5 korzyści jakie niesie z sobą kolorowanie

0
141
Christmas photo created by rawpixel.com - www.freepik.com

Wakacje do dla dzieci czas odpoczynku i dobrej zabawy. O ile pogoda za oknem dopisuje, to zwykle mało który maluch narzeka na nudę. Schody zaczynają się jednak zwykle wtedy, gdy z nieba leje jak z cebra i dziecko praktycznie cały dzień (a czasem nawet kilka) musi przesiedzieć w domu. Kreatywność rodziców ma swoje limity i czasem po prostu nie wiadomo co ze swoją pociechą począć? Tym bardziej, że większość rodziców chce, aby rozrywka dziecka nie tylko dawała mu frajdę, ale też w jakiś sposób go rozwijała. Warto w takich momentach przypomnieć sobie stare, dobre kolorowanki.

Jednym ze sprawdzonych sposobów, aby dziecko było aktywne umysłowo i fizycznie, jest zaoferowanie mu kolorowanek. Korzyści są wielorakie i mogą mieć pozytywny wpływ na praktycznie każdy aspekt jego rozwoju. Kolorowanie niesie ze sobą także moc edukacyjną i może pomóc przygotować dziecko do pójścia do szkoły. Poniżej znajdziesz 5 podstawowych zalet kolorowanek dla Twoich dzieci.

1) Poprawa pisma odręcznego

By móc pokolorować obrazek, dziecko musi pewnie i stosunkowo mocno trzymać w dłoni kredkę. Wyrabia to jego chwyt potrzebny później do używania przyborów szkolnych. Manipulowanie kredką dodatkowo zwiększa zręczność dłoni dziecka. Kilka pokolorowanych obrazków sprawi, że dziecko nauczy się poprawnie trzymać kredki, na długo zanim jeszcze postawi swoją stopę w drzwiach szkoły. Ponadto prawidłowe trzymanie kredki ułatwi naukę pisania odręcznego, które wymaga precyzji i pewności ruchów.

2) Koordynacja wzrokowo-ruchowa:

Korzystanie z kolorowanek wymaga od dziecka wykonywania wielu czynności dodatkowych, takich jak prawidłowe rozpoznawanie kolorów, ostrzenie kredek, planowanie wyglądu rysunku itd. W konsekwencji uczy się koordynowania wielu czynności, które wykonuje. Kolorowanki narzucają obszar, który należy pokolorować, co dodatkowo poprawia koordynację oczu i dłoni na długo przed rozpoczęciem szkoły. Wraz z rozwojem umiejętności dziecka, warto delikatnie podnosić mu także poprzeczkę i proponować nieco trudniejsze obrazki, z większą ilością elementów.

3) Cierpliwość

Kolorowanie uczy cierpliwości, a także pomaga dziecku się skupić. Odcięcie od wielu dynamicznych bodźców pomaga się zrelaksować i łagodzi oznaki nadpobudliwości. Jest to dokładne przeciwieństwo tego co oferują nowoczesne kreskówki i gry komputerowe. Co więcej, ukończenie obrazka wzbudza w dziecku poczucie spełnienia i satysfakcji z dobrze wykonanej pracy. Warto więc po każdym ukończonym rysunku maluszka pochwalić, co zachęci go do ponawiania tej czynności. Co ciekawe, nauka cierpliwości oraz wprowadzanie w stan relaksu to korzyści, które z kolorowania odnoszą nie tylko dorośli, ale i dzieci. Serwisy takie jak Topcoloringpages.net czy też E-kolorowanki.eu oferują obrazki przeznaczone dla osób w każdym wieku.

4) Poszerzanie wiedzy

Z kolorowanek można się nauczyć naprawdę wielu rzeczy. Kolorowanka może ukazywać planety, ptaki, rośliny, zwierzęta, samochody, owady itd. W takich momentach w naturalny sposób wzbudza się w dziecku ciekawość na temat obrazka, który ma przed sobą. Idąc tym tropem, za pomocą kolorowanek można uczyć dziecko nazw gatunków zwierząt, ptaków itd. Ponadto przy okazji można mu na temat danego obiektu poopowiadać ciekawostki, które z pewnością dobrze zapamięta. A to wszystko przez połączenie zabawy z nauką, które zwykle bywa najbardziej efektywne.

5) Pewność siebie

Każde dziecko potrzebuje czasu oraz konkretnych osiągnięć, aby rozwijać pewności siebie. Nabieranie umiejętności ładnego rysowania i kolorowania to w wieku przedszkolnym bardzo ważne atrybuty i dzieci bardzo chętnie porównują swoje rysunki. Po ukończeniu każdej kolejnej kolorowanki, dziecko poprawia swoje zdolności w tym zakresie, co daje mu też większą pewność siebie w kontaktach z rówieśnikami.

Wniosek:

5 powyższych zalet to tylko podstawowe korzyści, które niesie ze sobą kolorowanie. Można by było spokojnie rozszerzyć tą listę o kilka dodatkowych pozycji i to nie tylko w odniesieniu do dzieci, ale także dorosłych. Ważnym atutem kolorowanek jest fakt, że są bardzo tanie i ogólnodostępne. Jest to więc zabawa, na którą może sobie pozwolić praktycznie każdy. Warto więc podsuwać je dziecku, choćby od czasu do czasu i obserwować, jak dzięki nim rozwinie się psychicznie, fizycznie i emocjonalnie.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here