Nowa Szkoła Podstawowa w Zielonej Górze. Które ulice będą należeć do jej obwodu?

9
5172
fot. ZielonaNews.pl

Dzisiaj radni przyjęli uchwałę dotyczącą powstania Szkoły Podstawowej nr 29 w Zielonej Górze, która będzie znajdować się w budynku przy ul. Energetyków 7. Szkoła będzie ośmioletnią szkołą podstawową. Nowa szkoła podstawowa oraz przeniesione z ul. Stefana Batorego 53, Miejskie Przedszkole nr 19, wejdą w skład nowo tworzonego Zespołu Edukacyjnego nr 10 w Zielonej Górze (czytaj więcej: Zespół Edukacyjny przy ul. Energetyków).

Które ulice będą należeć do obwodu szkoły przy ul. Energetyków 7

 

Szkoła przy ul. Energetyków w Zielonej Górze
Szkoła przy ul. Energetyków/ wizualizacja

Do szkoły przy ul. Energetyków 7 będzie mogło uczęszczać 600 dzieci. Do obwodu szkoły należeć będą ulice: Anny Jagiellonki, Chemiczna, Dekoracyjna, Elektronowa, Energetyków, Franciszka Rzeźniczka, Harcerska, Jana Zamoyskiego, Lotników, Naftowa, Obywatelska, Rusałki, Stefana Batorego od numeru 118 do numeru 126 parzyste, Winogradu, Zimna Zygmunta Krasińskiego, Źródlana. Magistrat wyjaśnia, że powstanie tutaj placówki oświatowej  pozwoli na pełniejsze zaspokojenie potrzeb w zakresie edukacji i wychowania mieszkańców dynamicznie rozwijających się osiedli w północnej części miasta. Umożliwi również sprawne przemieszczanie się uczniów. Utworzenie Szkoły Podstawowej nr 29 w Zielonej Górze oraz określenie dla niej granic obwodu (tj. wskazanie ulic, które do niej należą), pozwoli także na poprawę warunków funkcjonowaniu Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi, wchodzącej w skład Zespołu Edukacyjnego nr 9 w Zielonej Górze. Jak czytamy w uchwale przeniesienie siedziby Miejskiego Przedszkola nr 19 w Zielonej Górze, znacząco poprawi warunki funkcjonowania i realizacji zadań z zakresu wychowania przedszkolnego przez przedszkole, zapewnieni optymalne warunki bezpieczeństwa oraz umożliwi szybszą adaptację dzieci przedszkolnych do warunków i wymagań szkolnych. Do przedszkola będzie mogło uczęszczać 150 dzieci.

Szkoła Podstawowa nr 29 w Zielonej Górze, będzie funkcjonować w budynku przy
ul. Energetyków 7, który jest własnością Komunalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w Zielonej Górze. Budynek będzie wynajmowany przez Miasto, a pierwsza płatność czynszu ma nastąpić 20 września 2019 roku.

Uzasadnienie do projektu uchwały

Jak czytamy w uchwale współistnienie w Zespole, dwóch typów jednostek realizujących zadania w zakresie poszczególnych etapów edukacyjnych, pozwoli także tworzyć długofalowe programy wychowawcze i dydaktyczne. – Dzięki połączeniu w Zespół, zaistnieją warunki do współpracy, podejmowania wspólnych inicjatyw oraz systematycznej, bieżącej wymiany doświadczeń przez nauczycieli. Funkcjonowanie w ramach Zespołu przedszkola i szkoły podstawowej, zapewni łagodne przejście dziecka z przedszkola do kolejnego etapu edukacyjnego – szkoły podstawowej, a także lepszą diagnozę w zakresie ich wsparcia psychologiczno-pedagogicznego. Połączenie jednostek w Zespół oraz powierzenie kierowania nim jednej osobie – dyrektorowi Zespołu – stworzy nowe perspektywy dla działalności edukacyjnej oraz usprawni koordynację zadań
w zakresie racjonalnego zarządzania jednostką. Umożliwi ponadto, korzystanie z większych zasobów zarówno kadrowych jak i lokalowych, którymi będzie mógł on racjonalnie zarządzać. Połączenie ww. jednostek w Zespół i kierowanie nim przez jednego dyrektora, pozwoli na efektywne wykorzystanie zatrudnionych w nim pracowników pedagogicznych zgodnie z potrzebami jednostki, a także umiejętne planowanie zadań dla pracowników niepedagogicznych. W konsekwencji takie rozwiązanie umożliwi kreowanie długofalowej polityki kadrowej, co nie jest bez znaczenia dla wyników pracy dydaktyczno-wychowawczej, a także opiekuńczej – czytamy w uchwale.

 

PODZIEL SIĘ

9 KOMENTARZE

 1. Beznadziejna lokalizacja szkoły. Bardzo duży ruch samochodów i dwie ulice dwupasmowe. W USA, Anglii i Niemczech np. szkoły stawia się poza terenem hałaśliwym i ruchliwym. Są bardziej oddalone od głównych dróg i otoczone zielenią. A tu wyjdzie uczniak na przerwę i wdychamy spaliny na całego. Współczuję rodzicom posyłającym tam dzieci. Poza tym miasto dzierżawi teren od prywatnej Spółki ?!! Coś mi tu nie pasuje.

 2. „Magistrat wyjaśnia, że powstanie tutaj placówki oświatowej pozwoli na pełniejsze zaspokojenie potrzeb w zakresie edukacji i wychowania mieszkańców dynamicznie rozwijających się osiedli w północnej części miasta. ”
  Ciekawie to może wyglądać.
  Szkoła ma zaspokajać potrzeby edukacyjne mieszkańców – czy to w ramach szkoły wieczorowej

 3. Ciekawe jak te biedne dzieci będą się przemieszczać między domem a szkołą. „Ktoś” zatrzyma ruch na głównej ulicy. Są przecież ronda a dzieci są niecierpliwe i raczej nie będą czekać aż w końcu ktoś się im zatrzyma. Oj głupio nasza elita postanowiła o tej lokalizacji szkoły. Ważniejsza była kasa niż bezpieczeństwo dzieci.

 4. „Do obwodu szkoły należeć będą ulice: Anny Jagiellonki, Chemiczna, Dekoracyjna, Elektronowa, Energetyków, Franciszka Rzeźniczka, Harcerska, Jana Zamoyskiego, Lotników, Naftowa, Obywatelska, Rusałki, Stefana Batorego od numeru 118 do numeru 126 parzyste, Winogradu, Zimna Zygmunta Krasińskiego, Źródlana.”

  A w artykule z 25 lipca 2018 pisano (https://www.zielonanews.pl/zespol-edukacyjny-przy-ul-energetykow-przyjmie-750-dzieci-wizualizacje-36294/):

  „Inwestycja ma odciążyć Zespół Edukacyjny znajdujący się przy ul. Spawaczy. – Chcielibyśmy, żeby ten obwód objął ul. Obywatelską i Czarkowo – przekonywała Haręźlak.”

  Czy to oznacza, że dzieci mieszkające na północ od Trasy Północnej, czyli w Łężycy (w tym na os. Czarkowo) oraz przy ul. Batorego (tzw. Ogrodnictwo, za Leroy Merlin), nadal będą musiały uczęszczać do SP 26 w Przylepie?!

 5. Zielona Góra jest miastem o gęstej zabudowie, nie da się wszystkich zadowolić. Nic na to nie poradzimy.

 6. Szkola przydalaby sie na Czarkowie, ktore obecnie rozbudowuje sie najdynamiczniej z terenow w granicach ZG.
  Sama lokalizacja to nieporozumienie, nawet patrzac na 1000-latki budowane za czasow PRL-u mialy lepsze lokalizacje – duze boiska, sporo terenu wokol, czesto daleko od glownych arterii komunikacyjnych.

 7. Lokalizacja tragiczna, przy ruchliwej trasie. Już widzę jakie korki będą się tworzyć przed 8:00 rano, to będzie armagedon. I faktycznie władze miasta twierdziły ,że chcą wybudować szkołę dla Czarkowa, to powinno się wybudować na tym osiedlu, co za pewne byłoby tańsze i prostsze. Albo ewentualnie zrobić nową drogę z Czarkowa do Przylepu, gdzie jest szkoła okręgowa tego osiedla. Decyzja tragiczna!

 8. I tak najlepsza jest mega antena z wieloma nadajnikami GSM tuż nad głowami naszych dzieci. Dlaczego nie jest to jeszcze zdemontowane? To jest skandal, to samo jest w szkole podstawowej na Cyryla i Metodego i Wyspiańskiego. Chciwość dyrekcji tych szkół jest porażająca. Trzeba kupic miernik promieniowania i wytoczyc proces dyrekcji tych placowek, jak można napromieniowywac dzieci???

 9. Jednego tu nie rozumiem… miasto mialo wydac 30mln na zakup i remont budynku a tutaj czytam,ze budynek jest wlasnoscia KTBS i miasto bedzie placic czynsz za wynajem??? Ktos potrafi to wyjasnic,bo chyba cos mi umknelo???!!!

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here