Szpital poszukuje dawczyń mleka

0
246
Bank Mleka Kobiecego
fot. ZielonaNews.pl

Bank mleka kobiecego w zielonogórskim szpitalu działa od 2019 roku. Takim naturalnym pokarmem są karmione wcześniaki. Teraz szpital apeluje mamy karmiące o wsparcie Banku Mleka Kobiecego.
– Uwaga, uwaga lubuskie (mamy), mamy problem! Poszukujemy dawczyń do naszego Banku Mleka Kobiecego. Zapasów tego białego, cudownego leku mamy jeszcze co prawda na 1-2 miesiące, ale w ub. tygodniu zrezygnowała ostatnia z dawczyń – informuje Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze.

Pozyskiwanie i przechowywanie mleka kobiecego
Dostarczone do banku mleko jest sprawdzane, a jego skład analizowany. – Są bardzo rygorystyczne kryteria pozyskiwania i przechowywania takiego mleka – wyjaśniała lek. Marzena Michalak-Kloc, kierownik klinicznego oddziału neonatologii. Matki karmiące mogą oddawać swoje mleko bezpłatnie. Oddająca mleko kobieta musi spełnić wiele kryteriów.  Jest poddawana badaniom wykluczającym takie choroby jak HIV, kiła etc. Oddająca mleko nie może pić alkoholu, palić, nie może mieć też transfuzji krwi w ciągu ostatniego roku. Powinna także prowadzić higieniczny tryb życia. Każda mama zainteresowana oddawaniem mleka do banku mleka będzie mogła dostać specjalny laktator, który ułatwi ściąganie mleka w domu. Dla banku mleka nie ma znaczenia, czy kobieta, która oddaje mleko karmi wcześniaka, czy dziecko, które ma kilka czy nawet kilkanaście miesięcy, bo właściwości mleka są nie do przecenienia (czytaj więcej: Już działa pierwszy Bank Mleka Kobiecego)

Chcesz zostać dawczynią?
–  2020 r. urodziło się u nas 1449 dzieci, z czego 303 to wcześniaki (w tym 20 poniżej 1 kg wagi, czyli tzw. skrajne). Nie przeżył tylko jeden malutki pacjent z poważnymi wadami letalnymi… Chętne panie prosimy o kontakt z naszym biotechnologiem Panią Karoliną Kołaczkiewicz w godz. 7.00-15.00 w dniach 5,6,8,12,13 lub 20 maja pod numerem tel. 603 563 716 lub 68 329 64 29 – informuje szpital. Więcej na temat banku oraz tego, kto i na jakich zasadach może zostać dawczynią znajdziecie tutaj: https://bmk.szpital.zgora.pl/

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here