Zakładanie firmy we Wrocławiu krok po kroku – co musisz wiedzieć?

0
68
fot. materiały prasowe

Wrocław jest świetnym miejscem na otwieranie działalności gospodarczej. Wyróżnia się dość niskim bezrobociem (4,4%, podczas gdy średnia krajowa wynosi 5%), a także brakiem zawodów nadwyżkowych. Swoje siedziby i odziały mają tutaj zarówno międzynarodowe koncerny, jak i małe startupy. Aby założyć własny biznes w stolicy Dolnego Śląska, warto najpierw poznać kilka istotnych informacji, przydatnych zwłaszcza na starcie.

Rejestracja działalności – czy będzie konieczna?

Polskie prawo pozostawia możliwość wypróbowania, czy Twój biznes będzie cieszył się powodzeniem. Działalności nie trzeba rejestrować, jeśli przychód z niej nie przekracza połowy miesięcznej płacy minimalnej. To również świetna opcja w sytuacji, gdy firma miałaby być wyłącznie formą dorobienia do domowego budżetu, a nie podstawowym źródłem dochodu. Ze zwolnienia nie mogą skorzystać osoby, które prowadziły już działalność w ciągu ostatnich 5 lat.

Pieniądze na start – gdzie ich szukać?

Część działalności nie wymaga specjalnych nakładów – wystarczą biurko i laptop czy inne drobne sprzęty. Jeśli jednak do firmy potrzebne są większe zakupy, warto skorzystać z dostępnych opcji finansowania. Osoby bezrobotne mogą starać się o bezzwrotną dotację w Urzędzie Pracy. Innowacyjny biznes może z kolei przypaść do gustu większym inwestorom, którzy chętnie wyłożą na niego pieniądze w zamian za udział w spodziewanych zyskach.

Rozeznanie konkurencji – czy masz szanse na rynku?

Zanim przystąpisz do entuzjastycznego wypełniania wniosku o wpis do rejestr przedsiębiorców, sprawdź, czy taka działalność w ogóle jest na rynku potrzebna. Najprostszym narzędziem jest Internet – wpisz wyszukiwaną frazę i sprawdź, z jak dużą konkurencją przyjdzie Ci się mierzyć i czy możesz zaoferować klientom coś lepszego – np. niższe ceny czy produkt wyższej jakości.

Forma prowadzenia działalności – która będzie najbardziej opłacalna?

Najczęściej we Wrocławiu zakładane są JDG (jednoosobowe działalności gospodarcze). To dobra forma na start, pozwala bowiem oswoić się w prowadzeniem biznesu. Później można połączyć swoje siły z innymi podmiotami, tworząc spółkę cywilną lub z o.o. Oczywiście można również zacząć od spółki, zwłaszcza jeśli partner jest bardziej doświadczony.

Forma opodatkowania – którą wybrać?

Właściciel JDG ma do wyboru trzy formy opodatkowania: skalę podatkową, ryczałt i podatek liniowy. To, która z nich będzie opłacalna, zależy od bardzo wielu czynników, w tym od branży, planowanych przychodów czy obszaru geograficznego działalności. Najlepiej poprosić o fachowe doradztwo biuro rachunkowe A-Z we Wrocławiu, którego pracownicy pomogą nie tylko w prowadzeniu, ale również w zakładaniu biznesu.

Pozwolenia, koncesje – kiedy będą wymagane?

Warto pamiętać, że część firm wymaga nie tylko prostej rejestracji, ale także posiadania stosownych pozwoleń, opinii czy koncesji. Dotyczy to m.in. branży gastronomicznej, kosmetologicznej, transportowej czy edukacyjnej. Zanim założysz działalność – sprawdź, czy będziesz w stanie podołać wszystkim wymogom formalnym.

Nazwa firmy – kreatywność czy znane skojarzenie?

Bardzo przyjemnym momentem zakładania działalności jest wybór jej nazwy. Warto poszukać złotego środka między innowacyjnością a tradycją. Nazwa powinna od razu kojarzyć się z branżą czy oferowanym produktem, ale jednocześnie warto, aby brzmiała pomysłowo i świeżo, co pozwoli odróżnić firmę od konkurencji.

PKD – więcej znaczy lepiej?

Bardzo wielu nowych przedsiębiorców wpisuje we wniosku nawet kilkadziesiąt PKD, licząc, że kiedyś będą one przydatne. Takie działanie nie ma jednak większego sensu – kolejne kody można w każdym momencie dodać bez ponoszenia dodatkowych opłat. Warto również mieć na uwadze, że część PDK wiąże się ze wspomnianymi już pozwoleniami i koncesjami, które musisz posiadać niezależnie od tego, czy realnie działasz w danym obszarze.

Wniosek CEIDG-1 – czy trzeba go składać osobiście?

Aby założyć firmę, potrzebny jest wniosek CEIDG-1, który składa się w urzędzie gminy. Możesz to zrobić osobiście, korzystając z pomocy pracowników. Istnieje też opcja wysłania wypełnionego druku pocztą. Najwygodniejsze jest złożenie wniosku online, z wykorzystaniem Profilu Zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Własna firma to wiele obowiązków, ale i mnóstwo satysfakcji. Jeśli zatem masz dobry pomysł i wiesz, że ma on szanse przebicia na rynku, nie zwlekaj – być może tylko kilka kroków dzieli Cię od przyszłości na swoim, bez etatu i bez szefa.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here