Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Artystyczne wakacje w Lubuskim Teatrze

3 lipca 2017 o godzinie 10:00 - 7 lipca 2017 o godzinie 14:00

Dzieci listy tworzą
Artystyczne wakacje
inspirowane historią Sceny Lalkowej Lubuskiego Teatru

3-7 lipca 2017, godz. 10:00-14:00

Czy listy zawsze muszą być pisane? A gdyby były malowane lub wyklejane? Czy rozmawiamy wyłącznie za pomocą słów? A może też posługując się rytmem, muzyką, działaniem? Jak to jest współdziałać poprzez rytm, ruch, zadania plastyczne?

Zapraszamy dzieci w wieku 8-12 lat do wspólnej zabawy i eksperymentów twórczych. W trakcie artystycznych wakacji będziemy szukać różnych sposobów komunikowania się, a wykorzystamy do tego gry i zabawy teatralne, granie na bębnach i przeszkadzajkach, a także stworzymy gigantyczny list-instalację plastyczną, który przetransportujemy na pocztę i wyślemy!

Informacje i zapisy: emilia@teatr.zgora.pl, tel. 664 713 710
warsztaty są bezpłatne
grupa liczy 15 osób, obowiązują wcześniejsze zapisy na udział w całym bloku zajęć

Działanie stanowi część projektu „Halina Lubicz: ślady i nawiązania”.

W magazynach i archiwum Lubuskiego Teatru znajdują się zbiory dokumentów, lalek teatralnych, rekwizytów pozostałych po Scenie Lalkowej działającej przy Lubuskim Teatrze w latach 1962-1991. Jej założycielką była Halina Lubicz, aktorka zielonogórskiego teatru. Przywołanie bogatej tradycji tej sceny staje się szczególnie ważne w kontekście planów budowy Sceny Lalkowej przy Lubuskim Teatrze: wskazuje, że jest to kontynuacja praktyki zapoczątkowanej wiele lat wcześniej.

Halina Lubicz, której żywiołem było działanie na wielu polach (aktorskim, reżyserskim, opieka nad ociemniałymi, prowadzenie artystycznej poradni dla zespołów amatorskich) pozostawiła po sobie jeden tekst teoretyczny, w którym wyjaśnia, jak rozumie rolę teatru w życiu dziecka. Wyciągamy go z archiwum i traktujemy jako źródło inspiracji dla tworzenia działań animacyjno-edukacyjnych. Drugie, stanowi praktyka pedagogiczno-teatralna artystki, zwłaszcza bogata korespondencja listowna prowadzona z dziećmi, które przychodziły na przedstawienia Sceny Lalkowej. Odpisywała jako „ciocia Halina”, w imieniu postaci z przedstawień bajkowych. W wysyłanych listach dzieci przedstawiały swoje wrażenia po obejrzanym przedstawieniu i dzieliły się swoimi przeżyciami, kłopotami, opisywały otaczający je świat. Prowadzenie korespondencji traktujemy jako motyw przewodni działań. Zakładamy, że aby zaistniała prawdziwa wymiana myśli, potrzeba do tego narzędzi, które umożliwią twórcze i komunikatywne opisywanie świata wewnętrznego i zewnętrznego. I takich narzędzi chcemy dostarczyć odbiorcom naszych działań. Jednocześnie proponowane działania nawiązują tematycznie do praktyki pedagogiczno-artystycznej Haliny Lubicz i przedstawień Sceny Lalkowej, próbują ją odkryć i przywołać.

W nawiązaniu do tekstu Haliny Lubicz „Start i meta”* i jej praktyki pedagogiczno-teatralnej powstały trzy bloki działań. „Dzieci listy tworzą” to drugi blok działań, nawiązujący do bogatej historii przedstawień Sceny lalkowej.

Przez trzydzieści lat funkcjonowania Sceny Lalkowej pokazano około dziewięćdziesięciu przedstawień opartych na klasycznych baśniach, jak i współczesnych tekstach pisanych dla scen teatralnych. Spektakl „Przygody Tymoteusza Rymcimcim” w reż. Andrzeja Rettingera był drugą premierą Sceny Lalkowej (1962 rok) i spektaklem początkującym korespondencję Haliny Lubicz z dziećmi. Odpisywała jako „ciocia Halina”, w imieniu postaci ze spektakli bajkowych. Zainspirowani przygodami misia Tymoteusza i jego rozważaniami na temat przyjaźni oraz w nawiązaniu do nurtu sztuki mail art, korzystającej z poczty jako medium sztuki i narzędzia artystycznego, zapraszamy dzieci do wspólnego twórczego działania.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Szczegóły

Początek:
3 lipca 2017 o godzinie 10:00
Koniec:
7 lipca 2017 o godzinie 14:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Lubuski Teatr
Al. Niepodległości 3/5
Zielona Góra,
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here