W ciągu roku zmieniają się potrzeby zarówno Twojej skóry, jak i włosów. Aby cieszyć się zdrowymi, gęstymi kosmykami, zwróć uwagę także na jesienną pielęgnację. Gdy temperatura na zewnątrz spada, Twoje włosy stają się bardziej podatne na uszkodzenia, rosną wolniej i więcej z nich wypada. Zapewnij ochronę włosom na długości i zadbaj o podaż składników odżywczych, które są niezbędne dla wzrostu nowych włosów.
Zwróć uwagę na kondycję swoich włosów jesienią
Większość osób obserwuje pogorszenie wyglądu włosów w trakcie jesiennych miesięcy. Na ogół wynika to z nieodpowiedniej pielęgnacji kosmyków w ciągu lata. Nadmiernie eksponowane na promienie słoneczne i kąpane w słonej wodzie kosmyki stają się suche i łamliwe. Przez to są bardziej wrażliwe na zmienne warunki pogodowe jesienią: niską temperaturę i wyższą wilgotność powietrza. Nie sprzyjają im szorstkie czapki, szaliki i zamki błyskawiczne. Ponadto jesienią zaczyna się tzw. sezonowe wypadanie włosów. To naturalny proces, gdy tracimy nawet o połowę więcej włosów. Na ogół trwa kilka tygodni – jeżeli wydłuża się do zimy, warto ustalić tego przyczynę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na https://wybieramykolagen.pl/przyczyny-wypadania-wlosow.
Sposoby na jesienną i zimową pielęgnację włosów
Jeśli Twoje włosy na jesień stały się szorstkie, matowe i puszą się po wyjściu z domu, pora na zmiany w pielęgnacji.
- Używaj szamponu łagodnego dla skóry głowy – kiedy nosisz czapkę, Twoje włosy mogą szybciej się przetłuszczać. Częstsze mycie włosów może podrażniać skórę głowy, dlatego wybieraj szampony o delikatnej recepturze bez SLS i SLES. W jego składzie powinny znajdować się substancje nawilżające, na przykład betaina. W regulacji pracy gruczołów łojowych pomóc może natomiast cynk, ekstrakt z brzozy czy olejek z drzewa herbacianego.
- Odżywki, maski i kremy do włosów – stosuj je zamiennie do każdego mycia. Jeżeli Twoje włosy są mocno zniszczone, wypróbuj metodę OMO (odżywka-mycie-odżywka), w ten sposób ograniczysz plątanie się kosmyków. Dbaj o równowagę PEH, naprzemiennie stosując odżywki z proteinami, emolientami i humektantami. Jesienią większość włosów polubi kosmetyki z olejkami i ceramidami. Działają one wygładzająco i ograniczają przesuszanie się kosmyków.
- Mgiełki i serum do włosów – te kosmetyki pomogą Ci w rozczesywaniu i zabezpieczą włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jesienią szczególnie dobrze sprawdzają się mgiełki i serum do włosów z silikonami. Wygładzają one strukturę włosów, nadając im większą elastyczność. W ten sposób ograniczają łamliwość kosmyków oraz rozdwajanie się końcówek.
Domowe zabiegi pielęgnacyjne
Raz w tygodniu poświęć chwilę dłużej na pielęgnację włosów. Jesienią szczególnie warto postawić na:
- olejowanie – dzięki niemu nadasz kosmykom pożądaną miękkość, wygładzenie i blask, zabezpieczysz także końcówki,
- peeling skóry głowy – zapewnia lepsze oczyszczenie skalpu i dotlenienie cebulek włosów, stymulując porost,
- maskę z siemienia lnianego – można nakładać ją zarówno na włosy, jak i na skórę głowy, wspomaga wzrost nowych kosmyków, a także nawilża i zmiękcza włosy na długości.
W salonie fryzjerskim lub u trychologa
Jesień to dobra pora na wizytę w salonie fryzjerskim lub w gabinecie trychologicznym. W Zielonej Górze znajdziesz wielu specjalistów, którzy oferują profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne na zdrowe i mocne włosy. W przypadku nadmiernego wypadania włosów pomóc może mezoterapia skóry głowy z kwasem hialuronowym i peptydami biomimetycznymi. Cena 1 zabiegu to koszt ok 600 zł. Jeśli zależy Ci na odżywieniu włosów na długości, rozważ zabieg regenerujący na zniszczone włosy. W salonie fryzjerskim ceny takiej usługi zaczynają się od 140 zł i zależą od długości oraz gęstości włosów.
Działania profilaktyczne przeciw gorszej kondycji włosów jesienią
Osłabione włosy jesienią są bardziej podatne na uszkodzenia i wypadanie, dlatego o tej porze roku zadbaj o to, by obciążać je w mniejszym stopniu.
- Osłaniaj włosy przed wiatrem i mrozem.
- Wybierz czapkę i szalik z gładkiego materiału. Możesz też rozważyć zakup czapki z jedwabną podszewką.
- Nie wychodź z domu z mokrymi ani wilgotnymi włosami. Susz włosy chłodnym nawiewem.
- Ogranicz stylizację włosów na gorąco, na przykład używanie lokówki albo prostownicy.
Jesienna suplementacja na zdrowe i mocne włosy
Mniejsze spożycie świeżych owoców i warzyw może negatywnie odbić się na kondycji Twoich kosmyków. Włosy potrzebują do wzrostu białek, aminokwasów, witamin oraz składników mineralnych. Syntezę keratyny (podstawowego budulca włosów) wspierają między innymi:
- witaminy z grupy B – takie jak biotyna, kwas foliowy i witamina B12, występują w wątróbce, żółtkach jaj, produktach pełnoziarnistych i zielonych warzywach liściastych,
- witamina C – jej bogate źródło to między innymi papryka, natka pietruszki, cytrusy i owoce jagodowe,
- cynk – najwięcej zawierają go ostrygi, ale występuje także w mięsie, podrobach, serach oraz jajach,
- miedź – ten pierwiastek znajduje się między innymi w ziarnach sezamu, płatkach owsianych i grzybach.
Twój codzienny jadłospis mogą wzbogacić suplementy diety na włosy. Dzięki nim uzupełnisz podaż rzadziej spożywanych składników odżywczych, takich jak kolagen rybi czy krzemionka. Mają one istotny wpływ na kondycję skóry głowy i kosmyków. Postaw na sprawdzony preparat z zaufanego źródła. Ranking aktualnie najlepszych tabletek na włosy możesz sprawdzić na WybieramyKolagen.pl.