Ty też możesz uratować komuś życie. Zostań dawcą

0
223
fot. Freepik.com

Już jutro (26.10) obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Ideą tego dnia jest promowanie świadomego dawstwa narządów, krwi, szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych.

Czy wiesz, jakie choroby leczy się metodą przeszczepienia?

Jak informuje fundacja DKMS przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych dokonuje się głównie u pacjentów cierpiących na choroby układu krwiotwórczego. Należą do nich choroby nowotworowe takie jak: białaczki, chłoniaki, zespoły mieloproliferacyjne, a także choroby nienowotworowe, takie jak: ciężka niedokrwistość aplastyczna, inne ciężkie zaburzenia krwinek czerwonych i granulocytów, ciężkie, wrodzone niedobory odporności u dzieci czy choroby metaboliczne. Lista chorób, przy których wykonuje się transplantacje szpiku ciągle jednak rośnie. Niekiedy są to choroby niezwiązane bezpośrednio z układem krwiotwórczym, ale wykazujące dobrą odpowiedź na tego typu leczenie. Najczęściej przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych wykonuje się jednak w różnych postaciach ostrych białaczek.

Dawcy są potrzebni

Statystycznie w Polsce co godzinę, a na świecie co 35 sekund, ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych. Jednak tylko 25 procent Pacjentów znajduje swojego „bliźniaka genetycznego” w rodzinie, pozostali muszą liczyć na pomoc Dawców niespokrewnionych. W bazie Fundacji DKMS jest obecnie ponad milion zarejestrowanych Dawców, jednak wciąż potrzebni są nowi. Szansa na znalezienie bliźniaka genetycznego wynosi 1:20 000, a w rzadkim genotypie nawet 1 do kilku milionów. Według danych Poltransplant w 2016 roku przeprowadzono 1259 pobrań od Dawców niespokrewnionych. Jednak to wciąż mało, co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka. Wciąż jest wiele osób, które nie są zarejestrowane jako potencjalni Dawcy Szpiku.

Boimy się?

Według badań IMAS International zrealizowanych dla fundacji DKSM 19 procent osób wskazuje na swój stan zdrowia jak przeszkodę do zostania Dawcą. Wielu jako przyczynę braku rejestracji wskazuje też powody, które nierzadko wynikają z braku wiedzy na temat dawstwa szpiku i komórek macierzystych. Aż 24 procent boi się samego pobrania, 12 procent – niekorzystnego wpływu na zdrowie, a 17 procent uważa, że rejestracja zajmuje dużo czasu. Aby zniwelować te obawy i zwalczać mity na temat dawstwa, Fundacja DKMS realizuje teraz projekt edukacyjny „Naszpikuj się wiedzą”, którego celem jest budowanie rzetelnej bazy wiedzy na temat idei dawstwa szpiku i komórek macierzystych.

Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.

 

 

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here