Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Jolanta Marcolla zaprasza do Korowodu

9 maja 2019 o godzinie 11:00 - 13:00

W maju, w galerii Biblioteki, gościmy wystawę warszawskiej artystki Jolanty Marcolla pt. „Korowód”. Wystawa jest niezwykła i należy do gatunku tych, które budzą zachwyt zarówno małych jak i dużych odbiorców.

Jolanta Marcolla to artystka wszechstronna. Studiowała w trybie indywidualnym na Wydziale Malarstwa PWSSP we Wrocławiu. Dyplom obroniła w 1974 r. W latach 70. ubiegłego wieku głównym obszarem zainteresowania artystki był film, fotografia, w tym niezwykłe fotograficzne kolaże, a także prace wideo – pierwsze kobiece realizacje polskiej sztuki wideo. Była współzałożycielką i członkinią grupy twórczej „Galeria Sztuki Aktualnej”, która w latach 1972–1975 zorganizowała i brała udział w wielu wydarzeniach artystycznych w kraju i za granicą.

W latach 80. swoje zainteresowania Jolanta Marcolla skierowała na typografię, grafikę książkową oraz ilustrację. Te dziedziny twórczości uprawia z powodzeniem do dziś. Zilustrowała ponad 20 książek dla dzieci, z których wiele tworzy kanon literatury dziecięcej. W 1995 r. otrzymała prestiżową Nagrodę IBBY za ilustracje do książki „Przygody Zuzanki” Jerzego Niemczuka, a w 2002 r. wyróżnienie w konkursie Pro Bolonia za ilustracje do “Bajarza polskiego” Antoniego Glińskiego. W roku 2015 założyła własne Wydawnictwo Jedyne Takie i książką pt.” Wiedźmy i czarownice czyli oswajanie tajemnicy”, rozpoczęła wydawanie własnych autorskich książek obrazkowych.

Podczas wernisażu swoją obecnością zaszczyci nas sama artystka, która przedstawi dzieło niezwykłe czyli „Korowód”, inaczej zwany „Marszobiegiem”. Biorą w nim udział różne postacie z jawy i ze snu. Niektóre są jednobarwne, inne kolorowe, wyglądające na odważne lub przestraszone, czytające i grające, zmierzające spokojnym krokiem i pędzące na oślep. Nie wiadomo skąd przychodzą, ani dokąd zmierzają. Przedziwny korowód, po części bajkowy, po części zupełnie nie. Sama artystka o nim pisze tak : “KOROWÓD to niezwykle barwny treściowo i formalnie, z założenia niekończący się szereg postaci, którego sam początek powstał na przełomie wieków – w roku 2000. Kolejne serie postaci, dołączające do tego szeregu w latach późniejszych, ulegają swoistym przekształceniom, dając wyraz zmianom zachodzącym w świecie realnym i ich wpływowi na nasze życie emocjonalne. KOROWÓD staje się przez to ciekawym lustrem, w którym możemy odnaleźć siebie samego”.

Na koniec uroczystości zaplanowana jest także plastyczna niespodzianka inspirowana cyklem ilustracji. Dzieci uczestniczące w wydarzeniu będą miały okazję stworzyć własny, niepowtarzalny korowód. W jaki sposób – to właśnie tajemnica, którą poznamy podczas wernisażu.
Liczymy na szczególne zainteresowanie wystawą, tym bardziej, że Pani Jolanta Marcolla
w przeszłości była mieszkanką Zielonej Góry. Z pewnością dla wielu będzie przyjemnością spotkać ją po latach. W Muzeum Ilustracji Książkowej dodatkowo można obejrzeć jej oryginalne projekty ilustracji do książki „W czarodziejskiej Kapellanie” Grigorija Abramiana, które powstały w 1988 roku. Podczas ubiegłorocznej Nocy Muzeów Jolanta Marcolla była gościem specjalnym wydarzenia.

Zapraszamy 9 maja o godzinie 11.00. Gwarantujemy wspaniałą zabawę!

Szczegóły

Data:
9 maja 2019
Czas:
11:00 - 13:00
Kategoria:
,

Miejsce

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze
Wojska Polskiego 9
Zielona Góra,
+ Google Map
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/biblioteka.norwida/