Do zielonogórskiej policji trafił elektryczny radiowóz (ZDJĘCIA)

0
284
fot. Lubuska Policja

Lubuska Policja wzbogaciła się o dwa elektryczne radiowozy. Jeden z nich trafił już do zielonogórskich policjantów.

Elektryczny radiowóz w Zielonej Górze

W poniedziałek (20 września) Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim, podinspektor Rafał Banach przekazał jeden z elektrycznych pojazdów policjantom z Zielonej Góry.  – Do floty Lubuskiej Policji dołączyły dwa wyjątkowe radiowozy. To w pełni elektryczne, ekonomiczne i przyjazne dla środowiska samochody marki KIA e-Niro. Zakup tych nowoczesnych, 204 konnych radiowozów był możliwy dzięki dofinansowaniu od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze – informuje Mateusz Sławek z KWP w Gorzowie Wlkp.

W lipcu 2021 roku Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim zawarła umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, której celem był zakup dwóch radiowozów z napędem elektrycznym. Na ten cel przeznaczono prawie 400 tysięcy złotych.

Nowoczesne radiowozy

– Radiowozy, które zasiliły flotę Lubuskiej Policji to samochody osobowe marki KIA e-Niro o mocy 204 koni mechanicznych. Wyposażono je w automatyczną skrzynię biegów oraz baterie o mocy 64 kilowatogodzin, co pozwala na pokonanie 455 kilometrów na jednym ładowaniu. Charakteryzują się one także swoją nowoczesnością i bogatym wyposażeniem mającym wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Radiowozy posiadają systemy: stabilizacji toru jazdy ESC, wspomagające pokonywanie podjazdów HAC, podpowiedzi ruchu kierownicy VSM, autonomicznego hamowania z funkcją wykrywania samochodów, pieszych i rowerzystów FCA, a także asystenta jazdy w korku LFA, aktywny tempomat z automatyczną regulacją odległości i funkcją „stop and go” SCC oraz kamery cofania i czujniki parkowania – informuje M. Sławek. Kia e-Niro jest w pełni elektryczna i posiada system odzysku energii z hamowania, sterowany za pomocą łopatek znajdujących się przy kierownicy. Ekologiczność tego pojazdu pozwala także na wjazd nim do tak zwanych stref zielonych.

Źródło: Opracował: młodszy aspirant Mateusz Sławek, Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here