Kolejny letni tydzień. Co się będzie działo w Zielonej Górze?

0
847
fot. Mirosław Materek

Przed nami drugi tydzień Lata Muz Wszelakich. Co się będzie działo w Zielonej Górze? Sprawdźcie!

 

ŚRODA, 12 LIPCA 2023

12 lipca 2023, godz. 12.00
Natura moich okolic, wystawa plenerowa Związku Nauczycielstwa Polskiego i Grupy Babie Lato
Deptak

W kwietniu poznaliśmy laureatów 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Plastyczno-Fotograficznego pod hasłem: „Natura Moich Okolic”. Konkurs organizowany przez Zarząd Okręgu Lubuskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Zielonej Górze. Podczas wystawy nauczyciele z całej Polski pokażą swoje plastyczne dzieła na zielonogórskim deptaku.

12 lipca 2023, godz. 17.00 – 19.00
Nie nudzę się latem: Śladem zielonogórskich Bachusików
miejsce zbiórki Plac Bohaterów – godz. 16.45

Bezpłatny spacer dla dzieci i ich opiekunów po Zielonej Górze, podczas którego odkryjemy tajemnice naszego niesamowitego miasta, a przede wszystkim Bachusików. Spacer prowadzi Elżbieta Kaszyńska.

12 lipca 2023, godz. 21.30
Bon voyage z filmem francuskim: Czym chata bogata reż. Philippe de Chauveron
Plac Teatralny

Bezpłatne seanse filmowe pod chmurką na Placu Teatralnym, w każdą środę o godz. 21.30 (w lipcu) i godz. 21.00 (w sierpniu). Bogaty pisarz-celebryta nieopatrznie zaprasza pod swój dach romską rodzinę, co sprawia, że jego świat staje na głowie.

 

CZWARTEK, 13 LIPCA 2023

13 lipca 2023, godz. 17.30 – 21.00
Potańcówka w parku
Pałac w Starym Kisielinie

Spotkajmy się na parkiecie w przepięknych okolicznościach przyrody przypałacowego parku w Starym Kisielinie. Tańce pod gołym niebem w czwartki w godz. 17.30 – 21.00. Wstęp wolny.

13 lipca 2023, godz. 19.00
Odwiedziny w urodziny: recital Katarzyny Jamróz
Plac Teatralny

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (PWST) w Krakowie (1992). Laureatka Grand Prix na XIV Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1993) i Kabaretonu Opolskiego (1994 i 1995 – miejsce I i III), a także Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lublinie (1998 – miejsce I). Wystąpiła w kilkudziesięciu spektaklach teatralnych w czołowych teatrach na terenie Warszawy, Krakowa, Lublina, Radomia, Rzeszowa, Gliwic oraz na terenie całego kraju podczas wyjazdów plenerowych. Wystąpiła w kilkudziesięciu produkcjach filmowych i serialowych. Wystąpiła na kilkuset koncertach, recitalach o charakterze ogólnopolskim, państwowym czy też na rzecz wielu Domów Kultury i miast w Polsce. Współpracowała dwie dekady z orkiestrą Zbigniewa Górnego, z Jackiem Cyganem, Wojciechem Młynarskim i Leopoldem Kozłowskim, także z Grupą MoCarta i Opolskim Kabaretonem. Związana była z Kabaretem „Loch Camelot” w Krakowie oraz z „Piwnicą pod Baranami”. Najważniejsze produkcje filmowe to m.in.: „Pożegnanie z Marią” czy „Biały kruk”. Dodatkowo kilkanaście seriali jak m.in.: „Na dobre i na złe”, „M jak miłość”, „Ojciec Mateusz”, „Kryminalni”, Prawo Agaty” – role regularne. Role teatralne, m.in.: „Cabaret” – Teatr im. Wandy Siemaszkowej, Rzeszów, „Hej, kolęda…czyli stół polski” – Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Kraków, „Kochajmy się” przedstawienie impresaryjne, Loch Camelot, Kraków, „Hair” – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, Gdynia, „Chicago” – Teatr Muzyczny, Gliwice, „Serce moje gram” – Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków, „Tango Piazzolla” – Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków, „Piaf” – Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego, Radom, „Krzyżacy” – Sala Kongresowa PKiN, Warszawa, „Cafe Sax. Piosenki Agnieszki Osieckiej” – Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego, Radom, „Jabłko” – Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego, Radom, „Drzewa umierają stojąc” – Teatr Telewizji, „Zagubieni” – Teatr Telewizji, „Idź do panny Torpe Billetdoux Francois”- Teatr Telewizji. Ostatnio Teatr Komedia: „Atrakcyjna wdowa”. Ważniejsze produkcje muzyczno-estradowe o zasięgu krajowym: „Gala Piosenki Biesiadnej pod Orkiestrą Zbigniewa Górnego” (1995-2020). Dodatkowo w ramach twórczości i dorobku zawodowego: nagrania lektorskie (audiobooki), nagrania muzyczne na płytach CD, debiut poetycki „Nieprzemyślenia” 2021 (Wydawnictwo Austeria). Wciąż aktywna zawodowo na deskach teatralnych oraz muzycznych. Występuje od kilku lat m.in. w sztukach komediowych Krakowskiej Fundacji Teatralnej: „Kobieta idealna” i „Miłosna pułapka”. W maju 2023r. debiutowała na scenie Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay” w Krakowie z własnym recitalem muzycznym pt. „Pomiędzy”, opartym na tekstach piosenek jej autorstwa.
Podczas recitalu w Zielonej Górze aktorka zaprezentuje swoje ulubione utwory oraz znane i lubiane przeboje.
Bezpłatne koncerty na Placu Teatralnym w wakacyjne czwartki o godz. 19.00.

 

PIĄTEK, 14 LIPCA 2023

14 lipca 2023, godz. 17.00
Bajki, bajdy, banialuki: Magiczna fasola, Teatr Rozrywki Trójkąt
Plac Teatralny

Interaktywny spektakl, utrzymany w średniowiecznej konwencji, inspirowany klasyczną baśnią, potraktowaną w nieco przewrotny sposób. Losy głównego bohatera – Jaśka, stają się podstawą do wyciągania przez dzieci wniosków na temat słuszności jego postępowania i podejmowanych działań i wyborów. Żywa akcja, zabawne formy plastyczne i lalki, muzyka na żywo.
BEZPŁATNE spektakle teatralne dla dzieci na Placu Teatralnym, w każdy piątek o godz. 17.00. Występować będą teatry z Zielonej Góry, Katowic oraz Łodzi.

14 lipca 2023, godz. 19.00
Koncert promenadowy: recital fortepianowy Filipa Wojciechowskiego #chopin #gershwin #jazz
Plac przed Filharmonią Zielonogórską

W programie: improwizacje jazzowe na temat Bacha, Mozarta, Chopina, Chicka Corei i Gershwina.
Bezpłatne koncerty przed Filharmonią Zielonogórską odbywać się będą przez całe wakacje.

14 lipca 2023, godz. 20.00
Koncert Zespołu „Nieznajomi”
Cafe Noir
WSTĘP KAPELUSZ (na wsparcie młodego zespołu)

Grupka młodych utalentowanych ludzi, grających klasyki rocka zaprasza na kolejny wieczór pełen nastrojowych coverów wykonanych we własnej aranżacji.
Wokal/Bębny Anita Kulak-Czyż
Pianino – Mikołaj Cichowlas
Wiolonczela/Bas – Wiktoria Matysiak
Altówka – Adam Matysiak

SOBOTA, 15 LIPCA 2023

15 lipca 2023, godz. 10.00 – 23.00
Weekend otwarty Wieży Braniborskiej
Wieża Braniborska

Fundacja Tłocznia zaprasza na weekend otwarty Wieży Braniborskiej! Wydarzenie odbędzie się w ramach Lata Muz Wszelakich. 15 i 16 lipca (sobota i niedziela) otworzymy Wieżę Braniborską, która na co dzień nie jest dostępna do zwiedzania. Każdy będzie mógł wejść na górę. Na dwa dni reaktywujemy też kawiarnię, która znajdowała się na parterze wieży.
Wieża Braniborska będzie otwarta 15 lipca (sobota) w godz. 10-23 i 16 lipca (niedziela) w godz. 10-20. Wstęp wolny.
W programie wydarzenia m.in.: pokazy astronomiczne, koncert zespołu Atawizm (15 lipca), spacery z przewodnikiem po Wzgórzu Braniborskim, gry i zabawy dla dzieci. Więcej szczegółów wkrótce.

15 lipca 2023, godz. 21.00
Wakacyjne Disco Party I 70s 80s 90s
Cafe Noir

Wakacyjne Disco Party pełne będzie znanych hitów z lat 70., 80. i 90., które przeniosą w magiczną atmosferę tamtych dekad. Przygotuj się na wieczór pełen tańca i dobrej muzyki. Cafe Noir serdecznie zaprasza wszystkich miłośników disco do wspólnego świętowania lata i ożywienia wspomnień z ulubionymi utworami z przeszłości.

15 lipca 2023, godz. 20.00
Koncert SIMONA DE ROSA feat. CONFUSION PROJECT
Klub Piekarnia Cichej Kobiety
BILETY 30 ZŁ

Simona de Rosa – wokal
Michał Ciesielski – fortepian
Piotr Gierszewski – gitara basowa
Adam Golicki – perkusja
Znakomita Włoska wokalistka jazzowa Simona De Rosa łączy siły z Polskim triem jazzowym Confusion Project aby zagrać wspólną trasę koncertową Poland Tour 2023, złożoną z 12 koncertów w całej Polsce.
Simona De Rosa wydała właśnie swój najnowszy album DJENUB, stworzony we współpracy z liderem Confusion Project, Michałem Ciesielskim, nagrany w Pekinie wspólnie z muzykami tamtejszej sceny. Album ten jest osobistym hołdem wokalistki dla różnych kultur geograficznego południa, z którymi miała okazję się zetknąć i z których bogactwa miała okazję czerpać w tworzeniu swojego unikalnego języka muzycznego. Zawarte są tam zarówno jazzowe aranżacje ludowych utworów z jej rodzimego Neapolu, a także Wietnamu, czy prowincji Yunnan w Chinach, jak i jej autorskie utwory nawiązujące tematyką (i językiem – Arabskim, Hiszpańskim czy Neapolitańskim) do kultur południowych.
Simona wraz z Michałem miała już okazję zaprezentować ten materiał we Włoszech oraz podczas miesięcznej trasy koncertowej w Chinach i Wietnamie w maju tego roku.
Lipcowa trasa koncertowa będzie okazją dla Polskiej publiczności aby zapoznać się z muzyką z tej płyty ale i nie tylko, bowiem zespół wykona również wybrane utwory z jej wcześniejszych płyt, projektu EU Jazz Encounters in China, który współtworzy razem z Michałem Ciesielskim oraz utwory z repertuaru Confusion Project, który w tym roku obchodzi 10-lecie swojej działalności.
Simona De Rosa jest charyzmatyczną wokalistką jazzową, absolwentką Queens College w Nowym Jorku, nagrodzoną m.in. Stypendium im. Dennisa Irwina, czy 1-szą nagrodą dla wokalistów big-bandowych w ramach festiwalu Casa Del Jazz w Rzymie. Simona De Rosa ma w swoim dorobku koncerty na całym świecie, od Nowego Jorku po Pekin czy Singapur, zaangażowana również w działalność dydaktyczną, dając warsztaty wokalne oraz wykładając śpiew jazzowy w Beijing Contemporary Music Academy w Pekinie.

15 lipca 2023, godz. 21.30
Okno na muzykę: Piazzolla Duo recital Piotra Zubka & Pentz
Park Książęcy w Zatoniu

W setną rocznicę urodzin Astora Piazzolli, Piotr Zubek i Janek Pentz odkrywają na nowo zapomniane pieśni argentyńskiego kompozytora, wirtuoza bandoneonu, pioniera nuevo tango. Nowatorskie, współczesne aranżacje łączą w sobie finezję jazzowej improwizacji wokalnej z unikalnym brzmieniem akustycznej gitary fingerstyle.
Piotr Zubek – wokalista, autor tekstów, kompozytor, aktor, radiowiec. Zdobywca ponad 300 nagród na festiwalach w całej Polsce. Współtwórca m. in. koncertu „Życia mała garść” (Krajowy Festiwal Piosenki w Opolu), płyty charytatywnej „Czarodzieje Uśmiechu” (sprzedane w ponad 250 tys. egzemplarzy!), płyty i koncertu “Nasza Niepodległa”. Artysta wielu scen polskich i zagranicznych. Uczestnik programów telewizyjnych: Bitwa Na Głosy, Od Przedszkola do Opola, Must Be The Music, także telewizyjnych koncertów tematycznych. Laureat Mateusza Trójki w kat. “jazzowy debiut roku”. Współpracował z artystami takimi jak: Kasia Cerekwicka, Andrzej Krzywy, Natalia Kukulska, Jacek Cygan, Marek Piekarczyk, Kayah, Maryla Rodowicz, Ania Wyszkoni, Alicja Majewska, Majka Jeżowska, Mietek Szcześniak, Monika Borzym, Sławek Uniatowski, PECTUS, Lombard, Kasia Wilk, Adam Sztaba, Czesław Mozil, Zbigniew Wodecki.
Janek Pentz – gitarzysta i kompozytor kojarzony ze sceną fingerstyle, mający za sobą koncerty z artystami takimi, jak m. in. Tommy Emmanuel, Andrew York, Andy McKee, Luca Stricagnoli, Daniel Cavanagh (Anathema), Alex Misko, Igor Presnyakov, Adam Palma, BAiKA (Banach&Kafi), pARTyzant, Marek Napiórkowski, Mirosław Czyżykiewicz, Lion Shepherd, Stefano Barone. Wyróżniony przez Magazyn TopGuitar w zestawieniu “22 Wspaniałych”. Koncertował z powodzeniem w Polsce, Austrii, Niemczech, Belgii i Holandii, jest także autorem muzyki do filmów dokumentalnych. Informacje dotyczące jego działalności, w tym wywiady, były publikowane m.in. w magazynach Top Guitar, Gitarzysta, Polskim Radiu, Antyradiu, niemiecką rozgłośnię hr2 kultur, muzyka zaś przez prestiżową amerykańską wytwórnię CandyRat Records. Autor dwóch płyt z muzyką autorską: “Heroic Dreams…” (2017) i “Eternity” (2019).
BEZPŁATNE koncerty muzyki kameralnej (i nie tylko) realizowane w parku przy ruinach Pałacu w Zatoniu, w wykonaniu muzyków z Zielonej Góry i zaproszonych gości. Koncerty odbywają się w lipcowe soboty o godz. 21.30 w Parku Książęcym w Zatoniu.

 

NIEDZIELA, 16 LIPCA 2023

16 lipca 2023, godz. 12.00 – 18.00
Bitwa Regionów
Park Książęcy w Zatoniu

Bitwa Regionów to konkurs dedykowany utalentowanym Kołom Gospodyń Wiejskich. Podczas sobotniego wydarzenia zaprezentują się koła z powiatów zielonogórskiego i świebodzińskiego. Uczestnicy Bitwy będą prezentować swoje umiejętności kulinarne, serwując wyjątkowe potrawy charakterystyczne dla swoich okolic.
Przygotuj się na fascynujące kulinarne doświadczenie, które sprawi, że smakosze będą mieli okazję odkryć różnorodność kulinarną naszych rejonów. Zawody będą pełne pasji, kreatywności i… smaku!
Spotkamy się w Parku Książęcym w Zatoniu i będziemy delektować się niezwykłą atmosferą tej wyjątkowej Bitwy Regionów, gdzie tradycja i smaki spotykają się w jednym miejscu.
Dodatkowo na scenie wystąpią utalentowane zielonogórskie grupy śpiewacze.
To doskonała okazja, aby delektować się smakami, muzyką i radością towarzyszącą tej wyjątkowej imprezie.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here