30
Winnica „U Michała” w Zielonej Górze – WinoBus nr 4: odjazd godz. 17.00, powrót ok. godz. 19.30
REJSY GALARAMI (Przystań TU w Cigacicach, www.wycieczkipoodrze.com.pl)
godz. 1000 – 2000 Winobraniowe rejsy galarami po Odrze i Obrzycy wzdłuż winnicy Stara Winna Góra (rejsy rozpoczynają się co dwie godziny, impreza biletowana)
SCENA MIASTECZKA WINIARSKIEGO (Stary Rynek przy ratuszu)
„Rockowo wieczorowo”
godz. 1300 – 1400 Prezentacja Społecznego Ogniska Artystycznego Lubuskiego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Zielonej Górze
godz. 1400 – 1415 Uroczyste rozpoczęcie Dni Zielonej Góry Winobranie – Bachus z rąk Prezydenta Miasta Janusza Kubickiego odbiera klucze do bram miasta
godz. 1415 – 1515 Kabaret Filip z Konopi
godz. 1545 – 1630 Spotkanie z Centrum Metamorfoz
godz. 1645 – 1745 Prezentacja Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa w Zielonej Górze
godz. 1845 – 1945 Alpha Dog rock
godz. 2100 – 2200 Lipali rock
po koncercie do godz.2400 Dyskoteka Dorosłego Człowieka – DJ Paweł BAMSE Jakubowski
WINOBRANIOWE SMAKI
Zielonogórskie restauracje serwują potrawy specjalnie skomponowane do win z lubuskich winnic i wraz z nimi podawane.
Restauracja „Es la passion” (www.eslapassion.pl) i Winnica „Julia” (www.winnicajulia.pl)
Restauracja „Wino i Grono” (http://www.grapetownhotel.pl/Restauracja) i Winnice: „Jakubów” (www.winnicajakubow.pl) i „Ingrid” (www.winnicaingrid.pl)
Restauracja „Casa Mia” (www.casamia.zgora.pl) i Winnica „Saint Vincent” (www.winnicasaintvincent.pl)
Restauracja „Winiarnia–Bachus” (www.winiarnia-bachus.pl) i Winnica „Miłosz” (www.winnicamilosz.pl)
Restauracja „Palmiarnia” (www.palmiarnia.zgora.pl) i Winnice: „Trojan” (www.facebook.com/winnicatrojan) i „Miłosz” (www.winnicamilosz.pl)
Restauracja „Il Vicolo” (www.ilvicolo.zgora.pl) i Winnica „Żelazny” (www.facebook.com/winnicazelazny)
LUNAPARK od godz. 1000 (parking przy Centrum Biznesu, Plac Bohaterów)
JARMARK WINOBRANIOWY od godz. 1000 (deptak)
BACHUSOWA HISTORIA… (Plac Słowiański)
godz. 2100 – 2400 Mapping – multimedialna instalacja Artystów z Torunia
ŚWIETLNY PARK RZEŹB
(Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego, ul. Botaniczna 50a, wstęp wolny)
godz. 900 – 2200 – pokaz specjalny od godz. 2000 – 2200
WINOBRANIOWE SPOTKANIA TEATRALNE (Lubuski Teatr, al. Niepodległości 3/5, www.teatr.zgora.pl)
godz. 1900 Anat Gov „Najlepsze przyjaciółki” reż. Marek Brand
IMPREZY SPORTOWE
godz. 800 XXXIV Puchar Prezydenta Miasta Zielona Góra „Winobranie 2018” w strzelaniach myśliwskich
(Strzelnica myśliwska w Krutli k/Wolsztyna, organizator: Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy, ul. Poznańska 13, www.zielonagora.pzlow.pl)
godz. 900 Ogólnopolskie Zawody Aqua Laser–Run Dzieci, Młodzieży i Oldbojów
(Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzonkowie, ul. Olimpijska 20, organizator: Zielonogórski Klub Sportowy)
godz. 930 Ogólnopolski Turniej Winobraniowy w Minisiatkówce Dziewcząt
(hala sportowa Zespołu Edukacyjnego nr 4, ul. Drzonków–Szkolna 2, organizator: Uczniowski Klub Sportowy „Świt”)
godz. 1000 Ogólnopolski Turniej Winobraniowy w Akrobatyce Sportowej
(hala akrobatyczna, ul. Urszuli, organizator: Stowarzyszenie Akrobatyki Sportowej)
godz. 1000 VI Turniej Winobraniowy Piłki Ręcznej Mężczyzn – Eliminacje Wojewódzkie Pucharu Polski
(hala sportowa ul. Szafrana 6, organizator: AZS Uniwersytet Zielonogórski, www.azs.zgora.pl)
godz. 1000 Mecz piłki nożnej ligi młodzik TS Przylep v. Korona Wschowa
(boisko MOSiR ul. Amelii, organizator: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze, www.mosir.zgora.pl)
godz. 1000 Turniej Winobraniowy w strzelectwie sportowym dla dzieci i młodzieży szkolnej
(strzelnica, ul. Strzelecka 22, organizator: Zielonogórski Klub Sportowy „Gwardia”, www.gwardia.zgora.com.pl)
godz. 1100 Mecz piłki nożnej ligi junior młodszy Spartakus v. Czarni Żagań
(boisko MOSiR ul. Sulechowska, organizator: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze, www.mosir.zgora.pl)
godz. 1230 Mecz piłki nożnej ligi junior młodszy TS Przylep v. Tęcza Krosno Odrzańskie
(boisko MOSiR ul. Amelii, organizator: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze, www.mosir.zgora.pl)
godz. 1700 IX LOTTO Drużynowy Bieg Winobraniowy o Puchar Gazety Lubuskiej
(ul. Bohaterów Westerplatte w pobliżu biurowca PGNiG, organizator: Totalizator Sportowy Sp. z o. o., www.zielona.gora.lotto.pl oraz Lubuskie
Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, www.tkkf.zgora.pl)
godz. 1900 33. Nocny Bieg Bachusa
(start ul. Bohaterów Westerplatte w pobliżu biurowca PGNiG, organizator: Lubuskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, www.tkkf.zgora.pl)
godz. 1905 IV Winobraniowy Marsz Nordic Walking
(start ul. Bohaterów Westerplatte w pobliżu biurowca PGNiG, organizator: Lubuskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, www.tkkf.zgora.pl)
IMPREZY TOWARZYSZĄCE
godz. 1000 – 2100 „Zaułek Myśliwski” prezentacja Polskiego Związku Łowieckiego
w programie min.: edukacja przyrodniczo–łowiecko-leśna, sprawdzian wiedzy o przyrodzie łowiectwie, leśne „KOŁO Fortuny”,
mała wystawa artefaktów łowieckich, lokalni artyści, wyrobnicy „Łowiectwo moim natchnieniem… obrazy, elementy rzeźbione w drewnie”, degustacja wyrobów z dziczyzny i nie tylko…
(ul. Pod Filarami, organizator: Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy, www.zielonagora.pzlow.pl)
godz. 1000 – 1800 „Strefa Zielonogórskiego Rękodzieła” prezentacja rękodzieła artystycznego, rzemiosła ludowego i amatorskiego
(Plac Powstańców Wielkopolskich)
godz. 1430 Pokonkursowa wystawa Ogólnopolskiego Konkursu na projekt plakatu „Dni Zielonej Góry – Winobranie 2018” – wernisaż
(organizator: Galeria Pro Arte Okręgu Zielonogórskiego ZPAP, ul. Stary Rynek 2–3, www.zpap.zgora.pl)
godz. 1530 – 2230 „Chill Fest 3.0 – winobraniowa strefa młodych” w programie: scena młodych artystów, animacja dla dzieci, taniec belgijki, Żywa Biblioteka, foodtrucki i strefa gastronomiczna
(parking Centrum Nauki Keplera-Centrum Przyrodnicze, ul. Gen. Jarosława Dąbrowskiego 14, organizator: Młodzieżowa Rada Miasta)
godz. 1930 Koncert Winobraniowy, wykonanie: Cappella Viridimontana pod dyrekcją Jerzego Markiewicza, w programie: Grzegorz Gerwazy
Gorczycki, Stanisław Sylwester Sarzyński
(konkatedra p.w. Św. Jadwigi Śląskiej, organizator: Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze „Cantores”, www.ztscantores.pl)
WYSTAWY
„Zielona Góra – Nowe Miasto” wystawa fotografii; „Żużel w sztuce”
Biuro Wystaw Artystycznych (al. Niepodległości 19, http://www.bwazg.pl)
Wystawy czasowe: „Przyroda Ziemi Lubuskiej w rysunku i akwareli Roberta Jurgi”; zdjęcia Haliny Ratyńskiej i obrazy Katarzyny Żok „Kwiaty z łąk i pól”- cykl
„Kwiaty polskie”; „Gdzie wzrok nie sięga” Ekspozycja stała: Sala stanowisk interaktywnych.
Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze (ul. Gen. Jarosława Dąbrowskiego 14, www.centrumprzyrodnicze.pl)
Pokonkursowa wystawa Ogólnopolskiego Konkurs na projekt plakatu „Dni Zielonej Góry – Winobranie 2018”
Galeria Pro Arte Okręgu Zielonogórskiego ZPAP (ul. Stary Rynek 2–3, www.zpap.zgora.pl)
ZAPRASZAMY NA WINNICĘ U MICHAŁA W SOBOTĘ
Winnica „U Michała” w Zielonej Górze – WinoBus nr 4: odjazd godz. 1700, powrót ok. godz. 1930