Są plany na zmiany na skwerze przy Elżbietankach. Co by mogło się tu pojawić? (ZDJĘCIA)

4
1239
fot. ZielonaNews.pl

Radny Paweł Zalewski wniósł interpelację do prezydenta by urząd zająć się skwerem przy Elżbietankach. Chodzi między innymi o doświetlenie skweru, a także poprawę chodników. Zmiany miałyby uprzyjemnić pobyt w tym miejscu mieszkańcom miasta.
Zmiany na skwerze przy Elżbietankach

Skwer przy Elżbietankach znajduje się w centrum miasta. Wiele osób czeka tutaj na autobus. Niedawno pisaliśmy o o tzw. zielonym przystanku, który pojawił się w tej okolicy. Teraz radny proponuje, by iść o krok dalej i zająć się pobliskim skwerem. Nowe ławki, leżanki, a także infrastruktura taka jak huśtawki, czy zabawki edukacyjne mogłyby pozytywnie wpłynąć na to miejsce.

W skrócie
Radny wnosi o zaplanowanie działań w obszarze skweru Kazimierza Lisowskiego i jego okolicy polegających na:
1. Poprawie układu komunikacyjnego, tj. dostosowanie układu ścieżek do potrzeb mieszkańców, likwidacja barier architektonicznych w postaci stopni na chodniku prowadzącym od al. Wojska Polskiego do parkingu Przy Gazowni, przebudowa dojścia do pomnika;
2. Doświetleniu całego skweru, ze szczególnym uwzględnieniem przystanku autobusowego MZK „Elżbietanki”;
3. Zaprojektowaniu i realizacji kompleksowego, docelowego układu zieleni na skwerze;
4. Wzmocnieniu funkcji wypoczynkowej na skwerze;
5. Monitoringu przystanku i skweru.

Pomysł zyskał poparcie mieszkańców
Radny przypomina, że już w 2016 roku pomysł polegający na doświetleniu skweru został zgłoszony do budżetu obywatelskiego. – Zadanie uzyskało, bez żadnych działań promocyjnych i zbierania podpisów z mojej strony, wówczas ponad sto głosów – wyjaśnia P. Zalewski. Proponuje także by skorzystać z koncepcji, którą stworzyła Agnieszka Kochańska przy okazji projektowania tzw. zielonego przystanku. – Warto zbadać wykorzystanie obecnych ciągów pieszych i ławek oraz zastanowić się nad ich przebudową dla poprawienia ich funkcjonalności. Stopnie na chodniku są przeszkodą w poruszaniu się, bariera dla rowerów, i osób niepełnosprawnych, poluzowujące się płyty w tych stopniach nieraz zagrażały bezpieczeństwu pieszych – tłumaczy radny.

Nowe ławki, leżanki i urządzenia dla dzieci
Podkreśla, że przydałyby się nowe siedziska, leżanki i ławki na skwerze. – Warto by zastanowić się nad umieszczeniem drobnej infrastruktury dla rekreacji i wypoczynku np. huśtawek, fontanny, kranika z wodą, urządzeń kreatywno-edukacyjnych dla dzieci. Tego typu elementy wskazywali mieszkańcy w bankierach podczas konsultacji nad realizacją przestrzeni wokół przystanku – wyjaśnia radny. Podkreśla, że monitoring poprawiłby bezpieczeństwo w tym miejscu.

Co na to magistrat?
Informacje ze strony magistratu nie są huraoptymistyczne, ale dają nadzieję na zmianę w przyszłym roku. –  Departament Przedsiębiorczości i Gospodarki Komunalnej nie przewiduje realizacji w roku 2021 proponowanej przebudowy i likwidacji barier architektonicznych w postaci likwidacji stopni na chodniku prowadzącym od Alei Wojska Polskiego do parkingu Przy Gazowni oraz przebudowy dojścia do pomnika, jak również poprawienie funkcjonalności skweru poprzez ustawienie lezaków i ławek wraz z podłączeniem monitoringu miejskiego, z uwagi na ograniczone środki pieniężne Przedstawione propozycje zostaną wpisane do planu na rok 2022 i po ewentualnym przyjęciu do budżetu przez Radę Miasta zostaną przekazane do realizacji – informuje Krzysztof Kaliszuk, wiceprezydent miasta.

PODZIEL SIĘ

4 KOMENTARZE

  1. Nowe ławki, świetna rzecz. Huśtawki żey poczekac z dzieckiem. Ppieram! zmieniać zamiast bulić na jakieś sponsroingi prezydrentowe.

  2. Może jakieś gustowne miejsce pochówku dla wybitnej osoby. Tak jak jest plac czerwony w Moskwie. Z wartą honorową. Albo po prostu napis: KUBICKI.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here