Jaki kubek lakierniczy wybrać?

0
203
fot. materiały prasowe

Lakierowanie i malowanie natryskowe wymagają zastosowania odpowiednich preparatów, które w przypadku dowolnie wybranego obiektu pozwolą uzyskać pożądany efekt. Aby rozprowadzić farbę lub lakier równomiernie na danej powierzchni, zazwyczaj konieczne jest nałożenie kilku warstw. To jednak nie wszystko – preparat powinien być odpowiednio przygotowany, aby można było go nałożyć precyzyjnie, pokrywając powierzchnię równomiernie. Aby zweryfikować lepkość i konsystencję cieczy, warto skorzystać ze specjalnego kubka lakierniczego zwanego kubkiem Forda. Jak wykorzystuje się kubek Forda w lakiernictwie? Czym należy się kierować, wybierając to akcesorium?

Co to jest kubek Forda?

Kubek Forda, nazywany także lepkościomierzem, jest jednym z najpopularniejszym naczyń służących do pomiaru lepkości i gęstości cieczy, między innymi lakierów i farb. Mierząc dokładnie te parametry, możemy mieć pewność, że preparat, który chcemy zastosować na danej powierzchni, będzie prezentował się na niej odpowiednio. Kubek lakierniczy to bardzo prosty przyrząd, jednak niezbędny w lakiernictwie i malowaniu natryskowym, a także przy mierzeniu lepkości oleistych cieczy. Co więcej, kubek Forda może być również przydatny do kontroli jakości podkładów, izolatów, farb i lakierów nanoszonych za pomocą pistoletu powietrznego. Najczęściej można spotkać się z wersją 4 mm o pojemności 100 ml, ponieważ ta średnica kubka wypływowego pozwala na swobodne przepływanie mniej i bardziej gęstych cieczy. Kubki lakiernicze mogą różnić się ceną w zależności od tego, z jakiego materiału są wykonane – te z plastiku oraz metalu znajdziesz w ofercie sklepu z akcesoriami lakierniczymi Ekemichal.

Jak działa kubek Forda?

Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym lakiernikiem, czy też dopiero zaczynasz swoją przygodę z pistoletami lakierniczymi, warto, byś wiedział, jak używać kubka lakierniczego. Do kubka Forda należy wlać wybrany preparat poddawany testowi – ciecz zacznie kapać przez otwór na dnie naczynia. Mierząc, w jakim czasie uda jej się całkiem wypłynąć z kubka, możemy określić lepkość substancji. Działa to na zasadzie proporcjonalności, ponieważ lepkość cieczy jest wprost proporcjonalna do czasu wypłynięcia preparatu przez otwór na dnie naczynia (liczymy go w sekundach). Pomiar powinien odbywać się w temperaturze pokojowej, czyli około 18–20 stopni Celsjusza, ponieważ zarówno ciepło, jak i chłód mogą wpłynąć na gęstość cieczy. Nie bez znaczenia pozostaje również ciśnienie podczas wykonywania pomiaru, dlatego zaleca się korzystanie z kubka Forda, gdy wynosi ono 1013,25 hPa.

Kubek Forda i inne akcesoria lakiernicze znajdziesz na stronie Ekemichal: https://www.ekemichal.pl/produkty/akcesoria-lakiernicze,2,14694

Jaki kubek Forda wybrać?

Kubki lakiernicze mogą różnić się między sobą materiałem wykonania, pojemnością, kształtem i średnicą otworu u dołu naczynia – w przypadku każdego kubka Forda parametry te określa norma międzynarodowa, dzięki czemu pokrywają się one z zakresem pomiarowym skali lepkości wyrażanej w St (stokes), cSt (centistokes) lub P (puaz). Kubek Forda powinno się wybierać w zależności od rodzaju cieczy, której lepkość chcemy badać – do preparatów o wyższym stopniu lepkości, takich jak emulsje, potrzebować będziemy kubków lakierniczych o bardziej cylindrycznym kształcie z otworem o średnicy 6 lub 8 mm. Najczęściej jednak stosuje się kubek Forda z otworem o średnicy 4 mm.

Odpowiednio dobrany może w znacznym ułatwić pracę lakiernika, pozwalając mu na sprawną ocenę lepkości farby lub lakieru i dostosowanie do niej grubości kolejnej warstwy preparatu. W przypadku gęstych substancji dodatkowo można stosować obciążniki. Na opakowaniach większości preparatów stosowanych w branży blacharsko-lakierniczej znajduje się informacja o tym, jaka lepkość jest zalecana w przypadku danej cieczy, dlatego warto zwrócić na to uwagę. Kubki mogą być sprzedawane samodzielnie lub w zestawie z innymi przyrządami ułatwiającymi pracę, na przykład ze statywem pozycjonującym czy szkiełkiem służącym do pozbywania się nadmiaru preparatu. W sklepie internetowym Ekemichal zaopatrzysz się we wszystkie niezbędne akcesoria do lakierowania i malowania natryskowego, w tym również kubki Forda o różnych parametrach.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here