Ruch Miejski: Budżet obywatelski stał się narzędziem promocji obozu prezydenckiego

2
241

Ruch Miejski Zielona Góra zarzuca miejskim radnym, że wykorzystują budżet obywatelski do własnej promocji. – Radni prezydenckiego obozu mogli zadecydować o wydatkowaniu ponad miliarda złotych złotych budżetu obywatelskiego, a obywatele mogą zdecydować o wydatkowaniu 6 mln zł. Chciałabym żeby te 0,5 procenta było nadal do dyspozycji mieszkańców – mówiła dziś Anita Kucharska-Dziedzic z Ruchu Miejskiego.

Kąpielisko w Ochli z pieniędzy z budżetu obywatelskiego?

O co chodzi? O projekt, który do budżetu obywatelskiego zgłosili radni Zielona Razem polegający na modernizacji kąpieliska w Ochli. Radni w ramach budżetu obywatelskiego chcą pozyskać 1 mln zł na odnowienie tego miejsca. Być może, jeśli uda się pozyskać pieniądze z unii, byłby to wkład własny. A jeśli by się tak nie stało, to za te pieniądze zrealizowano by pierwszy etap modernizacji (czytaj więcej: Modernizacja kąpieliska w Ochli). Ruch Miejski Zielona Razem zauważa jednak, że zgłoszenie tego pomysłu przez radnych dyskwalifikuje innych mieszańców, choćby dlatego że inne projekty i inwestycje, które mogą być równie ciekawe dla zielonogórzan, nie mają takiej promocji. – Mieszkańcy dowiedzieli się w ostatniej chwili, że na festynie w Przylepie będzie namiot, gdzie każdy będzie mógł przedstawiać swoje projekty i je reklamować. Z tego co nam wiadomo zdążyli tylko radni klubu Zielona Razem, którzy reklamowali swoje zadania a mieszkańcy już nie zdążyli. Oburzeni jesteśmy praktykami Łącznika Zielonogórskiego. Wypromowana jest tylko inwestycja klubu Zielona Razem. Znowu mieszkańcy nie wiedzieli, że mogą zareklamować swoje projekty, dać zdjęcia. Łącznik poszedł do druku przed ogłoszeniem wyników o zadaniach, które przeszły weryfikacje. Radni Zielona Razem wiedzieli wcześniej, że ich projekt będzie uwzględniony. Czy są równi i równiejsi? – pytała Joanna Liddane z Ruchu Miejskiego. Ruch Miejski podkreśla, że od momentu, kiedy ogłoszono oficjalną listę zadań, które przeszły pomyślnie weryfikację do Budżetu obywatelskiego, klub radnych Zielona Razem był o krok przed innymi mieszkańcami. Ich zadanie jako jedyne było wypromowane w Łączniku Zielonogórski i jako jedyne mogło się promować na festynie lotniczym w Przylepie. Jakie w takim przypadku mają szanse mieszkańcy, którzy zgłaszają ciekawe inwestycje, ale nie mają masowych środków przekazu?

Gdzie są akty prawne?

Druga kwestia, którą poruszyli społecznicy, to brak odpowiednich dokumentów prawnych odnośnie Budżetu obywatelskiego. – Zwracamy uwagę, że na stronach urzędu miasta nie można odnaleźć stosownych dokumentów. Nie wiemy czy dokument istnieje i czy zapomniano go dodać do BIP – wyjaśnia Kucharska-Dziedzic. I apeluje o natychmiastowe stworzenie aktu prawnego, który umożliwi obywatelom legalne zbieranie głosów.  – I nie narazi ich na odpowiedzialność karną za złamanie ustawy wprowadzającej RODO – wyjaśnia A. Kucharska-Dziedzic.

Odrzucane zadania. Na jakiej podstawie?

To jednak nie koniec uwag związanych z nieprawidłowościami w realizacji budżetu obywatelskiego. Na etapie weryfikacji wniosków odrzucono kilka projektów, np. projekt oddania mieszkańcom do użytkowania wieży ratuszowej pod pretekstem konieczności dokonania analizy konserwatora oraz potrzeby zasięgnięcia opinii przeciwpożarowej i ogólnobudowlanej. – Zwracamy uwagę, że inne wnioski: remont dachu w byłej tłoczni win, remont piwnicy winiarskiej oraz wszystkie pomysły znajdujące się w obrębie starówki wymagają takich samych konsultacji, a jednak zostały zakwalifikowane! Dopuszczono zatem inne wnioski, przy których analogiczne konieczności nie były dyskwalifikujące. Złamano zatem zasadę równości i proporcjonalności w traktowaniu mieszkańców – wyjaśnia Krzysztof Fiedorowicz z Ruchu Miejskiego.
Odrzucono także wniosek zakładający stworzenie toru do motorcrossu pod pretekstem, że milion nie wystarczy i inwestycja będzie musiała zostać podzielona na etapy. – Etapowość projektu nie była przeciwwskazaniem do przyjęcia zadania zgłoszonego przez radnych prezydenckiego obozu – modernizacja kąpieliska w Ochli, choć porównanie kosztów realizowanych obecnie podobnych inwestycji – modernizacja i remont terenów zielonych i rekreacyjnych pokazuje, że milion na Ochlę to kwota wielokrotnie zaniżona. Złamano więc regulamin BO, by umożliwić radnym Zielona Razem pokazywanie się w kontekście słusznego pomysłu, do którego nie mieli serca przez cały okres sprawowania mandatu radnych – wyjaśnia Fiedorowicz. Podobnie odrzucono zadanie zazielenienia ul. Bohaterów Westerplatte pod pretekstem niemożności sadzenia roślin w gruncie. – Co jest absurdem, zważywszy, że właśnie posadzono w tym samym gruncie krzewy. Zazielenianie było przewidziane także za pomocą pnączy, które można sadzić w skrzyniach. Złamano zasady logiki – mówi Fiedorowicz.

Ruch Miejski zarzuca także, że mieszkańcy nie zostali poinformowani o tym, że ich wnioski zostały odrzucone, a także o możliwościach odwoławczych. – Nie zostaliśmy poinformowani o odrzuceniu zadania, co zapisano w harmonogramie regulaminu BO i miało nastąpić telefonicznie między 28 a 30 maja. Zgodnie z regulaminem zgłaszający wnioski powinni być poinformowani telefonicznie, co miało im umożliwić naniesienie ewentualnych poprawek. Nie zadzwoniono do autorów wniosków. Złamano regulamin i wprowadzono czekających na telefon wnioskodawców w błąd – wyjaśnia Ruch Miejski. Na odwołanie mieszkańcy mieli raptem kilka godzin, bo ok. godz .15.00, 30 maja ogłoszono listę zadań, a 24 tego samego dnia można było się odwołać. Nie było też szansy na konsultacje z urzędnikami, bo oni w tych godzinach nie pracują. Ruch Miejski pyta zatem, czy w takim razie Budżet Obywatelski jest dalej obywatelski, czy służy do realizacji celów miejskich i promocji prezydenckich radnych?

 

 

 

 

 

Radni klubu Zielona Razem zgłosili do Budżetu Obywatelskiego zadania dotyczące rewitalizacji kąpieliska w Ochli. Zdaniem Ruchu Miejskiego Zielona Góra zarzucają, że budżet obywatelski przestał być obywatelski a służy do promocji politycznej członków klubu Zielona Razem. Ich zdaniem zgłoszone przez radnych zadanie

2 KOMENTARZE

  1. Oczywista oczywistość, trzeba być ślepcem, żeby nie widzieć i nie wiedzieć czemu i komu służy, ta skądinąd słuszna idea obywatelskości. Pytanie tylko czy zielonogórzanie wyciągną jakieś wnioski czy dalej będą łykać prostacką prezydencką propagandę…

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here