Szpital walczy o onkoczepek. Ale potrzeba siły zielonogórzan by się udało!

4
2230

Zielonogórski szpital będzie starał się o pieniądze w budżecie na tzw. „onkoczepek”, czyli urządzenie do schładzania głowy w czasie chemioterapii zapobiegające utracie włosów. – Ten wniosek z pewnością ma społeczny wymiar, też dlatego, że nowotwory są problemem epidemiologicznym i będą dotykać około 40 procent z nas. Nie wiemy kogo. Czasem  można przewidzieć, biorąc pod uwagę pewne czynniki środowiskowe. Ale w dużym stopniu jest to ruletka i może dotknąć każdego, wiec jest to projekt z którego może skorzystać być może każdy  – mówił podczas konferencji prasowej Marek Szwiec, kierownik klinicznego oddziału onkologii w Zielonej Górze. I przekonywał, że to podniesie jakość życia pacjentów. (Głosuj tutaj: http://www.bo2019.plhttp://www.bo2019.pl/aktualnosci/36-glosowanie)

Rak to nie wyrok, a wypadające włosy?

Nie o czas, nie o samego raka, tylko o włosy pytają najczęściej osoby, u których zdiagnozowano raka. – Pierwszym podstawowym problemem nie jest to, że wytną mi cycka, że pozbawią mnie jądra, ale to że będę łysy, czy łysa. Najtrudniej jest pogodzić się z brzydotą. To patrzenie w lustro jest świadomością patrzenia na tę swoją chorobę. Budzić się rano bez włosów bez brwi, bez rzęs. To jest taki stygmatyzm – mówiła Ewa Minge prowadząca fundację Black Butterflies wspierającą osoby z chorobą nowotworową. A żeby skutecznie się leczyć, trzeba mieć komfort życia. – Właśnie efekt psychologiczny, komfort pacjenta i jego codzienność są najważniejsze w leczeniu onkologicznym. Teraz leczenie pacjentów jest ambulatoryjne.  Pacjent ma w miarę możliwości normalnie funkcjonować i taki jest cel tego czepka – mówił. Dzięki temu ludzie czuja się lepiej. – Ja przeszłam chemioterapię i skorzystałam z onkoczepka. To niesamowity komfort. Jak przychodzi np. kurier nie muszę szukać po domu peruki, nie widać po mnie, że choruję na nowotwór – mówiła Irena Jaskólska – Królewicz, która przeszła już siedem chemii, a wciąż ma włosy.

Jak działa to urządzenie?

– Ten system wymaga, żeby chłodzić głowę przed leczeniem, w trakcie leczenia i krótko po – wyjasnia Szwiec. System chłodzenia skóry głowy podczas leczenia chemioterapią zapobiega utracie włosów. Urządzenie chłodzące generuje krążenie płynu chłodzącego, który obkurcza naczynia krwionośne skóry głowy, zmniejszając dopływ krwi do mieszków włosowych. Dzięki schłodzeniu skóry głowy dociera tam mniej leków chemioterapeutycznych krążących we krwi. Zapewnia to ochronę cebulek włosów przed uszkodzeniem i wypadaniem. Stosowanie czepka chłodzącego skórę głowy jest metodą bezpieczną, dobrze tolerowana i stosowaną w Polsce i na świecie. –  Badania wskazują, że skuteczność waha się od 50-90 procent. Jest to skuteczność, którą możemy zaakceptować. Sprzęt byłby wykorzystywany na ile byłoby to koniecznie, zarówno przed, jak po południu. Ten sprzęt będzie pracował, tyle ile będzie musiał  – wyjaśnia.

Co zrobić by pomóc?

Głosowanie na projekty trwa od 11 czerwca do 30 czerwca. Każdy mieszkaniec  może oddać trzy głosy na zadania okręgowe, w tym właśnie to, które proponuje szpital (zadanie nr 4.20 w okręgu IV) i jeden głos na zadanie ogólnomiejskie. Tutaj dowiecie się jak zagłosować: Jak głosować w budżecie obywatelskim 2019 Zielona Góra

Jak głosować?

– internetowo – oddając głos za pośrednictwem ankiety zamieszczonej na stronie Miasta Zielona Góra —> wystarczy wejść na stronę urzędu miasta i w zakładce „Budżet Obywatelski 2019” i kliknąć a w ankietę internetową.

– poprzez złożenie wypełnionej karty do głosowania w Urzędzie Miasta   (karty będą dostępne nie tylko w Urzędzie Miasta, ale również szpitalu – w sekretariatach, izbach przyjęć, punkcie informacyjnym, Biurze Zarządu, a nawet na oddziałach….)

 

 

PODZIEL SIĘ

4 KOMENTARZE

  1. można linka wrzucić strony gdzie można zagłosować przez internet bo osobiście na stronie Miasta nie znalazłam

  2. proszę o linka, dzisiaj jest już 14 czerwca, więc pewnie dużo osób by zagłosowało gdyby wiedziało gdzie

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here