Zamiast skrzyżowania będzie rondo

1
2260
Rondo Al. Wojska Polskiego i Wyszyńskiego

Na wczorajszej nadzwyczajnej sesji rady miasta, został poruszony temat budowy ronda z prawoskrętem przy skrzyżowaniu ul. Al. Wojska Polskiego i ul. Stefana Wyszyńskiego. Wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk poinformował, że po trzech latach boju o rondo zostanie one wybudowane.

Zamiast skrzyżowania będzie rondo z prawoskrętem

– 3 lata prowadziliśmy boje z Lubuskim Konserwatorem Zabytków. Dopiero po ostatnim groźnym wypadku zgodzili się na to, aby przybudówka domu, podlegającego pod zabytki, mogła być wypisana z rejestru zabytków – powiedział K. Kaliszuk.  Chodzi o część budynku zlokalizowanego przy ul. Alei Wojska Polskiego 96. Ostatni wypadek przyczynił się do zmiany decyzji. Policja wystosowała swoją opinię na piśmie potwierdzając, że  zmiana krzyżówki na rondo w tym miejscu jest najwłaściwsza i ograniczy ilość wypadków. Potrzebne jest w tym miejscu rondo i prawoskręt. Opinia ta przyczyniła się do pozytywnego rozstrzygnięcia prośby o wypis obiektu z rejestru zabytków.

Żeby powstało rondo…

Żeby powstało rondo potrzebne jest wyburzenie przybudówki.  – Wówczas budując te rondo będziemy realizowali czteropasmową ulicę Zacisze odseparowaną ścieżką rowerową. – powiedział K. Kaliszuk. Prace projektowe dotyczące geometrii ronda trwają już od 3 lat. Jak będzie już  decyzja o zdjęciu przybudówki z rejestru zabytków prace projektowe będą mogły zostać zakończone. Jak informuje wiceprezydent Zielonej Góry, będzie to już tylko kwestia trzech, czterech miesięcy na uzyskanie pozwolenia na budowę. Następnie miasto będzie się starać w ramach zintegrowanego systemu transportu publicznego, czy też z rezerwy budżetu miasta, o zabezpieczenie kosztów na budowę tej inwestycji.

Temat ronda poruszany był już na sesji rady w lutym

Temat ronda został poruszony już na sesji rady miasta w lutym. Wtedy radny PiS Jacek Budzyński w imieniu mieszkańców zapytał magistrat o budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Al. Wojska Polskiego i ul. S. Wyszyńskiego. Odpowiedzi ze strony magistratu padły różne. Sugerowano, że nie samo skrzyżowanie jest tak groźne jak niebezpieczna jest prędkość, która staje się powodem kolizji w tym miejscu. Magistrat w odpowiedzi na pytanie z lutowej sesji zapewniał, że element bezpieczeństwa ruchu drogowego stanowi najważniejszy aspekt w kontekście podejmowania decyzji dotyczących przebudowy miejsc niebezpiecznych. Magistrat przypomina, że w ubiegłym roku postawiono słupki, które, zdaniem urzędników. spełniają swoją rolę. Jednocześnie jednak przygotował pismo do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Fkr i tak bedą wypadki powodować … to się nie zmieni bo oni nie potrafią jeździć… zapytajcie pomoc drogową policję mzkowców itd.
    Mimo to rondo musi być

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here