Dokarmianie ptaków w ogrodzie – czego mogą potrzebować?

0
134
fot. materiały prasowe

Tak w Polsce, jak i na całym świecie, miasta stopniowo się rozrastają, coraz więcej terenów zostaje zabudowanych i mniej jest miejsc niezmienionych przez działalność człowieka. Odbija się to między innymi na ptakach, które z roku na rok mogą mieć coraz większy problem ze znalezieniem schronienia i niezbędnego do przetrwania pożywienia. Każdy, kto ma własny ogród, może dokarmiać je samodzielnie i to nie tylko zimą. Organizacje zajmujące się ochroną przyrody coraz częściej zalecają dokarmianie ich przez cały rok. Czego mogą potrzebować ptaki zależnie od pory roku?

Dokarmianie ptaków w okresie zimowym

Zima to najtrudniejszy okres dla ptaków, które nie mogą w tym czasie żywić się kwitnącymi owocami. Potrzebują one wówczas wysokoenergetycznego pożywienia. W sklepach znaleźć można specjalnie przygotowywane zimowe mieszanki ziaren albo kule tłuszczowe, które wiesza się na karmnikach. Co ważne, w przypadku kul, zawsze należy wyciągać je z nylonowych siatek. W innym przypadku małe ptaki mogą się w nie zaplątać, lub, co gorsza, połknąć kawałek tworzywa sztucznego. Do karmnika można także wyłożyć kawałek niesolonej słoniny.

Ptaki w ogrodzie w pewien sposób uczą się rutyny dotyczącej ich karmienia. Jeśli o stałych porach dostają one porcję ziaren, prawdopodobnie po kilku dniach już przed karmieniem przy karmniku czekać będzie kilka zwierzaków. Niedojedzone resztki pokarmu należy sprzątać przed podaniem ptakom świeżej porcji.

Czego potrzebują ptaki w okresie letnim?

Czy warto dokarmiać ptaki latem? Nie jest to tak niezbędne, jak podczas zimowych miesięcy, jednak wciąż może pomóc ptakom przetrwać, czy znaleźć schronienie w ogrodzie, gdzie są one z reguły miłym towarzystwem. Ich obecność poza przyjemnym dla ucha śpiewem to także pomoc w walce z owadami, w tym zarówno komarami, jak i nawet szkodnikami żerującymi na ogrodowych uprawach.

W karmniku dla ptaków latem warto umieszczać proste mieszanki ziaren, w tym na przykład słonecznik czy rozdrobnione ziarna owsa. Przyda się także mieszanka odpowiednia dla ptaków owadożernych. Ptaki chętnie poczęstują się także świeżymi owocami takimi jak jabłka czy śliwki, albo gotowanymi, lecz niesolonymi ziarnami ryżu.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here