Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Dr Włodzimierz Kwaśniewicz w 70. rocznicę urodzin

6 września 2017 o godzinie 17:00 - 18:00

Zapraszamy na otwarcie wystawy poświeconej dr. Włodzimierzowi Kwaśniewiczowi z okazji 70-lecia jego urodzin.

Dr Włodzimierz Kwaśniewicz to postać, której większości zielonogórzan nie trzeba przedstawiać. Mieszkańcom Winnego Grodu kojarzy się przede wszystkim jako twórca, organizator i wieloletni dyrektor Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie. Muzealnik i kolekcjoner. Honorowy obywatel Gminy Świdnica i Miasta Zielona Góra oraz laureat wielu nagród i wyróżnień. Wybitny znawca broni białej i autor wielu książek z tego zakresu. Znany społecznik i naukowiec. Świetny mówca. Ci, którzy spotkali go na swojej drodze, wiedzą, że potrafi ze smakiem, znawstwem, energią i niezwykle barwnymi dygresjami opowiadać o swojej pasji. Dr Włodzimierz Kwaśniewicz uczynił z niej sposób na życie.miał fakt, iż dr Kwaśniewicz wraz z żoną zamieszkał w mieszkaniu służbowym należącym do Muzeum. Mógł więc bez reszty oddawać się swojej pasji tworzenia niemal 24 godziny na dobę. Ostatecznie więc dzieje instytucji stworzonej przez dr. Kwaśniewicza przeistoczyły się w historię człowieka, który w najwyższym stopniu się z nią utożsamił.

Od najmłodszych lat interesowała go broń i kolekcjonowanie militariów. Już jako 15-latek w maleńkim pokoiku w domu rodzinnym zorganizował minimuzeum, w którym z dumą eksponował halabardy, miecze, hełmy czy bagnety skrzętnie wyszukiwane w najróżniejszych miejscach.

Po ukończeniu studiów historycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zatrudniony został przez dr. Jana Muszyńskiego w 1976 roku w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Tutaj już w pełni mógł poszerzać wiedzę w zakresie interesującej go broni białej. Początkowo pracował w Dziale Winiarskim, by wreszcie trafić w 1978 roku do Działu Braterstwa Broni.

8 maja 1985 roku, gdy powołano do życia Lubuskie Muzeum Wojskowe w oddalonym o 12 km Drzonowie, jego dyrektorem został dr Włodzimierz Kwaśniewicz. Od tej chwili nasz bohater mógł wreszcie rozwinąć skrzydła i realizować swoje życiowe zadanie. Bo nie ma chyba w życiu większego dobrodziejstwa niż spełniać młodzieńcze zainteresowania w życiu dorosłym, które przekładają się także i na życie zawodowe. Dr W. Kwaśniewicz umiejętnie wykorzystał swoją ogromną wiedzę oraz umiejętności i wdrożył je na polu naukowym, ekspozycyjnym oraz merytorycznym.

Dziś, z perspektywy minionego czasu, okres spędzony na tworzeniu Muzeum Wojskowego w Drzonowie i zarządzaniu nim, zalicza dr Kwaśniewicz do najpiękniejszych i najbardziej twórczych lat swojego życia. To miejsce stało się dla niego także prawdziwym domem. Na obszarze o powierzchni 4 hektarów, przylegającym do Muzeum, stworzył jedyny w swoim rodzaju, w tej części Polski, park militarny z niezliczoną ilością obiektów wojskowych. Miejsce to, chętnie odwiedzane przez turystów, można nazwać perłą województwa lubuskiego, która bezsprzecznie pełni znakomitą rolę w promocji naszego regionu w kraju i za granicą. Niewątpliwie wpływ na budowanie potęgi Muzeum Wojskowego w Drzonowie miał fakt, iż dr Kwaśniewicz wraz z żoną zamieszkał w mieszkaniu służbowym należącym do Muzeum. Mógł więc bez reszty oddawać się swojej pasji tworzenia niemal 24 godziny na dobę. Ostatecznie więc dzieje instytucji stworzonej przez dr. Kwaśniewicza przeistoczyły się w historię człowieka, który w najwyższym stopniu się z nią utożsamił.

Na ekspozycji zobaczyć można dokumenty, materiały, zdjęcia oraz wszelkiego rodzaju obiekty dotyczące jego życia prywatnego i zawodowego, pochodzące ze zbiorów Autora. Dzięki wystawie możemy prześledzić, jak rozwijały się i kształtowały zainteresowania dr. W. Kwaśniewicza oraz przekonać się, jak ogromny zbiór artefaktów związanych z bronią zgromadził w swoich prywatnych zbiorach przez lata.

Wystawę dopełnia prezentacja fotografii autorstwa Ewy Kwaśniewicz (małżonki Jubilata) pt. „Lubuskie Muzeum Wojskowe inaczej”.

Przygotowana ekspozycja to kolejna odsłona muzealnego cyklu My zielonogórzanie, nasz lubuski dom…, w którym prezentujemy postaci, rodziny, firmy czy wydarzenia, które wpłynęły na nasze miasto i ukształtowały jego tożsamość, honorujemy oraz upamiętniamy ich dorobek, a także przybliżamy ich działalności kolejnym generacjom.

Termin wystawy:
6 IX – 5 XI 2017

Kuratorka wystawy:
dr Izabela Korniluk

Organizatorzy wydarzenia:
Towarzystwo Przyjaciół MZL
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra

Mecenas wystawy:
Winnica Saint Vicent w Borowie Wielkim

Szczegóły

Data:
6 września 2017
Godzina:
17:00 - 18:00
Kategorie Wydarzenie:
,

Miejsce wydarzenia

Muzeum Ziemi Lubuskiej
ul. Al. Niepodległości/15
Zielona Góra,
+ Google Map
Phone
+48 68 327 23 45

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here