Short Waves Festival 2017

0
133

31 maja w galerii BWA odbędzie się pokaz filmów krótkometrażowych w ramach Short Waves Festival 2017. Start godz.18.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Short Waves Festiwal 2017 Zielona Góra

Pokaz w galerii BWA Zielona Góra składa się z dwóch bloków:

I SHORT WAVES ON TOUR 2017

Najlepsze polskie krótkie metraże z programu Short Waves Festival 2017 ponownie wyruszają w trasę objazdową po Polsce.
W tym roku patrzymy szeroko i przekraczamy granice, ale zaglądamy również na własne podwórko. Tu dużo się dzieje, rośnie nowe pokolenie reżyserek i reżyserów, których filmy warto pokazać i docenić, bo ich tematyka jest różnorodna, a forma często oryginalna i nieszablonowa. Kino artystyczne przeplata się z gatunkowym, a obok ważnych tematów społecznych pojawia się miejsce na komizm i eksperyment. Filmy w Konkursie dzieli wiele, ale bez wątpienia łączą je trzy cechy: są krótkie, dobre i polskie.
Publiczność zgromadzona na pokazach w całej Polsce zagłosuje na wybrany tytuł, a reżyser filmu z największą liczbą głosów otrzyma Nagrodę Publiczności w wysokości 7 tys. zł.

Łączny czas pokazu: 98 minut

Program:

Debiut (Debut)
Polska 2016. Reż. Katarzyna Kijek, Przemysław Adamski. Animacja. 7’
Nieudany scenariusz coraz bardziej zawłaszcza sobie autora, który nieoczekiwanie znajduje się w centrum kreowanych przez siebie wydarzeń. Autoironiczna próba zmierzenia się z tzw. syndromem pierwszego filmu, czyli nieodpartą checią zawarcia w swojej debiutanckiej pracy wszystkich ważnych treści.

Więzi (Close Ties)
Polska 2016. Reż. Zofia Kowalewska. Dokument. 19’
Barbara i Zdzisław są małżeństwem z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Niedawno zdecydował się wrócić do żony. Powrót do wspólnego życia w jednym mieszkaniu okazuje się jednak dla małżeństwa trudny.

Cipka (Pussy)
Polska 2015. Reż. Renata Gąsiorowska. Animacja. 8’
Młoda dziewczyna spędza wieczór w mieszkaniu. Postanawia zorganizować sobie sesję przyjemności w samotności, jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem.

Nauka (Education)
Polska 2016. Reż. Emi Buchwald. Dokument. 20’
W pewnej szkole podstawowej dzieci mają nauczyć się recytacji wiersza Juliana Tuwima “Nauka”. Poetycka fraza czasem jest niezrozumiała, niektóre słowa wymagają wyjaśnienia, ale z pomocą przychodzą rodzice.

Trzy rozmowy o życiu (Three Conversations on Life)
Polska 2016. Reż. Julia Staniszewska. Dokument. 24’
Trudna rozmowa matki i córki. Matka – lekarka, wierząca i praktykująca katoliczka. Córka – agnostyczka, której dzieci przyszły na świat dzięki metodzie in vitro. Matka jest rozdarta między miłością do córki i wnuków a dogmatami kościoła.

Zagraj ze mną (Come play with me)
Polska 2016. Reż. Milena Dutkowska. Fabuła. 20’
Liza odwiedza swojego kuzyna Pola, którego nie widziała od pięciu lat. Oboje powracają do dziecinnych zabaw. Wydają się być niepokonani w swoich prowokacyjnych wyzwaniach, aż do czasu, kiedy spotykają Roberta.

II FUTURE SHORTS SPRING SEASON 2017

Wiosna to przede wszystkim wszechogarniające zmiany, to swoista rewolucja w otaczającym nas świecie. Future Shorts Spring Season to zestaw iście bojowych filmów, mocno zaangażowanych w aktualne kwestie społeczno-polityczne. Kryzys uchodźczy, konflikty zbrojne, migracje zarobkowe oraz jednostkowe poszukiwania tożsamości (osobistej, społecznej i seksualnej) to ważne tematy, które w filmach wybranych przez selekcjonerów Future Shorts są ukazane w niebanalny i zdystansowany sposób. Ich autorzy za pomocą rozmaitych stylów i form artystycznego wyrazu rozluźniają atmosferę na ekranie, nie umniejszając wagi podejmowanych zagadnień. W programie znajduje się 7 filmów z całego świata, jak zawsze zróżnicowanych pod względem gatunkowym i formalnym.

Łączny czas pokazu: 91 minut

Program:

Carousel
Wielka Brytania 2015. Reż. Kal Weber. Fabuła. 6’
Mężczyzna daje poradę 15-latce, ale ich spotkanie rozwija się w nieoczekiwany sposób.

Import
Holandia 2015. Reż. Ena Sendijarevic. Fabuła. 17’
Po otrzymaniu dokumentów uprawniających do pobytu, Bośniacka rodzina znajduje schronienie w małej wiosce w Holandii. Próbuje zadomowić w nieznanym sobie świecie, lecz absurdalne sytuacje narastają.

The Runner
Hiszpania 2014. Reż. José Luis Montesinos. Komedia. 13’
Pięć lat temu szef zamknął firmę i zwolnił 300 pracowników. To pierwszy dzień, kiedy wychodzi pobiegać i spotyka jednego z byłych podwładnych.

A night in Tokoriki
Rumunia 2016. Reż. Roxana Stroe. Komedia. 18’
Cała wioska świętuje 18-ste urodziny Geaniny w zaimprowizowanym nocnym klubie. Jej chłopak podaruje jej prezent, którego nikt nigdy nie zapomni.

9 Days: from my window in Aleppo
Holandia, Syria 2015. Reż. Issa Touma, Floor van de Muelen, Thomas Vroege. Dokument. 12’
Sierpień 2012 r. Syryjski fotograf Issa Touma zauważył młodego mężczyznę, ciągnącego po jego ulicy worki z piaskiem. Następne 9 dni spędził uwięziony w swoim mieszkaniu, będąc świadkiem początku konfliktu w Aleppo.

Refugee – Nadia Tehran
Szwecja, Iran 2016. Reż. Nadia Tehran Music. Teledysk. 3’
W teledysku “Refugee” Nadia Tehran bada granice osobistej i politycznej tożsamości.

Nothing stranger
Chiny, Holandia, Hiszpania 2016. Reż. Pedro Collantes. Fabuła. 22’
Wiele lat temu Ling miała sen. Nawet dzisiaj pamięta każdy jego szczegół: rybaka na tratwie bambusowej na rzece, zielone krasowe góry sięgające bezchmurnego nieba, czarnego ptaka próbującego połknąć karpia, ale coś go zatrzymuje.

Organizator:
Fundacja Ad Arte / www.adarte.pl
Short Waves Festival / www.shortwaves.pl

shortwaves strona

Email

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here