Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kwiaty i pejzaże Andrzeja Stefanowskiego – wernisaż

2 czerwca 2017 o godzinie 17:00 - 18:00

Zapraszamy 2 czerwca br., godz. 17.00 do Galerii na wernisaż „Kwiaty i pejzaże” Andrzeja Stefanowskiego. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert muzyki wokalnej „Amore, cantare, volare…” w wykonaniu Jolanty Sipowicz, prof. UZ – sopran, przy fortepianie – Natasza Smirnowa.
Podczas wernisażu odbędzie się losowanie prac artysty.

Andrzej Stefanowski – urodził się 9 sierpnia 1937 r. w Kwiatoniu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Posiada znaczący dorobek artystyczny w dziedzinie grafiki i malarstwa, który prezentowany był m. in. na ekspozycjach Salonu Jesiennego, Złotego Grona a także z okazji X-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków w Zielonej Górze. Wystawiał w Warszawie, Krakowie, Toruniu, swoją twórczość prezentował także za granica (Niemcy, Francja, Jugosławia, Skandynawia). Uprawiał również malarstwo sakralne zdobiąc świątynie (m.in. wrocławską Katedrę greckokatolicką pw. św. Wincentego i św. Jakuba).
Współpracował z prof. Jerzym Nowosielskim (dotyczy okresu wrocławskiego). Jego prace można oglądać w Przemyślu, Legnicy, Gorlicach, Bytomiu, Międzyrzeczu, Wołowie, Modle, Miastku, Słupsku i Zielonej Górze. Liczne prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Opublikował dwie teki z grafikami i akwarelami poświęcone zabytkom Zielonej Góry i Szprotawy. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Kulturalna Miasta Zielona Góra.

„Mieszkający od ponad półwiecza w naszym mieście znany malarz Andrzej Stefanowski przygotował wystawę swoich najnowszych prac. Bogaty dorobek twórczy artysty prezentowany na wielu wystawach krajowych i zagranicznych cechuje charakterystyczny i niepowtarzalny styl, widoczny także w zebranych tutaj ponad 40 obrazach.
Znaczącą grupę wśród prezentowanych na wernisażu dzieł stanowią pejzaże o tematyce zarówno przyrodniczej, jak i urbanistycznej. Artysta utrwalił na płótnie piękno lokalnej natury i elementy zielonogórskiej architektury, postrzegane przez pryzmat wrażliwej wyobraźni. A. Stefanowski umiejętnie operuje stonowanymi kolorami, preferując ciepłe barwy, zwłaszcza różne odcienie brązu i żółci, a także posługuje się zróżnicowanym natężeniem światła, w zależności od tematyki obrazu i koncepcji twórczej. Ten rodzaj sztuki o nieprzemijającej popularności, pobudzający wyobraźnię widza i niosący wiele sentymentalnych odniesień do obcowania z przyrodą, może stanowić ozdobę zarówno galerii artystycznych i kolekcji prywatnych, jak i każdego mieszkania.
Kolejnym motywem wśród prezentowanych prac na wystawie są kwiaty, stanowiące jeden z ulubionych tematów podejmowanych przez artystę. Harmonijne zestawienia ich wyrazistych kolorów, a także delikatne kształty płatków uzyskiwane przez drobne pociągnięcia pędzla, podkreślają jego rozpoznawalny styl i dojrzały warsztat malarski. Utrwalone w artystycznej formie bukietów różne rodzaje popularnych kwiatów, umieszczonych w pięknych wazonach, mają duży walor dekoracyjny. Przy tym stanowią nie tylko estetyczną ozdobę mieszkań, lecz nadają one ich właścicielom emocjonalne wrażenie kontaktu z naturą, a swoim pięknem pobudzają zmysły i wyobraźnię. Doznaniom tym sprzyja naturalne piękno kwiatów, ich zachwycająca kolorystyka i różnorodne kształty genialnie uchwycone na płótnach mistrzów. Wystarczy tu wspomnieć o najsławniejszym obrazie, jakim są niewątpliwie „Słoneczniki” Vincenta van Gogha.
W zbiorze prezentowanych prac znajduje się także wiele ciekawych kompozycji malarskich. Wyróżnia je umiejętny, charakterystyczny dla artysty dobór pastelowych kolorów do różnorodnej tematyki zawartej w tych pracach. Obrazy tego typu cechuje znaczna swoboda kompozycyjna, inspirująca różne, często bardzo subiektywne nastroje, uczucia i przeżycia, jakich może doświadczyć oglądający.
Andrzej Stefanowski dowiódł swoją bogatą twórczością, że jest artystą otwartym na różne tematy i estetyki. Wskazuje na to także jego najnowsza wystawa, obejmująca, jak już wspomniano, pejzaże, kwiaty i kompozycje. Obok charakterystycznego dla niego stylu można również dostrzec w jego twórczości fascynację malarstwem mistrzów impresjonizmu, i tych najsławniejszych francuskich jak Claude Monet, August Renoir czy Edward Degas, ale także polskich, takich jak bracia Gierymscy. Oczywiście, inspiracje te są przetworzone przez właściwy każdemu artyście sposób postrzegania rzeczywistości. Jednak pewne elementy zawarte w jego obrazach związane z nastrojem, próbą uchwycenia ulotnego wrażenia, a także e specyficznym posługiwaniem się kolorystyką i światłem oraz techniką malarską, wskazują na klimaty impresjonistyczne”.

Szczegóły

Data:
2 czerwca 2017
Godzina:
17:00 - 18:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
,

Miejsce wydarzenia

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze
Wojska Polskiego 9
Zielona Góra,
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here