Będzie remont schroniska. Mieszkańcy mogą wybrać projekt (WIZUALIZACJE)

2
953
fot. ZielonaNews.pl

Miasto przymierza się do remontu schroniska. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiło dwa warianty. O tym, który zostanie zrealizowany zależy od zielonogórzan.

Duże zmiany w schronisku w Zielonej Górze

fot. ZieonaNews.pl

Wstępnie magistrat szacuje, że koszt przebudowy istniejącego schroniska pochłonie około 10 mln zł. Zmiany mają być całościowe. Schronisko będzie nowoczesne, a zwierzęta będą miały komfortowe warunki. Dzięki zmianom schronisko ma być jeszcze bardziej otwarte dla mieszkańców, zachęcać ich do odwiedzin. Nie ma być tylko „przechowalnią dla zwierząt”, ale także miejscem do organizacji choćby warsztatów edukacyjnych.

Schronisko w tym samym miejscu

Schronisko pozostanie też w obecnym miejscu czyli przy ul. Szwajcarskiej 4. – Doświadczenie jakie mamy, podpowiada, że przeniesienie schroniska poza teren miejski i strefy mało zabudowane, jest bardzo niekorzystne dla samych zwierząt. Wynika to z tego, że większość ludzi jak ma dojechać gdzieś poza teren zabudowany, to jest dla nich problem. Nas często odwiedzają dzieci, osoby niepełnosprawne, grupy dzieci za szkół, osoby z Domu Kombatanta. Ta lokalizacja jest świetna pod tym względem. Jak przenieśliśmy schronisko poza teren zabudowy, niestety bardzo mocno spadły adopcje i zainteresowanie ludzi, żeby odwiedzać takie schronisko. Mniej się szkół wtedy angażuje, bo to się wiąże z dojazdem i czasem. Teraz jesteśmy w dobrej lokalizacji – mówił dziś Dawid Chabraszewski, zastępca kierownika schroniska.

Spotkanie z mieszkańcami

Na jutro zaplanowano także spotkanie z mieszkańcami okolicznych domostw. –  Wiadomo, że woleliby żeby schronisko było przeniesione w inne miejsce, bo jest to problem. Ale po wielu rozmowach stwierdzili, że chcą współpracować przy projekcie – tłumaczył dziś radny Paweł Wysocki. Przewidziano także przeprowadzenie badań akustycznych i w razie konieczności budowę ekranów (w jednej z koncepcji są one już przewidziane, w drugiej ekranem akustycznym ma być jeden z budynków, ale czy to wystarczy ma być weryfikowane).
Planowane zmiany

Absolutnym priorytetem było poprawienie akustyki tego schroniska, dlatego że nieopodal znajdują się zabudowania mieszkalne. Druga rzecz to kwestia poprawy warunków sanitarnych oraz termicznych, dlatego że zwłaszcza psy, są w otwartych kojcach. Wszystkie inne rzeczy wynikały z tych przyziemnych, pragmatycznych kwestii – wyjaśniała Ewa Pobudejska, architekt.

Co jest zaplanowane?

fot. ZieonaNews.pl

Psiarnia ma znajdować się jak najdalej od zabudowań. – Dzięki temu uzyskaliśmy przepisowe 150 metrów od budynków mieszkalnych. W ten sposób powstała koncepcja, chyba jedyna w Polsce, schroniska, które ma dwie kondygnacje. Dlatego dla psów znajdujących się u góry znajdują się wybiegi na słupach. Dodatkowym zabezpieczeniem akustycznym będzie kociarnia znajdująca się od frontu – mówiła architekt. Będzie też miejsce na spotkania i warsztaty. W obu opcjach jest psia bawialnia. – To jest miejsce, gdzie psy mogą się bawić, gdy są trudne warunki atmosferyczne – wyjaśnia E. Pobudejska. W tym miejscu mogłyby się także odbywać warsztaty edukacyjne, czy prowadzone mogłyby być dogoterapie.

Kociarnia
W obu wariantach znajduje się także kociarnia. W pierwszym jest parterowa, a w drugim dwukondygnacyjna (ta jest jeszcze lepszą barierą akustyczną). W drugim wariancie koty miałyby także specjalny osiatkowany teren do wyjścia. W projektach ujęto także miejsca na tzw. kocią bawialnię. W centrum terenu znalazłby się zewnętrzny plac zabaw dla psów, na którym mogłyby się także odbywać psie treningi. Planowane jest także wyposażenie obiektów w mechaniczną wentylację, a także złączki, które umożliwiałyby dezynfekcję boksów. Być może na dachu pojawią się panele fotowoltaiczne.

Mieszkańcy decydują
Która wersja zostanie wybrana zależy od mieszkańców. – Mieszkańcy będą mogli głosować od przyszłego poniedziałku – mówił Paweł Wysocki, radny miasta. Głosować będzie można do 3 października na stronie miasta stworzonej do konsultacji: https://zielonagora.konsultacjejst.pl

Jesteśmy na etapie, gdzie mieszkańcy mają szansę wybrać jeden z dwóch wariantów, następnie, co potrwa ok. 6 miesięcy odbędzie się zlecenie dokumentacji projektowej, wykonanie projektu, zezwolenie na budowę. Kolejnym elementem będzie przetarg i fizycznie remont, rozbudowa tego miejsca.  Sam proces budowlany potrwa około półtora roku – mówił dziś prezydent miasta Janusz Kubicki.

Poniżej znajdziecie wizualizacje dla WARIANTU A

Poniżej znajdziecie wizualizacje dla WARIANTU B

PODZIEL SIĘ

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here