Powstanie pomnik ks. K. Michalskiego w Zielonej Górze?

0
540
fot. ZielonaNews.pl

Miasto przeprowadza konsultacje w sprawie wzniesienia pomnika ks. Kazimierza Michalskiego w Zielonej Górze. Monument miałby powstać przy ul. Ciesielskiej. Koszt budowy pomnika wyniesie ok. 100 tys. zł. Ale chęć współfinansowania pomnika wyraził już dr Rafał Reczek, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Ostateczny koszt wykonania pomnika znany będzie po rozstrzygnięciu konkursu na realizację. Ale póki co miasto pyta o opinię.

Czytaj dalej za reklamą —> Czy powstanie pomnik ks. Kazimierza Michalskiego w Zielonej Górze?

Jak czytamy w uchwale upamiętnienie postaci ks. Kazimierza Michalskiego w formie pomnika utrwali wiedzę o nim w świadomości i pamięci społecznej. Ks. Kazimierz Michalski jest postacią o wyjątkowym znaczeniu dla Zielonej Góry nie tylko w wymiarze życia kościelnego.

Czytaj dalej za reklamą —>Kim był ks. Kazimierz Michalski?

Ksiądz urodził się 18 sierpnia 1898 r. w Gnieźnie, gdzie przyjął święcenia kapłańskie. Podczas II wojny światowej został kapelanem wojskowym i uczestniczył w walkach. Przez 5 lat był więźniem obozu koncentracyjnego w Dachau. W październiku 1945 r. przybył do Zielonej Góry, gdzie został proboszczem parafii pw. św. Jadwigi, a wkrótce potem – zielonogórskim dziekanem. W 1953 r. władze komunistyczne na 3 lata zmusiły ks. Michalskiego do opuszczenia parafii. W 1960 r. wybuchły walki uliczne w obronie Domu Katolickiego (budynek dzisiejszej filharmonii), tzw.
Wydarzenia Zielonogórskie. Ich uczestnikom władze wymierzyły surowe kary, włącznie z pozbawieniem wolności. Ks. Kazimierz Michalski został wtedy po raz drugi wydalony z Zielonej Góry, tym razem już na stałe. Zmarł w Poznaniu 11 lutego 1975 r. Zielona Góra nie zapomniała o Księdzu. Jego ponowny pogrzeb, po sprowadzeniu szczątków z cmentarza w Poznaniu, miał miejsce 13 marca 2010 r. Kapłan
obecnie spoczywa w grobowcu dla zasłużonych duchownych, przy konkatedrze św. Jadwigi. Dnia 27 kwietnia 2010 został Honorowym Obywatelem Zielonej Góry.

Chcesz wziąć udział w konsultacjach?

Czas na złożenie opinii w sprawie budowy pomnika jest do 17 maja. Na stronie urzędu miasta (—> konsultacje w sprawie pomnika ks. pomnik ks. Kazimierza Michalskiego w Zielonej Górze) znajdziecie ogłoszenie o ich przeprowadzeniu wraz z uchwałą. Poniżej podajemy informacje dotyczące konsultacji.

1) termin konsultacji od dnia 08.05.2019 r. do dnia 17.05.2019 r.

2) formę konsultacji: zamieszczenie formularza wraz z projektem w BIP.
Miejsce zgłaszania opinii
komórka organizacyjna urzędu tworząca projekt:
Departament Edukacji i Spraw Społecznych Wydział Sportu Kultury i Turystyki
ul. podgórna 22, pok. nr 309
tel. 68 4564309, faks: 68 4564319
e-mail: sport@um.zielona-gora.pl

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here