Zabudowa z płyt GK – kiedy warto na nią postawić?

0
164
fot. materiały prasowe

Zabudowa z płyt GK to niezwykle popularna metoda stosowana przy wykańczaniu wnętrz, a nawet w przypadku bardziej kompleksowych i wymagających remontów. Ściany i sufity instalowane na stalowej elementach są doskonałą alternatywą dla murowanych konstrukcji. Montuje się je szybciej, taniej i prezentują się bardzo estetycznie, a także pozwalają na wiele możliwości aranżacyjnych. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Podpowiadamy.

Czym charakteryzuje się zabudowa z płyt GK?

Zabudowa GK to nowoczesny sposób przygotowywania wnętrz do celów użytkowych i mieszkaniowych. W tej metodzie korzysta się z płyt gipsowo-kartonowych. Skraca to w znaczący sposób czas wykonywania remontu. Przy klasycznym, mokrym tynkowaniu, warstwa potrzebuje co najmniej kilku dni lub nawet tygodni w przypadku wilgotnych pomieszczeń, aby można było przystąpić do wykonania gładzi gipsowej. Jeśli natomiast korzystamy z płyt GK, to malowanie lub wykładanie ścian glazurą można rozpocząć już na drugi dzień po zakończeniu instalacji.

Na rynku znajdziemy trzy główne rodzaje płyt gipsowo-kartonowych. Te o uniwersalnym przeznaczeniu stosowane są zazwyczaj do celów dekoracyjnych i użytkowych. Natomiast płyty w charakterystycznej zielonej barwie z symbolem „H” przeznaczone są do instalacji w miejscach z dużą wilgotnością, na przykład w łazienkach. Na rynku znajdziemy także te zaprojektowane do specjalistycznych celów, zwłaszcza przemysłowych. Takie płyty posiadają zwiększoną odporność na ogień i są sprzedawane z oznaczeniem GKF.

Kiedy warto zdecydować się na zabudowę z płyt GK?

Zabudowę z płyty GK często wykorzystuje się w starym budownictwie, aby poprawić właściwości termoizolacyjne i akustyczne pomieszczeń. Używa się jej, aby przy niewielkim nakładzie środków finansowych poprawić komfort mieszkańców. Płyty gipsowo-kartonowe montuje się w takim przypadku przy ścianach oraz sufitach. W przestrzeni przyściennej stosuje się także dodatkowe wypełnienie, na przykład w postaci wełny mineralnej. Służy ona lepszemu wygłuszaniu pomieszczeń i chroni przed utratą ciepła.

Sucha zabudowa z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych znajduje zastosowanie także przy kompleksowym urządzaniu poddaszy do celów użytkowych lub mieszkaniowych. Dzięki tej metodzie możliwe jest stworzenie wytrzymałych i trwałych ścianek działowych. Można także z łatwością połączyć je z podwieszanymi i ocieplonymi sufitami, a nawet tym samym sposobem stworzyć estetyczne i wytrzymałe podłogi. Będą one równie solidnym rozwiązaniem jak kosztowne i pracochłonne posadzki jastrychowe.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here