Panele fotowoltaiczne a różne warunki atmosferyczne – jak pogoda wpływa na instalację

0
280
fot. materiały prasowe

Stosowanie paneli słonecznych jako alternatywnych form pozyskiwania energii staje się coraz popularniejsze. Polacy zaczynają doceniać fotowoltaikę i decydują się w nią inwestować. Skuteczność instalacji zależy w dużej mierze od naszych decyzji i zastosowanych rozwiązań, jednak kluczową rolę odgrywają również warunki atmosferyczne, nad którymi nie mamy kontroli. W tym artykule wyjaśnimy, w jaki sposób poszczególne zjawiska pogodowe wpływają na wydajność instalacji.

Zachmurzenie nie takie straszne

Najczęściej powielanym mitem jest stwierdzenie, że ogniwa fotowoltaiczne nie produkują energii, gdy nie ma słońca. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań pozwala na nieprzerwane uzyskiwanie energii, które w pochmurne dni różni się jedynie o kilka procent. Wybierając ogniwa polikrystaliczne, przygotowujemy się do produkowania większej ilości energii w zachmurzone dni, a decydując się na monokrystaliczne, nasza instalacja będzie bardziej efektywna podczas słonecznych dni. Odpowiednia inwestycja w sprzęt sprawia, że panele fotowoltaiczne są wydajne przez cały rok.

Deszcz

Najczęściej deszcz występuje wraz z dużym zachmurzeniem, więc wpływa negatywnie na wydajność paneli słonecznych. Dodatkowym problemem staje się fakt, że opady zawierają związki chemiczne, które przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń na ogniwach fotowoltaicznych, przez co możemy odnotować obniżoną wydajność nawet wtedy, kiedy już nie pada. Rozwiązaniem tego problemu może być regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych, zwłaszcza po długich opadach deszczu.

Śnieg

Choć śnieg w Polsce to ostatnio rzadkość to osoby, które posiadają panele słoneczne, również powinny się z nim liczyć. Według danych technicznych pokrywa wynosząca około 2-3 cm śniegu jest w stanie obniżyć wydajność naszej instalacji o 70-80%. Natomiast pokrywa, której grubość sięga około 10 cm, jest w stanie zredukować pozyskiwanie energii słonecznej do minimum. Dlatego tak ważne jest, aby zimą oczyszczać panele ze śniegu. Zalegający śnieg również powoduje zanieczyszczenia, które negatywnie wpływają na kondycję całej naszej instalacji.

Burze

Burza i wyładowania atmosferyczne są realnym zagrożeniem dla posiadaczy paneli fotowoltaicznych. Warto wzbogacić naszą instalację w elementy odgromowe czy ograniczniki przepięć. Często stosowaną praktyką jest również odpowiednie ubezpieczenie, które powoduje, że posiadacze drogich instalacji mogą spać spokojnie.

Temperatura

Zarówno zbyt niska temperatura, jak i zbyt wysoka prowadzą do obniżenia wydajności ogniw. Nadmierne nagrzanie paneli słonecznych prowadzi do spadku napięcia, co przekłada się na mniejsze pozyskiwanie energii słonecznej. W przypadku mrozów również odnotujemy stratę energii.

Posiadacze instalacji fotowoltaicznych nie mogą wybrać sobie pogody, która będzie im towarzyszyć przez cały rok, ale dzięki naszym poradom mogą zminimalizować straty związane z negatywnymi skutkami atmosferycznymi. Panele fotowoltaiczne to inwestycja, która poradzi sobie w wielu warunkach, zapewniając nam długoletnią oszczędność.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here