Ile jest miejsc w żłobkach i jakie jest dofinansowanie? Czy będzie kolejny żłobek? Miasto odpowiada

3
683
żłobki w Zielonej Górze
fot. Di Lewis from Pexels

Zakończył się nabór do zielonogórskich miejskich żłobków. Wiele dzieci się nie dostało, a rodzice są rozgoryczeni. W tej sprawie na ostatniej sesji rady miasta zabrał głos radny Jacek Budziński. 

Żłobki w Zielonej Górze. Dzieci dużo, miejsc wciąż za mało 

 

W Zielonej Górze są tylko trzy żłobki miejskie. Wiele dzieci nie dostało się do nich. – Rodzice dzieci, które nie dostały się do żłobków pragną zwrócić uwagę Pana Prezydenta na duży problem braku miejsc w publicznych żłobkach w Zielonej Górze oraz na za małe, ich zdaniem, dofinansowanie żłobków prywatnych. Podają konkretne liczby. Dzieci co roku w Zielonej Górze rodzi się średnio 1500, miejsc w publicznych żłobkach na terenie miasta jest ok 450, a do żłobka zaliczają się 3 roczniki. Do tego dofinansowanie do prywatnych żłobków jest zbyt małe.Nie każdego rodzica stać na wydatek rzędu 900 zł miesięcznie, pomimo miejskiej dotacji. W związku z tym w ich imieniu pytam czy planowana budowa czwartego żłobka ruszy i kiedy się zakończy oraz czy miasto planuje zwiększenie dotacji dla publicznych żłobków i o ile? Rodzice proszą również o możliwość spotkania się w władzami miasta w tej sprawie – apelował radny. 

W żłobkach jest więcej miejsc

W odpowiedzi na interpelację radnego miasto wyliczyło, że w Zielonej Górze jest 491 miejsc w miejskich żłobach. To, jak tłumaczy magistrat, wzrost w ciągi 12 lat, o 194 miejsce. Dodatkowo dofinansowanych jest ponad 500 miejsc w żłobkach niepublicznych i klubach dziecięcych. – Miasto Zielona Góra  dofinansowuje 556 miejsc w żłobkach niepublicznych i klubach dziecięcych. Kwota dofinansowania w niepublicznym żłobku wynosi 270 zł, a 100 zł w klubie dziecięcym – poinformował magistrat. Nie odniósł się jednak do pytania o plany zwiększania dotacji i budowy nowego przedszkola. Urzędnicy nie odpowiedzieli także na prośbę o możliwość spotkania w tej sprawie. 

Czy będzie nowy żłobek publiczny? 

Przypomnijmy, że magistrat w grudniu ubiegłego roku wypowiedział umowę niepublicznemu żłobkowi przy al. Wojska Polskiego. Powodem miało być to, że spółka zmieniła wspólników, a zdaniem urzędników jest to zmiana podmiotu, z którym magistrat podpisał umowę. Prezydent jeszcze w styczniu tego roku zapowiadał, że w to miejsce ma powstać państwowa placówka (czytaj więcej: Żłobek publiczny w miejscu prywatnego). Ale z taką interpretacją nie zgadza się właścicielka żłobka, która zarzut niepoinformowania miasta o zmianie w składzie osobowym spółki uważa za nieprawdziwy, chybiony i nie mający nic wspólnego z treścią umowy. – Nadal niezmienne jestem stroną zawartej z Miastem umowy na dzierżawę budynku przy ul. Wojska Polskiego 116 w Zielonej Górze, w którym prowadzę od 2013 r. Niepubliczny Żłobek Ślimaczek – tłumaczyła właścicielka żłobka (czytaj więcej: Właścicielka żłobka nie zgadza się z postępowaniem miasta). Wiadomo jednak, że żłobek przy al. Wojkska Polskieho nie pojawił się na liście placówek w naborze 2019. 

 

PODZIEL SIĘ

3 KOMENTARZE

  1. “Kwota dofinansowania w niepublicznym żłobku wynosi 270 zł” ?? Ciekawe w ktorych ? Z tego co mi wiadomo w naszym zlobku ma to byc 100zl a i tak juz kilka miesiecy czekamy na to dofinansowanie bo jest jakies opoznienie…

  2. miejsc nie ma, dofinansowanie marne a nie 270pln… i jeszcze komentarze kasuja bo im sie nie podoba…

  3. Mam teraz płacić 1000 zł w publicznym żłobku czy miasto robi sobie kpine,.!!!!!!!! Gdzie jest miejsce dla mojego dziecka

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here