Kopalnia soli w Lubuskiem. Jest projekt

0
549
Laughing buddha figurine and sea salt in wooden bowl on mat

Budowa kopalni soli w Bytomiu Odrzańskim – to założenie firmy Energo-Salt 2020. Podczas sesji radni wysłuchali pomysłu przedsiębiorstwa na realizację tego projektu. W planach jest także budowa podziemnych magazynów węglowodorów w przestrzeniach powstałych po eksploatacji soli. – Cały czas trafiamy na problemy z uruchomieniem wydobycia w naszym regionie. Mamy bogate złoża węgla brunatnego, miedzi i soli. Mam nadzieję, że z solą się uda, dlatego zarząd województwa popiera to zadanie – podkreśliła marszałek Elżbieta Anna Polak.

O słuszności i konieczności zrealizowania tej inwestycji mówił w sowim krótkim wystąpieniu Jacek Sauter, burmistrz Bytomia Odrzańskiego. – Chciałem prosić państwa radnych o poparcie dla inwestycji, która może zamienić gospodarczo południe regionu, ale też całe województwo. Marzę, aby wszystkie osoby na tej sali były ambasadorami tego przedsięwzięcia. Bytom Odrzański ma cenny skarb, to sól. Nam nie zależy na drugiej Wieliczce. My chcemy utworzyć podziemne magazyny. Chcemy magazynować tam surowce. Chodzi o wpływy z podatków i innych opłat, a przede wszystkim nowe miejsca pracy – tłumaczył burmistrz.

Energo-Salt podjęła już starania w Ministerstwie Środowiska o uzyskanie koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złoża soli w Bytomiu Odrzańskim. Kolejnym etapem ma być wniosek o koncesję na wydobycie. Poznańska spółka przedstawiła pełną koncepcję inwestycji. Zakłada ona, że roczna produkcja osiągnie poziom 1,2 miliona metrów sześciennych. W planach jest m.in. budowa 7 współpracujących ze sobą zakładów: ługowania złoża solnego, warzelni soli, sodowni, kompleksu składowania węglowodorów (obejmującego specjalistyczne zbiorniki dla składowania ropy, gazu ziemnego, propanu i butanu), stacji zatłaczania i odbioru gazu, terminalu załadunkowego produktów sypkich oraz gazoportu śródlądowego.

– Złoże soli w Bytomiu Odrzańskim jest optymalne dla posadowienia tam dużej liczby kawern. Takich magazynów w Polsce nie ma. Budujemy je ponieważ wynika to z dyrektywy Unii Europejskiej. Dodatkowo zyskujemy produkcję soli i sody. Apeluję do państwa o wsparcie. Chcemy współpracować z władzami – zaznaczył Andrzej Czerwiński, prezes zarządu Energo-Salt

Kopalnia, a następnie budowa magazynu gazu byłaby pierwszą tego typu inwestycją w województwie lubuskim. Dodajmy, że według założeń inwestora w kawernach (wolnych przestrzeniach) po eksploatacji soli kamiennej planowana jest budowa 29 podziemnych magazynów węglowodorów. Przypomnijmy, że planowana inwestycja, obok projektów związanych z budową kopalni węgla brunatnego i miedzi jest kolejnym przedsięwzięciem do wykorzystania cennych złóż kopalin występujących w województwie lubuskim.

Źródło: UMWL

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here