W ilu stopniach prać ręczniki?

0
428
Jak prać ręczniki?
fot. materiały prasowe

Przyjemnie miękkie, pachnące, świeżo uprane ręczniki mogą bardzo uprzyjemnić nam wieczorną kąpiel lub poranny prysznic. Warto o nie dbać, gdyż poza świeżością i miękkością, odpowiednio dobrane i przeprowadzone pranie wpłynie także na ich chłonność i żywotność.

Zakup wysokiej jakości ręczników to może być spora inwestycja, warto więc wiedzieć, jak najlepiej o nie zadbać, żeby służyły nam przez długie lata. Sprawa nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Poza odpowiednim doborem detergentu i programu prania, istotny jest również proces suszenia ręczników i ich przechowywanie.

Jak prać ręczniki?

Należy wiedzieć, że pierwsze pranie ręczników powinno odbyć się zaraz po ich zakupie. Nowy ręcznik nie wchłania zbyt dobrze wilgoci, a dodatkowo może być zakurzony i nosić pozostałości środków chemicznych używanych podczas jego produkcji.

To jak często prać ręczniki, powinniśmy dobrać do warunków panujących w naszej łazience oraz do naszych indywidualnych upodobań. Jeżeli wilgotność w pomieszczeniu jest duża, a kąpiele odbywają się codziennie, dobrze będzie wymieniać ręczniki co kilka dni, a nawet częściej, jeśli chodzi o ręczniki do rąk. Wilgotne środowisko stwarza niestety idealne warunki rozwoju wielu drobnoustrojom.

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

To, w ilu stopniach prać ręczniki kąpielowe zależne jest od rodzaju materiału, z którego są wykonane. Przed przystąpieniem do prania, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, co zaleca producent na metce produktu.

Zazwyczaj w warunkach domowych optymalnymi temperaturami jest przedział 40-60 stopni Celsjusza. Czasem, aby skutecznie pozbyć się bakterii i wirusów, poleca się pranie ręczników w 90 stopniach, a nawet ich wygotowanie, ale to może powodować ich szybsze niszczenie i utratę tak pożądanej przecież miękkości. Pranie w wysokiej temperaturze jest zalecane w przypadku osób chorych, w miejscach zbiorowego zakwaterowania, jak hotele czy domy opieki. Na co dzień wybieranie na panelu pralki temperatury 60º Celsjusza powinno w zupełności wystarczyć, aby zlikwidować większość szkodliwych drobnoustrojów.

Jaki program do prania ręczników wybrać?

Do prania ręczników powinno się wybierać specjalny dedykowany im program, a jeśli nasza pralka go nie posiada – stosować programy do prania delikatnego, bądź takie, które będą odpowiadały materiałowi, z którego je wykonano. Jeśli ręcznik jest mocno zabrudzony, można przed praniem na około godzinę namoczyć go w zimnej wodzie. Należy pamiętać też, aby nie zapełniać całego bębna, to jest szczególnie ważne podczas prania dużych tekstyliów. Ręczniki powinny mieć nieco przestrzeni w pralce na poruszanie się, co zapewni im dokładne wypłukanie i odwirowanie z nadmiaru wody.

W czym najlepiej prać ręczniki?

Jak prać ręczniki?
fot. materiały prasowe

Odpowiednimi detergentami będą płyny do prania lub żele w ilości rekomendowanej przez ich producenta, lub nieco mniejszej. Lepiej zrezygnować z typowych sklepowych proszków, gdyż gorzej się rozpuszczają, a co za tym idzie gorzej dopierają tkaniny. Także słabiej się wypłukują, więc aby nie pozostawały na ręcznikach po praniu, często trzeba stosować dodatkowy cykl płukania.

Bardzo ważne jest, aby przy praniu ręczników, nie dolewać do szufladki na detergenty żadnego płynu zmiękczającego. Znacząco obniża się wtedy ich chłonność. Lepszym sposobem na miękkie ręczniki jest dodanie raz na jakiś czas pół szklanki octu w fazie płukania – taki specyfik nie zaszkodzi ani ręcznikom, ani pralce. Przykry zapach octu nie będzie w ogóle wyczuwalny po praniu, a nawet pomoże uporać się z ewentualnym zapachem wilgoci czy potu na tkaninach.

Ręczniki najlepiej prać osobno, dzieląc według kolorystyki i w zależności od niej stosować środek piorący do tkanin białych, kolorowych, bądź ciemnych. Lepiej nie korzystać z żadnych wybielaczy, gdyż osłabiają one materiał, który z czasem będzie mógł się rwać.

Kiedy w domu jest alergik lub osoba z bardzo wrażliwą skórą, dobrze będzie specjalnie dobrać odpowiednio delikatny i przebadany dermatologicznie detergent do prania, albo stosować płatki mydlane.

Rodzaje ręczników i sposoby ich prania

Ręczniki bawełniane – przed pierwszym użyciem można namoczyć na noc w zimnej wodzie, która spowoduje, że ich włókna otworzą się i staną się bardziej chłonne oraz usunięty zostanie ewentualny nadmiar barwnika. Potem już można je wyprać w programie do prania ręczników lub w programie dedykowanym bawełnie w temperaturze 40 lub 60 stopni Celsjusza.

Ręczniki z mikrofibry i szybkoschnące – takie sportowe ręczniki pierze się w niższych temperaturach, w zależności od tego, co jest na metce – najczęściej w 30 lub 40 stopniach Celsjusza.

Ręczniki bambusowe – czyli wykonane z wiskozy bambusowej należy prać ręcznie lub w delikatnym, krótkim programie w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Zbyt długie moczenie im nie służy, podobnie jak suszenie w suszarce bębnowej.

Jak suszyć ręczniki?

Suszenie także może wpłynąć na miękkość i trwałość ręczników. Najlepiej działa na nie suszenie na świeżym powietrzu, albo w suszarce bębnowej, która zapewnia materiałowi wyjątkową miękkość i chłonność.

Rozwieszając ręczniki na suszarce, musimy pamiętać, aby dać im odpowiednią przestrzeń do schnięcia, czyli nie umieszczać zbyt ciasno przy innych tkaninach. Trzeba je strzepnąć i powiesić tak, aby nie powodować zagnieceń.

Zanim włożymy ręczniki do szafki czy szuflady, musimy mieć pewność, że już zupełnie wyschły. To bardzo ważne, aby uchronić je przed brzydkim zapachem i pleśnieniem. Także po każdym użyciu w łazience, należy zadbać o ich równomierne, dokładne rozwieszenie.

Garść dodatkowych porad dotyczących tego, jak prać ręczniki, jak je prawidłowo suszyć oraz jak dobierać najlepszych środki piorące dbające nie tylko o ich czystość, ale i miękkość oraz delikatny zapach, znaleźć można na blogu Milove.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here