Nowa szkoła budzi wątpliwości: “Fatalna lokalizacja”

9
2074
fot. ZielonaNews.pl

Prężnie idą prace przy budowie nowego Zespołu Edukacyjnego przy ul. Energetyków. Już od września będzie mogło tutaj uczęszczać 750 dzieci, w tym 150 do przedszkola, a 600 do szkoły podstawowej. Do obwodu szkoły należeć będą ulice: Anny Jagiellonki, Chemiczna, Dekoracyjna, Elektronowa, Energetyków, Franciszka Rzeźniczka, Harcerska, Jana Zamoyskiego, Lotników, Naftowa, Obywatelska, Rusałki, Stefana Batorego od numeru 118 do numeru 126 parzyste, Winogradu, Zimna Zygmunta Krasińskiego, Źródlana (czytaj więcej: Zespół Edukacyjny). Magistrat wyjaśnia, że powstanie tutaj placówki oświatowej  pozwoli na pełniejsze zaspokojenie potrzeb w zakresie edukacji i wychowania mieszkańców dynamicznie rozwijających się osiedli w północnej części miasta. Jednak wielu mieszkańców ma zastrzeżenia co do tego rozwiązania. – Fatalna lokalizacja i już teraz miasto niech myśli nad sygnalizacją świetlną na przejściu, aby dzieci bezpiecznie mogły przejść na drugą stronę – pisze pani Gosia Problem widzi także pan Jarek: Dzieci nie mają bezpiecznych przejść przez ul.Energetyków ani przez ul.Batorego.
Kwestie komunikacyjne doskwierają także pani Ewelinie: Mnie interesuje rozwiązanie komunikacji w tym rejonie… Nawet jeśli otworzą Batorego, to ok. 7:30-8:00 droga w pobliżu szkoły i Tesco nie będzie przejezdna. Jeden wielki młyn się zrobi. Zastanawiam się jak będą ludzie jeździć do pracy. Remont jest chwilowy, a szkoła odetnie znów cześć północną miasta – pisze w komentarzu. Pani Asia zwraca uwagę na rejonizację: Ta rejonizacja tez jest dziwna, mieszkam na Batorego dosłownie 3 min od szkoły ale już dziecka zapisać nie będę mogła bo mój nr nie obejmuje rejonu – tłumaczy. Pani Edyta również zauważa, że lokalizacja nie jest właściwa: Beznadziejna lokalizacja szkoły. Bardzo duży ruch samochodów i dwie ulice dwupasmowe. W USA, Anglii i Niemczech np. szkoły stawia się poza terenem hałaśliwym i ruchliwym. Są bardziej oddalone od głównych dróg i otoczone zielenią. A tu wyjdzie uczniak na przerwę i wdychamy spaliny na całego. Współczuję rodzicom posyłającym tam dzieci – komentuje. Z kolei Janusz próbuje załagodzić sytuację: Zielona Góra jest miastem o gęstej zabudowie, nie da się wszystkich zadowolić. Nic na to nie poradzimy. Inni podają kolejne lokalizacje, w którym konieczne byłoby pojawienie się placówki. Typuje się m.in. Czarkowo i Jędrzychów.

 

PODZIEL SIĘ

9 KOMENTARZE

 1. “Pani Asia zwraca uwagę na rejonizację: Ta rejonizacja tez jest dziwna, mieszkam na Batorego dosłownie 3 min od szkoły ale już dziecka zapisać nie będę mogła bo mój nr nie obejmuje rejonu – tłumaczy.”

  W zeszłym roku pisano, że nowa szkoła odciąży SP 11 oraz przejmie uczniów z Os. Czarkowo…
  Granice obwodu SP 11 na rok szkolny 2018/2019 to: Anny Jagiellonki, Franciszka Rzeźniczka, Jana Zamoyskiego, Konstruktorów, Mechaników,
  Potokowa, Ruczajowa, Rusałki, Spawaczy, Stefana Batorego od
  numeru 118 do numeru 126 parzyste, Stefana Batorego od numeru 71 do numeru 127 nieparzyste, Technologów, Tomasza Sobkowiaka, Trasa Północna, Winogradu, Zdrojowa, Zygmunta Krasińskiego, Źródlana. Czyli jak nowa SP 29 przejmie część tych ulic, to w obwodzie SP 11 zostaną: Konstruktorów, Mechaników, Potokowa, Ruczajowa, Spawaczy, Stefana Batorego od numeru 71 do numeru 127 nieparzyste, Technologów, Tomasza Sobkowiaka, Trasa Północna, Zdrojowa.
  .
  “Kwestie komunikacyjne doskwierają także pani Ewelinie: Mnie interesuje rozwiązanie komunikacji w tym rejonie… Nawet jeśli otworzą Batorego, to ok. 7:30-8:00 droga w pobliżu szkoły i Tesco nie będzie przejezdna. Jeden wielki młyn się zrobi. Zastanawiam się jak będą ludzie jeździć do pracy. Remont jest chwilowy, a szkoła odetnie znów cześć północną miasta – pisze w komentarzu.”

  Dokładnie.
  Najpierw będzie przebudowa ronda (pytanie na jakie, bo na większe niż obecne chyba nie ma już miejsca) i wykonanie zjazdów do szkoły (a więc zamknięte skrzyżowanie Batorego-Energetyków), a po przebudowie korki w czasie zawożenia i odbioru dzieci…

  Mieszkając na Batorego przy Trasie Północnej, mam już dość objazdów z powodu remontu wiaduktu na Batorego – a tu jak widać końca tej udręki nie widać…

 2. No cóż, zawsze znajdą się tacy, którym wszystko jest w poprzek, wiaty wieje tylko w oczy, i muszą chodzić po górkę.
  Wg nich szkołę dla tego rejonu miasta powinno się postawić gdzieś za Łężycami w szczerym polu na świeżym powietrzu bez samochodów. A jedynym pojazdem tam docierającym powinien być autobus dowożący dzieci.
  Mam nadzieję, że miasto do sierpnia wykona bezpieczne dojście do szkoły albo zatrudni przeprowadzacza.
  Inaczej nie wyobrażam sobie aby dzieciaki same bez opieki pokonywały dwie ulice.

 3. Lokalizacja tragiczna! Szkoda ze nikt wczesniej o tym nie pomyslal. Ale wiadomo, ktos sprzedal, ktos kupil (miasto zg) i cicho sza… W pobliżu przy ul A. Jagiellonki i ul Elektronowej znajduje się b. dobre miejsce na taką placówkę. Z zielenia i z dala od glownych ulic a mimo to z dobrym dojazdem z kazdej strony. Niestety podobno deweloperka wchodzi…

 4. Na Energetykow i na Batorego na wysokości Intermarche sa sygsygnalizacje świetlne… ale absurdem jest wybudowanie nowej trasy aglomeracyjnej (dwupasmowa droga bez sygnalizacji świetlnej) odcinającej szkołe podstawową nr 15 od ulicy przynależących do tej szkoły, mimo podpisów i petycji Rodziców i szkoły…. a absurdem jest rejonizacja… Batorego dwa domy od szkoły już się nie załapie. Szkoła pod nosem a dziecko będzie musiało chodzić 20 min pieszo do szkoły z rejonu….!!!

 5. W mniejszych miastach są budowane przejścia podziemne. Dla bezpieczeństwa dzieci takie przejście powinno być zrealizowane, ewentualnie kładka.
  W Zielonej Górze bardzo rzadko myśli się perpektywicznie.
  Wybudujemy szkołę, a dzieci dadzą sobie jakoś radę. Ruchliwa ulica, jakoś to będzie.

 6. Osoby opisujące negatywnie lokalizację chyba nigdy nie jechały tą drogą w godzinach 10-14. Wtedy ruch jest dużo mniejszy niż w godzinach szczytu. Jest to naprawdę dobra lokalizacja aby tylko zapewnić bezpieczeństwo dzieciom. Może to być przy pomocy osoby przeprowadzającej, swiateł lub kładki.

 7. Kompleks osiedlowy – ul. Obywatelska (14 bloków, ok 2000 mieszkańców) czeka na tę Szkołę 🙂

 8. Jest rondo Energetyków z Batorego, kierowcy zwalniają bo muszą, może tylko jeszcze jedno przejście wyznaczyć bo są tylko trzy przy tym rondzie (brakuje od str. ul. Źródlanej). SP29 to super pomysł!

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here