Przewozili elementy wiatraków. Naruszono przepisy (FILM)

0
469
fot. Materiały prasowe ITD

Bez właściwych dokumentów przewozowych i zezwoleń na przejazd pojazdów nienormatywnych, za długie, za wysokie i za szerokie – tak przewoźnik z Niemiec transportował potężne elementy wiatraków. Kolumnę pojazdów zatrzymali lubuscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. – 8 zestawów, którymi wykonywano niezgodny z unijnymi przepisami przewóz kabotażowy, nie pojedzie dalej. Przewoźnicy naruszyli przepisy chroniące krajowy rynek transportowy oraz infrastrukturę drogową – informuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego.
Miały trafić na farmę wiatrową na Mazurach

W nocy ze środy na czwartek (10-11 lutego) na trasie S3 w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego inspektorzy lubuskiej ITD zatrzymali do kontroli ciężarówki przewożące elementy wiatraków. Zestawy należały do niemieckiej firmy transportowej (były zarejestrowane w Niemczech). – Największe zestawy z ładunkiem miały blisko 50 metrów długości, prawie 4 metry szerokości i ok. 4,5 metra wysokości – informuje GITD. W trakcie kontroli inspektorzy ustalili, że ciężarówki załadowano w Głogowie, a przewożone elementy wiatraków miały trafić na budowę farmy wiatrowej na Mazurach.

Naruszył unijne przepisy
Po kontroli dokumentów i przesłuchaniu kierowców inspektorzy stwierdzili, że niemiecki przewoźnik wykonuje przewóz kabotażowy. – Wykonywano transport towarów między dwoma miejscowościami na terenie Polski, z użyciem pojazdów zarejestrowanych w innym kraju. Przewoźnik naruszył jednak unijne przepisy dotyczące przewozów kabotażowych – wyjaśnia GITD.

Złe zezwolenia
Na tym jednak nie koniec. Kierowcy wszystkich zestawów okazali do kontroli zezwolenia kategorii VII na przejazd pojazdów nienormatywnych po drogach publicznych. Zezwolenia te były jednak wydane na inne podmioty niż te, które rzeczywiście wykonywały transport. W tej sytuacji inspektorzy nie mogli uznać zezwoleń. Mieli też zastrzeżenia do prawidłowości oznakowania dwóch pojazdów pilotujących nienormatywne ciężarówki.

Naruszenia na łączną kwotę ok. 300 tys. zł
Nieprawidłowe transporty wiatraków wstrzymano do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Wobec przewoźników będą wszczęte postępowania administracyjne. Inspektorzy stwierdzili naruszenia na łączną kwotę ok. 300 tys. zł. Z uwagi na ograniczenia ustawowe ostateczna wysokość kar będzie niższa. – Ta interwencja potwierdza, że Inspekcja Transportu Drogowego systematycznie dba o przestrzeganie zasad uczciwej konkurencji w przewozach i chroni polski rynek transportowy przed nielegalnymi praktykami stosowanymi przez zagranicznych przewoźników – komentuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego

 

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here