Jak zdrowo odżywiać dzieci? Poznaj 3 wskazówki, które warto wdrożyć już dziś!

1
52
fot. materiały prasowe

Zdrowe odżywianie dzieci to ważny temat, który szczególnie wśród młodych rodziców budzi sporo pytań i wątpliwości – czy 4 posiłki mleczne w przypadku 6-miesięcznego dziecka okażą się wystarczające, jakie produkty podawać, a na które jeszcze poczekać, jak rozszerzać dietę przy jednoczesnym zadbaniu o układ pokarmowy niemowlaka? Dzisiaj na te i inne pytania – związane z przemyślanym odżywianiem dzieci – odpowie Sandra Kania, dietetyk!

– Witaj, Sandro. Czy zdrowe odżywianie dzieci to częsty temat, z jakim zgłaszają się do Ciebie młodzi rodzice?

– Cześć! Rzeczywiście, z odżywianiem dzieci mam do czynienia bardzo często – jednak z wątpliwościami przychodzą nie tylko „świeżo upieczeni” rodzice, ale także ci, którzy zostali nimi po raz kolejny. Ponieważ każde niemowlę jest inne zarówno pod kątem potrzeb, jak i preferencji smakowych – ile dzieci, tyle zapytań. Na szczęście istnieje szereg ogólnych zasad zdrowego żywienia niemowląt, które warto wdrożyć w codzienną dietę malucha. Jedna z nich jest wprowadzanie produktów zbożowych – a więc kaszek – nie wcześniej niż po ukończeniu 4. miesiąca życia, ale przed 1. rokiem. Mamom, które karmią piersią, zaleca się poczekanie z wdrożeniem zdrowej kaszki do 6. miesiąca życia dziecka. Jedną z najchętniej wybieranych przez rodziców kaszek jest kaszka Helpa – stworzona przez dwie mamy, lekarkę i dietetyczkę.

fot. materiały prasowe

– Naturalne kaszki przez dłuższy czas stanowią swego rodzaju bazę posiłku malucha – na jakie właściwości produktu zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że podajemy dziecku wszystko to, co najlepsze?

– Dobra kaszka dla dzieci powinna dostarczać im niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych – takich jak błonnik, witaminy i mikroelementy. Im prostszy, krótszy skład kaszki – tym lepiej. Na początku podajemy maluchom kaszkę bez dodatków, a wraz z wkraczaniem maluszka w kolejne miesiące życia, możemy urozmaicać ją chociażby liofilizowanymi owocami czy warzywami. To ważne, ponieważ dziecko po 6. miesiącu życia powinno poznawać nowe smaki – a wcześniej jego delikatny układ pokarmowy nie jest jeszcze na to gotowy. Jeśli rozszerzanie diety dziecka będzie miało miejsce zbyt wcześnie – najprawdopodobniej organizm pociechy poinformuje nas o tym poprzez pojawienie się zaparć i biegunek.

– Pierwsza zasada zdrowego żywienia to wprowadzanie kaszek po ukończeniu 4. miesiąca, jednak przed 1. rokiem życia dziecka – jaka jest więc druga?

– Aby nie przekarmiać malucha. To naturalne, że rodzice martwią się o to czy ich pociecha aby na pewno nie jest głodna – jednak karmienie dziecka „na siłę” nie jest tu wskazane i, zamiast pomóc, może przynieść negatywne skutki. Podając wysokiej jakości, zbilansowane produkty takie jak ekologiczne kaszki – nie musimy martwić się o to, że nasze dziecko pozostało nienajedzone. Kiedy maluch odmawia więc spożycia części posiłku – uszanujmy jego decyzję. Być może nieco więcej zje wówczas, kiedy podamy mu kaszkę kolejnym razem.

– Czy walory smakowe kaszek także odgrywają ważną rolę w zdrowym, przemyślanym odżywianiu dzieci?

– Oczywiście. Gusta naszego dziecka kształtują się już w okresie wczesnego dzieciństwa – dlatego posiłki, jakie mu podajemy, powinny być nie tylko wartościowe, ale i smaczne. Czasem kłopoty z „niejadkami” spowodowane są właśnie tym, że dana kaszka nie smakuje dziecku – na szczęście wybierając sprawdzone, certyfikowane produkty dostępne w wielu wersjach smakowych, możemy naturalnie i bezpiecznie urozmaicać dietę maluszka. Wśród kaszek Helpa, które polecam rodzicom niemowląt, znajdziemy między innymi kaszkę jaglaną, jaglano-owsianą, owsiano-jaglano-gryczaną czy z komosy ryżowej i prosa. Szczególną uwagę warto zwrócić też na zdrową kaszkę manną na bazie tak zwanych „dawnych zbóż” – czyli płaskurki, samopszy i orkiszu.

– Czy istnieje ogólna, sprawdzająca się wszystkim zasada kolejności w rozszerzaniu diety niemowląt?

– Nie, i to właśnie ją można uznać za trzecią wskazówkę zdrowego odżywiania dzieci, którą rodzice i opiekunowie mogą wdrożyć już dziś – słuchajmy reakcji organizmu swojego dziecka. Oczywiście, utartym schematem rozszerzania diety malucha jest wprowadzanie najpierw zbóż, owoców i warzyw, a dopiero potem mięsa, ryb czy jajek – jednak warto obserwować swoją pociechę, aby na podstawie własnych wniosków wprowadzać kolejne produkty zdrowej diety. Nie spieszmy się i nie ulegajmy presji – nawet jeśli niemowlę Twojej koleżanki je już dany owoc czy warzywo, daj swojemu dziecku tyle czasu, ile dokładnie potrzebuje. Wśród specjalistów żywienia dzieci można usłyszeć przekonanie, że do 6. miesiąca życia dziecka należy podawać mu wyłącznie pokarm mleczny – jednak rzeczywistość bardzo często weryfikuje nasze założenia i oczekiwania. Wybierając naturalne, jakościowe kaszki dla dzieci – możemy spać spokojnie, mając świadomość, że nasza pociecha jest nie tylko zdrowo najedzona, ale także „zaopatrzona” w niezbędne dla jej prawidłowego rozwoju składniki odżywcze!

– Dziękuję serdecznie za rozmowę!

A Ty, w jaki sposób dbasz o zdrowe odżywianie swojego malucha?

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Nawet fajne te wskazówki. Moje dzieci nie są już takie małe niestety i muszę sobie radzić inaczej. Rzecz, która mi pomogła to cisowianka w małych butelkach dla dzieci, idealnie mieszczą się dzieciakom w ręcę.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here