Internet światłowodowy w Zielonej Górze – koszt, prędkość i zasięg

0
190
fot, materiały prasowe

Szybki i działający bez zakłóceń internet to klucz do przyjemnego przeglądania stron WWW, oglądania filmów i grania online. O jego zaletach przekonują się także osoby pracujące zdalnie. Dzięki niemu mogą pracować wydajniej, a co za tym idzie, często też krócej. O walorach tej technologii mogą przekonać się mieszkańcy Zielonej Góry. To dobry moment, by w szczegółach poznali zalety internetu światłowodowego.

Zasięg internetu światłowodowego w Zielonej Górze

Infrastruktura światłowodowa jest stale rozbudowywana, dzięki czemu dociera już do milionów polskich gospodarstw domowych. Z dostępu do tej technologii najszybciej mają szansę skorzystać mieszkańcy dużych miast, także w województwie lubuskim. Właśnie dlatego internet światłowodowy w Zielonej Górze mogą wypróbować mieszkańcy tamtejszych dzielnic. Warto mieć jednak na uwadze, że nie oznacza to pewnego dostępu do sieci na każdej ulicy i w każdym budynku.

Przed zdecydowaniem się na montaż przyłącza światłowodowego trzeba sprawdzić, czy w danym miejscu istnieje taka ewentualność. Maksymalnie prostą w obsłudze wyszukiwarkę adresów oddaje użytkownikom m.in. Play. Wystarczy wpisać w niej nazwę miasta i ulicy, a do tego numer domu lub bramy. Osoby mieszkające w blokach i kamienicach mogą jeszcze dopisać, który lokal zajmują. Jeśli w wybranej lokalizacji jest już dostępna odpowiednia infrastruktura, pozostaje dowiedzieć się, dlaczego warto wybrać akurat internet światłowodowy.

Internet światłowodowy a stabilność połączenia

Przed wszystkimi innymi zaletami internetu światłowodowego należy wymienić jego niezawodność. Wynika ona przede wszystkim z innego sposobu poprowadzenia przewodów, niż ma to miejsce w przypadku łączności komórkowej. Sygnał dociera do urządzeń użytkowników poprzez podziemny system okablowania, co niemal do zera likwiduje ryzyko przerwania połączenia.

Pod ziemią na połączenie internetowe nie wpływają zjawiska pogodowe, które zakłócają przesył fal radiowych emitowanych przez nadajniki operatorów komórkowych. Właśnie dlatego ze stabilnego działania sieci abonenci mogą się cieszyć także w dniach pełnych silnych wiatrów, gdy grzmi czy też w czasie zamieci śnieżnej. Co mogłoby zakłócić działanie internetu światłowodowego? Tak naprawdę tylko poważne uszkodzenie instalacji spowodowane, np. przez zalanie albo erozję gruntu.

Prędkość i przepustowość internetu światłowodowego

Niektóre osoby zapewne zadadzą sobie pytanie, co wyjątkowego jest w światłowodzie. Rzeczywiście, starsza technologia oparta na przesyle danych w formie sygnałów elektrycznych również cechuje się odpornością na czynniki atmosferyczne. Takie łącze, choć nadal w zupełności wystarczające do wielu zadań, nie jest jednak w stanie zapewnić takich osiągów jak najnowsze opcje.

O tym, jak szybki może być internet światłowodowy, da się przekonać na przykładzie oferty Play. Operator proponuje swoim klientom kilka prędkości, każde po kilkaset megabitów na sekundę (Mb/s). Przyszli abonenci mogą wybrać także pakiet dający dostęp do sieci na poziomie nawet do 5 gigabita na sekundę (Gb/s).

Tak szybki internet to gwarancja błyskawicznego otwierania się stron, ładowania filmów, również w rozdzielczości 4K, i płynnych rozgrywek w chmurze. Równie wysoka, jak prędkość, jest przepustowość światłowodu. Dzięki temu transfer plików (zarówno pobieranie, jak i wysyłanie) przebiega w bardzo krótkim czasie. Jak krótkim? Dla przykładu ściągnięcie filmu o wadze 5 GB trwa około 4-5 min.

Koszt internetu światłowodowego i dodatkowe usługi

Mogłoby się wydawać, że jeśli internet światłowodowy jest tak dobry, to będzie również drogi. Wcale nie musi tak być, a za dowód po raz kolejny może posłużyć oferta Play. Poszczególne plany abonamentowe kosztują tylko mniej więcej kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Co więcej, nawet najdroższy pakiet operator wycenia na niewiele więcej niż tańsze warianty. Dodatkowa zaleta propozycji Play to możliwość wyboru czasu obowiązywania umowy oraz szansa na obniżki za skorzystanie z dodatkowych usług.

W ramach poszczególnych planów abonamentowych klienci tego operatora otrzymują np. dostęp do Play NOW. To telewizja działająca za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji mobilnej o tej samej nazwie. W zależności od pakietu liczba kanałów TV może się różnić, ale zawsze jest ich przynajmniej kilkadziesiąt. Klienci sieci mają też szansę spędzenia czasu przy VOD, czyli dokupywanych osobno i pojedynczo filmach oraz serialach na żądanie.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here