Jak diagnozuje się alergię i jak można ją leczyć?

0
165
fot. materiały prasowe

Różnorodnie objawiająca się choroba, jaką jest alergia, powoduje u wielu ludzi obniżenie jakości życia. Objawy często bywają bardzo uciążliwe, a niedopasowane leczenia mogą dodatkowo zaszkodzić, zamiast pomóc. Dlatego też ważne jest, aby skorzystać z profesjonalnych porad lub przyjmować tylko sprawdzone leki działające na konkretne dolegliwości.

Czym jest alergia i jakie ma objawy?

Alergią nazywamy nadwrażliwość organizmu na niektóre substancje określane alergenami, niestanowiące u zdrowych ludzi żadnego zagrożenia. Osoba uczulona i jej układ odpornościowy reaguje w sposób nadmierny, wytwarzając przeciwciała i powodując różne objawy. Mogą być one zmienne, w zależności od rodzaju alergii, ale często obejmują kichanie, swędzenie, wysypki skórne, obrzęk, duszność, łzawienie oczu i inne reakcje zapalne w organizmie. Dodatkowo choroba może pojawiać się sezonowo (np. na pyłki) lub być wrodzona i występować przez cały rok (np. na sierść zwierząt, kurz).

Jak można zdiagnozować alergię?

Diagnoza alergii jest dokładnie ustalona przez lekarza alergologa lub immunologa. To proces indywidualny, dostosowany do konkretnych potrzeb pacjenta i może obejmować kilka kroków, takich jak:

  1. Wywiad medyczny, lekarz zadaje pytania dotyczące objawów alergicznych, ich częstości, czasu trwania, możliwych czynników wywołujących oraz historii alergii w rodzinie,
  2. Badanie fizyczne, sprawdzenie stan skóry, nosa, oczu, uszu i płuc,
  3. Testy skórne, polegają na nakłuciu skóry i aplikacji alergenów na małe nacięcia lub podanie ekstraktów alergenów na skórę za pomocą plastrów,
  4. Testy krwi, czyli oznaczanie poziomu przeciwciał IgE w surowicy,
  5. Testy prowokacyjne, gdy diagnoza nadal jest niejasna. Polegają one na kontrolowanym podawaniu alergenu pacjentowi w celu wywołania reakcji alergicznej.

Co można stosować w leczeniu alergii?

Leczenie alergii może być zmienne i dostosowane do potrzeb danego pacjenta. Najczęściej stosuje się powszechnie dostępne aerozole do nosa, inhalatory do ust, żele, maści, krople do oczu, unikanie alergenów, tabletki na alergię, a także bardziej zaawansowane leczenia jak immunoterapia (stopniowe podawanie alergenu pacjentowi by organizm się przyzwyczajał i zmniejszał reakcję), nazywana również popularnie odczulaniem.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here