Co z budową ronda na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego i ul. Zacisze?

0
2164
fot. ZielonaNews.pl

Temat ronda na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego, Zacisze i ul. Wyszyńskiego wraca jak bumerang. Ostatnio sprawę poruszył Sławomir Kotylak i pytał, jakie miasto ma plany w związku z tą inwestycją.

Czy zaplanowano działania na 2020 rok?

Radny Sławomir Kotylak poruszył sprawę planów związanych z budową ronda na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego, Zacisze i Wyszyńskiego. – Proszę o odpowiedź na pytanie, jakie założenia wynikają z poczynionych już prac koncepcyjnych? Czy planowana od wielu lat inwestycja uwzględnia również rozbudowę ul. Zacisze na odcinku od ul. Prostej do al. Wojska Polskiego, w ramach której miałaby powstać droga czteropasmowa oraz ścieżka rowerowa?  Jakie działania zaplanowano na 2020 rok w ramach realizacji tego przedsięwzięcia? – dopytywał radny.

Wysokie koszty realizacji

W odpowiedzi magistrat wyjaśnił, że opracowana w 2019 roku koncepcja przebudowy skrzyżowania zakładało także rozbudową ul. Zacisze do trzech pasów ruchu wraz ze ścieżkami rowerowymi. Okazuje się jednak, że koszty realizacji takiej inwestycji są za wysokie w związku z czym będzie konieczna zmiana planów. – Opracowana w 2019 r. koncepcja rozwiązania zakłada, iż koszt przebudowy skrzyżowania na rondo wraz z rozbudowa ul. Zacisze do trzech pasów ruchu wraz ze ścieżkami rowerowymi szacowany jest na ok. 20 mln zł (w tym rondo 8 mln  + 12 mln zł droga). Dochodzą również odszkodowania w kwocie 1,4 mln zł. Jednocześnie pragnę poinformować, że mając powyższe na uwadze Departament Zarządzania Drogami ma w planach optymalizację kosztów samego skrzyżowania – wyjaśnia zastępca wiceprezydenta miasta Krzysztof Kaliszuk.

Inwestycja z problemami

O konieczności budowy ronda zamiast skrzyżowania przy ul. Wyszyńskiego i al. Wojska Polskiego mówi się od lat.  Droga do jego realizacji jest trudna i zawiła.  Od lat miasto starało się by Lubuski Konserwator Zabytków wypisał z rejestru zabytków przybudówkę, która znajduje się przy kamienicy (tej naprzeciwko Lidla). Kiedy w końcu udało się obiekt wypisać z rejestru zabytków, wydawało się, że inwestycja ruszy z kopyta. Zapowiadano, że prace mogą ruszyć już w 2019 roku (czytaj więcej: Budowa rondo przy ul. Zacisze i ul. Wojska Polskiego ruszy w 2019 roku?). Z najnowszych informacji wynika wyraźnie, że na przebudowę tego skrzyżowania jeszcze poczekamy.

Czytaj także: 

Ul. Zacisze zmieni się w ulicę czteropasmową, a przy al. Wojska Polskiego będzie rondo

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here