Nadawaj paczki w InPost, krótki przewodnik

4
88
fot. materiały prasowe

Kurier i Paczkomat® to od lat najpopularniejsze metody doręczenia przesyłki dla osób składających zamówienie w sklepie internetowym. Badania rynku przeprowadzone przez Kantar Polska wiosną 2021 roku wskazują, że tanie przesyłki do Paczkomatów® wybiera dziewięciu na dziesięciu respondentów. Tradycyjne przesyłki kurierskie pozostają drugą najpopularniejszą metodą wysyłki. Jednak jako sposób nadania paczki przez klientów indywidualnych kurier i Paczkomat® długo pozostawały w cieniu państwowego monopolisty. Tu jednak wspomniane badanie Kantara z zeszłego roku przyniosło przełom: aż siedemdziesiąt procent ankietowanych jako punkt nadania przesyłki wybiera Paczkomat®. To o dwadzieścia pięć punktów procentowych więcej niż w tym badaniu uzyskał urząd pocztowy. Nadanie przesyłki bezpośrednio u kuriera wciąż pozostaje na trzecim miejscu i chyba nigdy nie stanie się popularnym sposobem na nadanie przesyłki (mimo, że nadanie bez wychodzenia z domu może być atrakcyjne), głównie ze względu na cenę, ale także konieczność czekania na kuriera. Tymczasem Paczkomat® przyjmie przesyłkę o każdej porze dnia i nocy, każdego dnia tygodnia. A przy ponad szesnastu tysiącach urządzeń w całym kraju (w samej Zielonej Górze jest ich prawie dziewięćdziesiąt) prawie każdy ma jakiś Paczkomat® pod ręką. To jak nadaje się przesyłki kurierskie w Paczkomacie®? Sprawdź na stronie operatora – https://inpost.pl/wysylam – lub zapoznaj się z naszym poradnikiem.

InPost kurier w aplikacji

Skoro, jak już wspomniano, prawie dziewięćdziesiąt procent klientów sklepów internetowych wybiera przesyłkę do Paczkomatu® jako sposób dostawy z e-commerce. Można zakładać, że większość z nich korzysta z aplikacji InPost Mobile, która znacznie upraszcza cały proces. W rzeczy samej, InPost już rok temu miał ponad 6,5 miliona aktywnych kont użytkowników aplikacji InPost Mobile. Jeżeli jesteś jednym z nich, to tanie przesyłki kurierskie i paczkomatowe najszybciej nadasz właśnie za pomocą aplikacji.

Na ekranie głównym aplikacji InPost Mobile wybierz ikonę Nadaj u dołu ekranu. Na kolejnym ekranie określ sposób doręczenia przesyłki i gabaryt paczki. Dostępne są tradycyjne przesyłki kurierskie oraz przesyłka do Paczkomatu®. Gabaryty to po prostu wymiary opakowań, w których nadajesz paczkę, podzielone na trzy kategorie. Gabaryty A, B i C, o kształcie prostopadłościanu, mają wszystkie taką samą podstawę i różnią się tylko wysokością (od 8 cm do 41 cm). Ceny usług InPost w aplikacji zależą od metody dostawy i gabarytu przesyłki, bez względu na jej wagę. Taki rozwiązanie podyktowane jest tym, że przesyłka musi zmieścić się do skrytki Paczkomatu®, a trzy gabaryty odpowiadają trzem rozmiarom skrytek Paczkomatu®. Ten sposób wyceny usług jest wygodny dla użytkownika, bo łatwiej paczkę zmierzyć niż zważyć, a poza tym każdy kto widział Paczkomat® z bliska bez problemu oceni na oko, do której skrytki zmieści przesyłkę. Pakując paczkę wybierz karton nieznacznie tylko większy od zawartości i sprawdź czy nie zmieścisz się w mniejszym (a więc i tańszym) gabarycie (przy okazji będzie ekologicznie jeśli kurier nie będzie woził powietrza).

Na następnym ekranie podaj dane odbiorcy przesyłki i wybierz lokalizację dostawy. Niezbędne dane odbiorcy to imię i nazwisko, adres e-mail i numer telefonu. Szczególnie ważny jest ten ostatni, bo po nim system identyfikuje konta użytkowników aplikacji. Oczywiście tradycyjne przesyłki kurierskie wymagają też żebyś podał dokładny adres dostawy dla kuriera: ulicę, numer, kod pocztowy, miasto. Natomiast jeżeli nadajesz przesyłkę do Paczkomatu®, wybierz lokalizację urządzenia z mapy (lub posłuż się wyszukiwarką). Na następnym ekranie podaj dane nadawcy. Tu wystarczy nazwa i adres e-mail, bo numer telefonu jest przypisany do konta i zawsze wpisany. Chyba że potrzebna ci faktura VAT za realizację usług, o którą też możesz poprosić na tym ekranie. Podaj dane do faktury za świadczenie usług w specjalnym formularzu: NIP, nazwę i adres firmy (ulicę, numer, kod pocztowy, miasto). Możesz zapisać te dane żeby łatwiej zamawiać faktury do kolejnych przesyłek. Wreszcie, na tym ekranie wybierzesz metodę płatności. Usługa może być opłacona BLIKiem, kartą płatniczą, szybkim przelewem online, lub przez Google Pay.

Teraz zostało już tylko nadać przesyłkę. Zanieś ją do dowolnego Paczkomatu® i w opisie przesyłki w aplikacji znajdź kod QR. Zeskanuj go w Paczkomacie®. Możesz też wpisać swój numer telefonu i kod nadania (który też znajdziesz w aplikacji i mailu od operatora) na ekranie urządzenia. Otworzy się skrytka – włóż do niej paczkę i zamknij drzwiczki. Gotowe, przesyłka nadana. Teraz musi już tylko poczekać na kuriera.

InPost kurier online

Przesyłki kurierskie i paczkomatowe można łatwo nadać także przez serwis internetowy Szybkie Nadania InPost. Działa on bardzo podobnie do aplikacji InPost Mobile, ale wymaga wydrukowania papierowej etykiety nadawczej. Nie wymaga za to zakładania konta, no i oczywiście posiadania aplikacji. W zasadzie cała usługa Szybkie Nadania mieści się na jednej stronie internetowej. Na górze strony wybierz jak paczka ma być dostarczona (do wyboru masz kuriera i Paczkomat®) i jeden z trzech znanych już z aplikacji gabarytów w kształcie prostopadłościanu o wysokości 8 cm, 19 cm, lub 41 cm i podstawie 38 cm x 64 cm. Podsumowanie dokonanych wyborów i informacja o tym ile paczka będzie kosztować są wyświetlone w specjalnym okienku, które jest cały czas widoczne z prawej strony ekranu. Poniżej znajduje się formularz nadawczy, w którym podasz dane nadawcy i odbiorcy: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu. Zależnie od typu przesyłki albo wybierz Paczkomat® korzystając z wyszukiwarki (lub mapy) albo podaj dokładny adres dla kuriera (ulica, numer, kod pocztowy, miasto). Po podaniu wszystkich danych i zaakceptowaniu regulaminu kliknij żółty przycisk wysyłki, a zostaniesz przeniesiony do ekranu płatności. Za przesyłkę zapłacisz BLIKiem, kartą płatniczą, lub szybkim przelewem online. Po zapłaceniu za przesyłkę otrzymasz etykietę nadawczą w formacie pdf. Wydrukuj ją w dogodnej chwili i naklej na paczkę, a następnie zanieś przesyłkę do dowolnego Paczkomatu®. Tu zeskanuj kod kreskowy z etykiety, a otworzy się skrytka, do której możesz włożyć paczkę. Ponieważ do nadawania przesyłek nie jest potrzebne nic poza samą paczką, jest to dobra opcja także dla tych, którzy chcą o nadanie przesyłek poprosić inną osobę.

InPost kurier dla zaawansowanych

Przesyłki kurierskie w aplikacji i w Szybkich Nadaniach nadaje się bardzo łatwo, ale jeżeli potrzebujesz więcej opcji wysyłki, to jest jeszcze Manager Paczek InPost. To rozbudowany serwis online, w którym posiadacze konta mogą korzystać z dodatkowych zaawansowanych funkcji, użytecznych szczególnie dla handlujących online. Możesz tu zlecić nadanie wielu paczek na raz. Możliwe jest też zamówienie podjazdu kuriera (tzn. że paczki wręczysz kurierowi, którzy przyjedzie po odbiór przesyłek do twojej firmy). Punkt nadania trzeba jednak zawczasu zgłosić w systemie i poczekać na weryfikację adresu. Możliwe jest też nadawanie przesyłek pobraniowych (z doręczeniem przez kuriera i do Paczkomatu®). Sprawdź, która metoda nadawania przesyłek odpowiada ci najbardziej i wysyłaj paczki tak jak ci wygodnie.

PODZIEL SIĘ

4 KOMENTARZE

  1. trzeba im też oddać to że apke fajną zrobili. przejrzysta, łatwa w obsłudze, każdy sie połapie co i jak

  2. szykują jeszcze coś nowego na ten rok czy narazie stop? a może to cisza przed burzą

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here