Latynoska Noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej

0
289
fot. ZielonaNews.pl

– Z wielką przyjemnością informujemy o 17. edycji Nocy w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Tegoroczna odsłona będzie wypełniona tańcem, gorącymi rytmami i bogatymi akcentami latynoskimi! Zapraszamy na niezapomnianą Latynoską Noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej, która rozgrzeje wszystkich zwiedzających – informuje Julia Molibog rzeczniczka Muzeum Ziemi Lubuskiej. 


Ameryka Łacińska jest niezwykle zróżnicowana i bogata. Narody zamieszkujące ten region cechuje wielokulturowość, uchodzą za najpogodniejszych, radosnych i zadowolonych z życia mieszkańców. W tegorocznej edycji Nocy Muzeów ukażemy w pełni tę mozaikę kulturową. Poprzez różnorodność sztuki latynoskiej, od rzemiosła artystycznego i tradycyjnych strojów, aż po taniec, który stanowi serce tej kultury, chcemy zaprezentować bogactwo dziedzictwa Ameryki Łacińskiej. – Przybliżymy historię i tradycje tego regionu, po to, aby uczestnicy wydarzenia mogli lepiej zrozumieć korzenie kultury latynoskiej oraz jej wpływ na scenę artystyczną – informuje Julia Molibog.

Uroczystą inaugurację poprowadzi dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej – Leszek Kania, w obecności Ambasadora Republiki Panamy w RP – Javiera Bonagasa de Gracia oraz Agaty Kąkol, asystentki i tłumaczki.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Zielona Góra oraz Marszałek Województwa Lubuskiego.

W programie Latynoskiej Nocy w MZL: wystawy tematyczne, konkurs wiedzy o Ameryce Łacińskiej oraz wykłady o kulturze tego regionu. – Nie zabraknie warsztatów edukacyjno-plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przygotowano także atrakcje taneczne – pokaz samby w wykonaniu SambaSHOW oraz koncert zespołu Tango Bandonegro. W programie znajdują się utwory wybitnych muzyków i kompozytorów, m.in. A. Piazzolla, A. Troilo, C. Gardel, E. Pereyra. Odważnych miłośników tańca zachęcamy wzięcia udziału w warsztatach tanga Argentino, na które można zapisać się telefonicznie pod numerem 513 369 484 w godzinach od 8:00 do 15:00. Termin zapisów upływa 17 maja. Prosimy o rejestrację par. Liczba miejsc jest ograniczona do 20 par – informuje MZL. 

PROGRAM LATYNOSKIEJ NOCY

17:00
Otwarcie Latynoskiej Nocy. Występ zespołu SambaSHOW oraz uroczysta inauguracja

17:15
W świecie Kuna Yala – rajskie kolory San Blas. Warsztaty edukacyjno-plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Warsztaty rozpocznie prezentacja prowadzona przez rdzennego Indianina Kuna: Pana Wago-Amancio Chiari Arcia raz Panią dr Ewę Nowacką-Chiari

CZĘŚĆ I – ok. godz. 17:15

CZĘŚĆ II – ok.19:15

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA

17:15
Otwarcie wystawy fotografii z Patagonii autorstwa Józefa Sokołowskiego

17:30
Dziś taneczna samba i rumba, ale najpierw postaw jajko Kolumba. Konkurs wiedzy o Ameryce Łacińskiej

17:45
Warsztaty SambaSHOW (samba no pé i salsa)

18:30
Projekcja filmu pt. „Firda” (2002)

18:30
Wykład dr. Piotra Małczyńskiego z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego pt. „Samba, tango i futbol. Piłka nożna w Ameryce Łacińskiej”

19:00
Występ zespołu SambaSHOW

19:00
Wykład dr Anitty Maksymowicz pt. „Polacos en America Latina. Emigranci i uchodźcy, inżynierowie, badacze i artyści – polskie ślady w Iberoameryce”

19:00
Kuchnia latynoamerykańska – wykład Martyny Bącal z restauracji ¡Hola! Cantina Mexicana

19:30
Wykład dr. Arkadiusza Cincio i Tomasza Kowalskiego na temat win z Ameryki Południowej

20:00
Warsztaty tanga Argentino prowadzone przez Studio Dance Club w Zielonej Górze

21:30
Koncert światowej klasy Zespołu Tango Bandonegro z argentyńskim wokalistą Carlosem Roulet

23:00
Zakończenie Latynoskiej Nocy. Występ zespołu SambaSHOW

Od godziny 17:00 do 23:00 udostępnione będą dla zwiedzających wystawy dedykowane Latynoskiej Nocy, w tym:

  • Sztuka i rzemiosło wybranych państw Ameryki Łacińskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Muzeum Okręgowego w Toruniu (Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika)
  • Wystawa prac dzieci i młodzieży z krajów Ameryki Łacińskiej wypożyczona z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu pt. „Ameryka Południowa Oczami Dzieci”
  • Wystawa poświęcona Panamie użyczona przez Ambasadę Panamy w Warszawie pt. „Różnorodność biologiczna i kulturowa Panamy”
  • Pozostałe wystawy stałe i czasowe w Muzeum Ziemi Lubuskiej, w tym wystawa pt. „Kobieta i jej świat. Secesja ze zbiorów Muzeum w Płocku”

Wszystkie atrakcje przewidziane na 18 maja są bezpłatne. Zapraszamy na podróż po Ameryce Łacińskiej!

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here