Rzeka w Zielonej Górze, a nad nią hamaki, miejsca do plażowania (WIZUALIZACJE)

1
7855
Plany dotyczące rewitalizacji Doliny Gęsnika/ Materiały Urzędu Miasta Zielona Góra
Wiceprezes IGB Andrzej Rosiński (po lewej) i Janusz Kubicki, prezydent miasta, podpisują umowę na realizację inwestycji / fot. ZielonaNews.pl

22 czerwca została podpisana umowa na rewitalizację Doliny Gęśnika. – Gęśnik Amazonką Zielonej Góry! – śmiał się Paweł Gołębiewski, wykonawca projektu funkcjonalno-użytkowego dla tego terenu.  I podkreślał, że dzięki rewitalizacji zyskamy obszar do wypoczynku nad wodą.  – To tak w przenośni, z tą Amazonką, oczywiście. Nie mamy rzeki w mieście. To zawsze taki minus. Teraz to będzie w mniejszej skali, ale chcemy sprowadzić tu ludzi, ku tej rzece – wyjaśniał.

Od Batorego do Sulechowskiej

Rewitalizacja Doliny Gęśnika obejmie prawie 20 hektarów ziemi znajdujący się między ul. Batorego i ul. Sulechowską.  – Jest położona między wielkimi osiedlami, które do tej pory nie miały terenu rekreacyjnego, gdzie można by było się spotkać i wypocząć – mówił podczas konferencji prezydent miasta Janusz Kubicki.

Hamaki, łąki, polany, miejsca piknikowe…

Zaplanowano tu wiele. Jedną z bardziej nietypowych i nowatorskich propozycji jest hamak nad ciekiem Myszki-Gęśnika. – Będzie można na nim dosłownie leżeć nad wodą – wyjaśniał Kubicki. Nie zabraknie miejsc do wypoczynku: zadbanych polan, łąk kwietnych, miejsc do plażowania. Zostaną także utworzone naturalne miejsca na ogniska, miejsca piknikowe z infrastrukturą. Pojawią się także społeczne ogródki społeczne i ogólnodostępne drzewa owocowe. Na skarpie mają być utworzone kaskadowe miejsca wypoczynkowe i zjeżdżalnie. Dla dzieci pojawi się park linowy, w pełni samoobsługowy, w którym dzieci od 5 – 15 lat będą mogły bawić się be asekuracji dorosłych. W południowo-wschodniej części zostanie zamontowana kolejka szynkowa dla dzieci o długości ok. 35 m.  W miejscu historycznego przebiegu Gęśnika znajdować się będzie oczko wodne i budowle spiętrzające wodę. . Dla aktywnych powstanie siłownia zewnętrzna i będzie wytyczona ścieżka dla rowerzystów. A dla zwierząt wybudowany zostanie… plac zabaw!

Początek prac

– Z pracami chcielibyśmy ruszyć już w przyszłym tygodniu – mówił Andrzej Rosiński, wiceprezes firmy, która wygrała przetarg. Podkreślał, że teren najpierw trzeba uporządkować. – Trzeba wykosić trawę, oczyścić teren, bo wiemy, że jest tam bardzo dużo gruzu, śmieci – wyjaśnił. Teren będzie także w trakcie prac częściowo ogradzany. Inwestycyjna Grupa Budowlana będzie odpowiedzialna zarówno za projekt jak i zagospodarowanie tego terenu. – Do końca września ma być gotowa dokumentacja projektowa – mówił Rosiński.

Koniec prac zaplanowano na kwiecień 2018 roku.

 

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here