Oszuści atakują konta zielonogórzan. W ciągu kilku dni ich łupem padło kilkanaście osób

0
3339
fot. ZielonaNews.pl

– Tylko w ciągu czterech ostatnich dni policjanci Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze zostali zawiadomieni przez 12 osób o włamaniach na ich konta bankowe – informuje Małgorzata Barska, rzeczniczka zielonogórskiej policji.
Różne sposoby na wyłudzenie pieniędzy

Sprawcy uzyskiwali dane do logowania do ich kont poprzez fałszywe linki i aplikacje oraz fałszywych pracowników banku. – W ten sposób oszuści w łatwy sposób ukradli ich oszczędności. Ostrzegamy! Nie udostępniajcie państwo swoich danych. Logujcie się do bankowych kont tylko na zabezpieczonych stronach czy w aplikacjach swoich banków. Nie podawajcie swoich danych przez telefon – apeluje M. Barska.

W ciągu ostatnich dni 12 osób padło łupem oszustów
Ostatnio łupem złodziei padł 75-latek, który stracił swoje oszczędności, bo chciał inwestować w złoto i ropę naftową, a skuszony potencjalnym zyskiem podał oszustom dane do logowania do swojego konta bankowego. – Oprócz 75-latka do Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze i do Komisariatu w Sulechowie zgłosiło 11 innych osób, których konta bankowe również zostały okradzione po uzyskaniu przez oszustów danych do logowania.
Trzy osoby zostały okradzione kiedy oszuści podszyli się pod osoby kupujące towar wystawiony na portalu z używanymi rzeczami. Oszuści chcą „potwierdzenia” danych karty, bo „chcą zapłacić” za towar – wyjaśnia M. Barska.

Nie klikaj w linki
Trzy osoby zalogowały się do swoich banków klikając w linki przesłane smsem przez oszustów podszywających się pod firmy kurierskie. – Dwie z okradzionych osób podały kod BLIK oszustowi podszywającemu się pod znajomego. Trzy osoby straciły pieniądze ze swoich kont bo podały swoje dane oszustom podszywającym się pod pracownika banku – informuje M. Barska.

OSTRZEGAMY:
– UWAŻAJCIE PAŃSTWO NA FIRMY OFERUJĄCE ŁATWY I SZYBKI ZYSK;
– SPRAWDZAJCIE CZY O KOD BLIK RZECZYWISCIE PROSI ZNAJOMY(upewnić się można w rozmowie telefonicznej);
– NIGDY NIE PODAWAJCIE PAŃSTWO DANYCH DO LOGOWANIA W ROZMOWIE TELEFONICZNEJ;
– NIGDY NIE LOGUJCIE SIĘ DO BANKÓW POPRZEZ LINKI PRZYSŁANE W SMSACH CZY W WIADOMOŚCIACH MAILOWYCH;
– NIE INSTALUJCIE PROGRAMÓW I APLIKACJI Z NIEPEWNEGO ŹRÓDŁA

Co należy zrobić aby nasze dane nie zostały wykorzystane:
·        nie udostępniamy żadnym osobom postronnym swoich danych osobowych i adresowych, numeru pesel, serii i numeru dowodu osobistego, a także numerów rachunków bankowych i kart płatniczych,
·        szczególnie uważajmy na strony internetowe, które do zarejestrowania się wymagają podania szczegółowych danych, ponieważ mogą to być strony specjalnie stworzone do wyłudzania danych osobowych,
·        nie przekazujemy żadnych fotokopii dokumentów tożsamości i nie przesyłamy ich żadnym firmom czy osobom,
·        jeśli stracimy dokumenty czy karty płatnicze należy je natychmiast zastrzec,
·        jeżeli podejrzewamy, że osoby, firmy lub strony internetowe wyłudzają dane osobowe – zawiadamiamy Policję.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here