Wojewoda: Parkingu nie będzie! Miasto: Będzie! Co na to mieszkańcy? (SONDA)

0
378
Kaliszuk znów wiceprezydentem
fot. Archiwum ZielonaNews.pl

Parking przy Parku Braniborskim budzi wiele kontrowersji, więcej niż jakikolwiek parking. Nic w tym dziwnego. W okolicach ul. Władysława IV parking jest niezbędny, jednak jego kosztem może zostać wyciętych wiele drzew, a tych wycinek w mieście jest coraz więcej. I chociaż radni projekt przyjęli, to ostatecznie wojewoda, po interwencji mieszkańców, projekt ten wstrzymał (czytaj: Wojewoda wstrzymuje budowę parkingu).

Parking i tak powstanie

Głosy są podzielone. Z jednej strony wielu popiera wojewodę, ale są też tacy, którzy bronią parkingu i uważają, że ta wycinka drzew jest tego warta. To ułatwi życie i mieszkańcom i rodzicom i dzieciom, które do pobliskiej szkoły uczęszczają. Wojewoda zarzucił miastu nie dostrzeżenie alternatywnych opcji wybudowania parkingu, zwłaszcza że mieszkańcy składali wnioski do Budżetu Obywatelskiego w latach 2015-2017 zgłaszając alternatywne lokalizacje parkingów. Co na to miasto? – Nasi pracownicy analizują decyzję wojewody. Będziemy się odwoływać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego lub przyjmiemy uchwałę, która w sposób bardziej sprecyzowany uzasadni budowę tego parkingu – powiedział wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk w rozmowie z Radiem Zielona Góra. Dodał również, że wiele osób i tak nielegalnie parkuje na terenie parku.

Mieszkańcy chcą najbardziej inwazyjny wariant

Wiceprezydent powoływał  się również na fakt, iż na 700 osób biorących udział w ankiecie ponad 600 było za budową parkingu i to kosztem wycinki jak największej ilości drzew, mimo że były warianty znacznie bardziej korzystne dla środowiska. Jeden z wariantów zakładał 96 miejsc parkingowych kosztem 14-16 drzew. Wybrano jednak 135 miejsc kosztem 120 drzew. – To nie mój wymysł, to wybór mieszkańców – mówił prezydent Janusz Kubicki. O tym  wariancie wspominał także K. Kaliszuk w Radiu Zielona Góra,  a także radny Robert Górski, który komentował sprawę wraz z mieszkańcami pod naszym artykułem – Trzeba poprawić dokumentację i zbudować parking, którego domaga się zdecydowana większość mieszkańców tej okolicy. Realizacja odsuwa się w czasie. Z tego co pamiętam to skłaniani się do wersji 100 miejsc i kilkanaście drzew do wycinki – pisał radny Górski, który często zachęca mieszkańców do pozostawienia samochodów na rzecz rowerów. – Miasto jest dla ludzi i dlatego podczas konsultacji społecznych proponowano miejsce na parking oddalone od okien. Budowanie miejsc postojowych pod oknami i na placach zabaw jeżeli istnieje alternatywa jest nie w porządku wobec tych, którzy mieszkają na parterach i niskich piętrach. Nikt chyba nie lubi wdychać spalin rozgrzewającego się silnika – dodaje. Spór wciąż trwa. Trudno powiedzieć, jak ostatecznie się zakończy. Czy w całej tej sytuacji nie ma optymalnego wariantu?
A Wy, jak myślicie? Parking powinien powstać? Zagłosujcie w sondzie!

Czy powinien powstać parking przy Parku Braniborskim?

 

 

 

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here