Szopkę krakowską można zobaczyć w kościele Ducha Świętego (ZDJĘCIA)

0
781
Wystawa szopki krakowskiej
W tym roku obejrzeć można zaledwie jedną szopkę, ale największą. Dostarczenie większej ilości szopek nie było możliwe ze względów finansowych.

W kościele Ducha Świętego w Zielonej Górze można już oglądać szopkę krakowską. żna było ją podziwiać m.in. w bazylice w Notre Dame, ma około pięciu metrów wysokości i trzech szerokości, praca nad nią trwała trzy lata

Szopkę charakteryzuje wielowieżowość, pionowa symetria, połyskliwość i bogata ornamentyka. Figurki w szopce to Święta Rodzina, pasterze i królowie, a także bohaterowie legend Krakowa i Polski.  Są szopki małe i duże. Ta w kościele św. Ducha jest bardzo duża. można w niej odszukać elementy architektoniczne wzorowane na każdym spośród 21 kościołów znajdujących się w obrębie Plant i Wawelu, a także na budynkach świeckich takich jak Brama Floriańska, Barbakan, czy Sukiennice. Ponadto na witrażach przedstawione są wizerunki dziewięciu świętych.

Szopkę można oglądać codziennie od godz. 12.00. Najlepiej jednak przed mszą świętą przed godz. 18.00. Wejście do kościoła w godzinach popołudniowych jest zamknięte. Żeby obejrzeć szopkę, należy poprosić któregoś z pracowników kościoła, by otworzyli wejście.

 

 

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here